هدر موبایل
1390/07/22 17:46:21
سرویس اجتماعی
نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه/3

مجازات اعدام در ملا عام نتوانسته بازدارندگی لازم را داشته باشد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اعدام در ملا عم نتوانسته آن بازدارندگی لازم را در جامعه داشته باشد زیرا افراد جامعه ما آنقدر درگیر مشکلات هستند که متاسفانه تماشای مجازات صحنه اعدام برای آنها تفریح محسوب می‌شود.
مجازات اعدام در ملا عام نتوانسته بازدارندگی لازم را داشته باشد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اعدام در ملا عم نتوانسته آن بازدارندگی لازم را در جامعه داشته باشد زیرا افراد جامعه ما آنقدر درگیر مشکلات هستند که متاسفانه تماشای مجازات صحنه اعدام برای آنها تفریح محسوب می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/11513.jpg مجازات,اعدام,در,ملا,عام,نتوانسته,بازدارندگی,لازم,را,داشته,باشد Icana

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، اسدالله ترابی قهفرخی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه که در خبرگزاری خانه ملت برگزار شد، درباره تاثیرگذاری آموزش و فرهنگ‌سازی در سنین پایین، تصریح کرد: اگر پدری برای رسیدن به سود بیشتر و برای رهایی از یک مشکل متوسل به دروغ شود و این رفتار خود را در خانواده نیز تکرار کند این کودک از رفتار پدر خود الگوبرداری می‌کند و رفتار پدر خود را در جامعه تکرار می‌کند.

وی افزود: تمام افرادی که در جامعه به نوعی الگوی رفتاری قرار می‌گیرند باید به رعایت تمامی الگوی‌های رفتاری پایبند باشند؛ شکل‌دهی رفتار و رعایت تمامی الگو‌ها منجر به فراگیر شدن این فرهنگ در جامعه می‌شود. حال این الگوی رفتاری ممکن است یک پدر باشد یا یک مقام مسئول در اداره کشور.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره احساس امنیت در میان افراد جامعه در کشور، بیان کرد: باید به افزایش سطح اعتماد عمومی در جامعه کمک کرد و به ارتقای آن فکر کرد؛ به طور مثال اگر رسانه‌ای شدن حادثه میدان کاج و یا قتل قوی‌ترین مرد ایران  باعث شد که مسئولان در این زمینه بیشتر از قبل پاسخگو باشند زیرا این حوادث و انتشار آن در رسانه‌ها منجر به ضربه خوردن به امنیت عمومی شده بود و مسئولان با پاسخگویی خود برای افزایش اعتماد عمومی تلاش می‌کردند.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست درباره تاثیرگزاری اعدام در ملا عام، ادامه داد: اعدام در ملا عم نتوانسته آن بازدارندگی لازم را در جامعه داشته باشد زیرا افراد جامعه ما آنقدر درگیر مشکلات هستند که متاسفانه تماشای مجازات صحنه اعدام برای آنها تفریح محسوب می‌شود. همانطور که اطلاع دارید برای صحنه اعدام قاتل مرحوم روح‌الله داداشی 15 هزار نفر به محل اجرای مجازات رفته بودند.

وی تاکید کرد: باید این سوال را پرسید چرا جامعه ما به این نقطه رسیده است یک تماشای صحنه اعدام یک مجرم در ملا عام با استقبال مردم روبه‌رو می‌شود؟ باید این رفتارها از نظر جامعه‌شناسی مطالعه و به راه‌حل های نخبگان گوش داده شود و از تحقیقات و پژوهش‌های آنها در زندگی افراد جامعه باید استفاده شود تا شاهد تاثیرگزاری این مجازات‌ها در جامعه باشیم.

 

جامعه ما ساختار تعریف شده‌ای ندارد

دکتر مسعود غفاری در ادامه این نشست با بیان اینکه «جامعه ایرانی نه یک جامعه صنعتی و نه یک جامعه سنتی است»، تصریح کرد: تمامی مشکلات جامعه ما به این دلیل است که در جامعه ما یک ساختار تعریف شده وجود ندارد؛ به عنوان مثال در این جامعه پدر نقش اصلی را در همه خانواده‌ها از دست داده و سقوط کرده و من با اطمینان می‌گویم پدر در جامعه کنونی ما تمام کنترلش را از دست داده است و فقط مسئولیت‌هایش باقی مانده است! این مساله به درون خانواده و تک تک اعضا آسیب می‌رساند. به همین دلیل می‌توان گفت جامعه ما در ساختار اجتماعی خود ایراد دارد.

این روانشناس اجتماعی و مشاور خانواده تاکید کرد: علاوه بر اینکه در جامعه‌ای هستیم که ساختار اجتماعی مناسبی ندارد، برخی از افراد جامعه نیز دارای ایرادهای فردی هستند.

 

با رشد جمعیت فعلی و افزایش تعداد محرومان میزان وقوع خشونت در جامعه بیشتر خواهد شد

دکتر غفاری با تاکید بر اینکه در جامعه فعلی روی تغییرات مثبت افراد هیچ سرمایه‌گذاری نمی‌شود، ادامه داد: در عین حال روی کنترل جمعیت هم سرمایه‌گذاری نمی‌شود. جامعه ما با این روند رشد جمعیت تا بیست‌سال دیگر جامعه‌ای بسیار خطرناک می‌شود زیرا باعث به وجود آمدن انسان‌های محروم بیشتری می‌شود. دانشگاه هارواد تحقیقی درباره رابطه بین محرومیت و پرخاشگری پژوهش‌هایی را انجام داده و در این تحقیق آمده است هرچه تعداد محرومان در یک جامعه بیشتر باشد میزان خشونت و ارتکاب جرم هم در آن بیشتر خواهد شد.

 وی افزود: در حالی که اگر رفاه همگانی و وجود حداقل‌ها با استنانداردی تعریف شود، می‌تواند در میزان وقوع جرم تاثیرگذار باشد.

وی در ادامه به نقش رسانه‌ها در میزان وقوع جرم و خشونت اشاره کرد و بیان داشت: یک رسانه وظایف مختلفی دارد و به دلیل اینکه با مخطبان بسیاری روبه‌رو است تاثیرگذاری بالایی دارد و می‌توان گفت رسانه‌ها بهترین منبع آموزشی هستند.

نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه و راه‌های مبارزه با حضور امین حسین رحیمی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی، نصرالله ترابی قهفرخی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و دکتر مسعود غفاری روانشناس و مشاور خانواده در خبرگزاری خانه ملت برگزار شد.

موضوعاتی چون تعریف خشونت، نقاط ضعف در برخوردهای قضایی و شیوه اعمال مجازات‌ها، ارزیابی عملکرد نیروی انتظامی و قوه قضاییه، مشکلات پیرامون دستگاه‌های اجرایی برای فرهنگ‌سازی در برابر مبارزه با خشونت و نحوه آموزش در سنین پایین و تعلیم تربیت کودکان و برخورد رسانه‌ها و انتشار اخبار حوادث در رسانه‌های جمعی از دیگر مباحثی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

بخش پایانی این نشست که در خبرگزاری خانه ملت برگزار شد، به زودی منتشر می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet