خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/23 14:38:43
سرویس فرهنگی
حسن ملک محمدی:

یارانه خرید کتاب در پیچ و خم‌های اداری محصور شده است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه یارانه خرید کتاب باید به دست مخاطبان برسد تصریح کرد: طرح کمک هزینه خرید کتاب برای مخاطبان هنوز از سوی وزارت ارشاد به درستی اجرایی نشده است.
یارانه خرید کتاب در پیچ و خم‌های اداری محصور شده است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه یارانه خرید کتاب باید به دست مخاطبان برسد تصریح کرد: طرح کمک هزینه خرید کتاب برای مخاطبان هنوز از سوی وزارت ارشاد به درستی اجرایی نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/10284.jpg یارانه,خرید,کتاب,در,پیچ,و,خم‌های,اداری,محصور,شده,است Icana

حسن ملک محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت با اشاره حذف یارانه کاغذ ناشران گفت: با حذف یارانه کاغذ، صنعت نشر کشور با افت و خیزهایی مواجه شده و هنوز هم ادامه دارد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی ناشران برای انتشار کتاب‌ها با مشکلات بسیاری مواجه هستند و افزایش هزینه نشر، آسیب‌های بسیاری بر خرید کتاب توسط مخاطبان وارد کرده است.

وی با اشاره به تخصیص یارانه خرید کتاب توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مخاطبان افزود: این وزارتخانه در راستای ترویج نهضت کتابخوانی و کمک به مخاطبان با حذف یارانه کاغذ ناشران این مبلغ را به مخاطبان اختصاص داد و این در حالی است که این طرح در یک دوره زمانی کوتاه مدت به اجرا درآمد.

ملک محمدی ادامه داد: نرخ سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و افزایش قیمت کتاب، این روند را افزایش می‌دهد و گویا یارانه‌ای که برای خرید کتاب قرار بود به دست مخاطبان برسد، هنوزاز پیچ و خم‌های اداری بیرون نیامده است.

وی با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر ترویج فرهنگ مطالعه در کشور گفت: افزایش قیمت کتاب موجب بی‌رغبتی مخاطبان نسبت به خرید کتاب می‌شود و این مساله، ما را از ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در میان مردم باز می‌دارد.

 این نماینده مجلس با ابراز نگرانی از افزایش قیمت کتاب‌های آموزشی و دانشگاهی تصریح کرد: بسیاری از دانشجویان به دلیل مشکلات مالی قادر به خرید کتب درسی نیستند و برخی از آن‌ها بخش‌هایی از کتاب را کپی می‌کنند و یا اینکه به خرید کتب دست دوم روی می‌آورند.

ملک محمدی خرید کتاب را گامی در جهت توسعه نشر دانست و ادامه داد: اگر قیمت تمام شده کتاب کاهش پیدا کند مخاطبان به خرید این کالای فرهنگی ترغیب می‌شوند و در مقابل شاهد رونق بازار کتاب خواهیم بود.

وی با بیان اینکه کتاب با فرهنگ مردم سرو کار دارد و تعطیل‌بردار نیست افزود: مطالعه، نیاز همه مردم جامعه است و مسئولان فرهنگی کشور باید برای علاقمندان به کتابخوانی، تسهیلات ویژه در نظر بگیرند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: اگر یارانه کاغذ ناشران حذف شده، افزایش قیمت تمام شده کتاب باید با تخصیص بودجه و یارانه خرید کتاب به مخاطبان کتابخوانی جبران شود./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet