روز مجلس
1390/07/22 17:25:18
سرویس اجتماعی
نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه/2

جامعه سالم جامعه‌ای است که 90 درصد مردم آن طبقه متوسط باشند/مسئولان توجهی به بحث پیشگیری ندارند

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه اگر بخواهیم امنیت اجتماعی را از جهت قضایی تامین کنیم سخت در اشتباهیم، مجازات را فاقد بازدارندگی لازم عنوان کرد و گفت: چیزی که سالهاست در جامعه ما فراموش شده، بحث پیشگیری از وقوع جرم است.
جامعه سالم جامعه‌ای است که 90 درصد مردم آن طبقه متوسط باشند/مسئولان توجهی به بحث پیشگیری ندارند سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه اگر بخواهیم امنیت اجتماعی را از جهت قضایی تامین کنیم سخت در اشتباهیم، مجازات را فاقد بازدارندگی لازم عنوان کرد و گفت: چیزی که سالهاست در جامعه ما فراموش شده، بحث پیشگیری از وقوع جرم است. https://cdn.icana.ir/d/019/11512.jpg جامعه,سالم,جامعه‌ای,است,که,90,درصد,مردم,آن,طبقه,متوسط,باشند/مسئولان,توجهی,به,بحث,پیشگیری,ندارند Icana

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه و راه‌های مبارزه با حضور امین حسین رحیمی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی، نصرالله ترابی قهفرخی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و دکتر مسعود غفاری روانشناس و مشاور خانواده در خبرگزاری خانه ملت برگزار شد.

امین‌حسین رحیمی در ادامه نشست ریشه‌های خشونت در جامعه و راه‌های جلوگیری از آن که در خبرگزاری خانه ملت برگزاری شد؛ به نقش خانواده و عزت نفس در بروز خشونت اشاره کرد و گفت: عزت نفس و یا نبود این عامل در افراد که معمولا از خانواده آغاز می‌شود یکی از عوامل مهم بروز و یا جلوگیری از خشونت است و داشتن عزت نفس از بروز خشونت جلوگیری می‌کند و نبود آن به تنهایی یکی از عواملی بروز خشونت است.

این عضو هیئت رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم، نبود آمادگی لازم در خانواده‌ها برای تربیت فرزند را یکی نقص‌های مهم جامعه ما عنوان کرد و افزود: بحثی در آموزه‌های دینی درباره ازدواج است که دو نفر باید هم کفو باشند، برخی تصورشان از هم کفو بودن تنها برای شروع زندگی است در صورتی که یکی از مسائل هم کفر بودن تربیت فرد دیگری در جامعه است.

 

آموزه‌های دینی تنها منحصر به عبادت نیست

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ، تصریح کرد: متاسفانه زمانی که بحث آموزه‌های دینی و تربیت فرزندان مطرح می‌شود، توجه خانواده‌ها بیشتر به سمت اطاعت از پدر و مادر و نماز و روزه جلب می‌شود، در حالی که اگر ما آموزه‌های دینی را به نحو صحیح پیاده کنیم در تمامی زمینه‌ها برای ما تعیین تکلیف شده که مهم ترین آن تربیت فرزند است.

رحیمی با تاکید براینکه اگر اتفاقی در جامعه رخ دهد و خشونتی به وجود بیاید آسیب بسیار زیادی به جامعه وارد می‌کند، یادآور شد: هم فرد و هم به جامعه مخصوصا در بحث امنیت اجتماعی آسیب می‌رسد.

وی ادامه داد: زمانی این خشونت مخفی است و بعدها با شکایت شاکی کشف می شود زمانی نیز خشونت به گونه‌ای است که از همان آغاز تمامی جامعه از آن آگاه می شود؛ اما سئوال این اینجاست که پس از آنکه فرد خاطی دستگیر و مجازات شد تا چه اندازه خسارت های ناشی از خشونت آن فرد جبران می شود؟

 

معمولا تمام خسارت ناشی از خشونت جبران نمی‌شود

این نماینده مجلس هشتم معتقد است که آسیبی که جامعه از خشونت می‌بیند، مقدار کمی از خسارت‌های ناشی از خشونت با محاکمه و مجازات جبران می‌شود؛ اما چاره‌ای جز مجازات نیست.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: پیشگیری از وقوع جرم است که حکومت، جامعه و قانونگذار از آن غفلت کرده‌اند، در بحث پیشگیری از وقوع جرم ما کم کار کرده‌ایم در صورتی که اگر می‌خواهیم امنیت اجتماعی را افزایش دهیم باید کاری کنیم که جرم در جامعه کم اتفاق بی افتد.

وی یکی از علت‌هایی را که جرم در جامعه کاهش می‌یابد برخورد متناسب قضایی عنوان کرد و افزود: اما این فقط تنها راه نیست بلکه آخرین راه است.

رحیمی همچنین در رابطه با اینکه مجازات تا چه اندازه می‌تواند در جلوگیری از بروز خشونت تاثیرگذار باشد، گفت: یکی از هدف‌های مجازات تنبیه مجرم است و مهم‌تر از تنبیه اصلاح مجرم و پیشگیری از جرایم بعدی است.

وی با بیان اینکه مجازات در بروز خشونت و جلوگیری از آن تاثیر زیادی ندارد؛ تصریح کرد: از سوی دیگر حکومت نیز چاره‌ای جز اجرای مجازات ندارد این آخرین راه است، مجازات برای جامعه لازم است؛ اما نقش پیشگیرانه پررنگی ندارد چیزی که سالهاست در جامعه ما فراموش شده است بحث پیشگیری از وقوع جرم است.

این عضو مجمع نمایندگان استان همدان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: پیشگیری از وقوع جرم نیازمند حرکتی جمعی را است و در قانون اساسی با یک بند جزو وظایف قوه قضاییه شناخته شده است و تا به امروز هنوز قانون عادی درباره آن تصویب نشده است.

رحیمی ادامه داد: قانون در این مورد نقص شدیدی دارد و بیشتر از نقص قانونی نقص توجه مسئولان است، ارگان‌های مختلف نیز این را به گردن دیگری می‌اندازند؛ مثلا قوه مجریه معتقد است که این کار جزو وظایف قوه قضاییه است قوه قضاییه نیز از نبود امکانات لازم برای پیشگری از جرم و خشونت گلایه می کند.

 

اخلاقیات آنگاه رنگ پیدا می‌کند که فرد ایمنی مختصری داشته باشد

غفاری در ادامه نشست «ریشه‌های مبارزه با خشونت در جامعه» که در خبرگزاری خانه ملت برگزار شد، گفت: ما نشاط و شادی را نمی‌توانیم ذهنی داشته باشیم.

این روانشناس اجتماعی ادامه داد: ما باید واقعیت‌های پیرامونی را نگاه کنیم، در حال حاضر معنای زندگی در این شهر حداقل با سه میلیون تومان در ماه آغاز می شود؛ اما سئوال اینجاست که چند درصد از مردم این امکان را دارند؟ اما در مقابل آن ها این مقدار درآمد عددهای بزرگی است.

وی با طرح این سئوال که این نابرابری‌ها آیا جایی برای این شاد بودن می‌گذارد، اظهار کرد: من معتقدم اگر انسان را به طور سیستمیک نگاه کنیم موجودی زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی است.

غفاری افزود: اولین ویژگی انسان زیستی و آخرینش معنوی است. من و شما در فرهنگی رشد کردیم که به ما گفته‌اند شکم گرسنه دین و ایمان ندارد یعنی اگر نیازهای زیستی  برطرف نشد نیازهای معنوی هیچ رنگی ندارد.

این استادیار سابق دانشگاه بزرگترین نگرانی مردم کره زمین را نیاز به امنیت برشمرد و گفت: احساس ناامنی ساختار سالم اجتماع را به هم می‌ریزد، انسان باید در شرایطی زندگی کند که احساس ایمنی داشته باشد.

به گفته او، اخلاقیات آنگاه رنگ پیدا می‌کند که فرد ایمنی مختصری داشته باشد در غیر این صورت نمی‌توان انسان اخلاق‌مندی بود. جامعه را باید بستری را فراهم می کند که فرد از راه قانونی، شرعی، اخلاقی و انسانی نیازهایش را بدست بیاورد، اگر فراهم نکرد 2 اتفاق می افتد؛ فرد باید نیازهایش را سرکوب کند که منجر به جنون و خودکشی می‌شود و یا این نیازها را از راه غیرقانونی و غیر شرعی بدست بیاورد.

 

جامعه سالم جامعه‌ای است که 90 درصد مردم آن طبقه متوسط باشند

در ادامه این نشست، دکتر غفاری با بیان اینکه در 50 سال اخیر برخورد در ایران همواره نشانه زدایانه بوده است نه علت زدایانه، گفت: تا زمانی که ما توسعه واقعی اقتصادی یعنی تغییر شکل جامعه از هندسی مثلث به هندسی لوزی نداشته باشیم وضع به همین گونه است.

این روانشناس اجتماعی شکل هندسی مثلث را ناسالم ترین شکل اقتصادی در هر جامعه‌ای عنوان کرد و افزود: زیرا آن گروهی که در نوک هرم هستند هر خلافی را با امکانات مالی که دارند می‌کنند و آن گروه پایین نیز به دلیل فقری که دارد تن به هر کاری می‌دهد.

وی تصریح کرد: به عقیده من جامعه سالم جامعه‌ای است که 90 درصد مردم آن طبقه متوسط باشند، آن طبقه‌ای که از راه قانونی، شرعی و اخلاقی بتواند نیازهای زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی خود را فراهم کند.

به گفته غفاری، ما نیاز به توسعه واقعی فرهنگی نیز داریم و آنگاه خوشبخت خواهیم شد که منافع فردی کوتاه مدت خود را بر منافع جمعی بلند مدت ترجیح دهیم مانند مردم ژاپن که همواره نگاه جمعی به زندگی دارند.

ادامه این نشست به زودی منتشر می شود./

 

پایان پیام

 

  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet