ایام محرم 1398
1390/07/23 15:39:09
سرویس اجتماعی
نصیری قیداری:

دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی‌ جهانی در جایگاه خود نیستند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: دانشگاه‌های کشورمان در رتبه‌بندی‌های جهانی دانشگاه‌های برتر در جایگاه واقعی خود حضور ندارند؛ دانشگاه شریف در تولید علم، حضورنخبگان، برگزاری المپیاد‌ها،‌ تولید مقالات و برگزاری همایش‌ها در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد اما برخی معیار‌ها و پارامترهای دیگر باعث می‌شود که رتبه این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌ها تنزل پیدا کند.
دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی‌ جهانی در جایگاه خود نیستند سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: دانشگاه‌های کشورمان در رتبه‌بندی‌های جهانی دانشگاه‌های برتر در جایگاه واقعی خود حضور ندارند؛ دانشگاه شریف در تولید علم، حضورنخبگان، برگزاری المپیاد‌ها،‌ تولید مقالات و برگزاری همایش‌ها در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد اما برخی معیار‌ها و پارامترهای دیگر باعث می‌شود که رتبه این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌ها تنزل پیدا کند. https://cdn.icana.ir/d/019/3468.jpg دانشگاه‌های,ایران,در,رتبه‌بندی‌,جهانی,در,جایگاه,خود,نیستند Icana

سعدالله نصیری قیداری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به رتبه دانشگاه شریف به عنوان تنها دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در بین رتبه‌های 300 تا 350 درمیان دانشگاه‌های برتر که توسط نظام رتبه‌بندی تایمز صورت گرفته، تصریح کرد:رتبه بندی دانشگاه‌ها با روش‌های مختلفی انجام می‌شود و معیار‌های مختلفی دارد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طور مثال داشتن نیروی خارجی جزء این معیار‌ها محسوب می‌شود درحالی که ما در کشور در زمینه جذب دانشجوی خارجی موفق نبوده‌ایم اگرچه در برنامه پنجم نیز روی این مساله تاکید شده است.

وی افزود: دانشگاه‌های کشورمان اکنون در این رتبه‌بندی‌ها در جایگاه واقعی خود حضور ندارند؛ دانشگاه شریف در تولید علم، تعداد دانشجویان، تحصیلات تکمیلی، حضورنخبگان، برگزاری المپیاد‌ها،‌ تولید مقالات و برگزاری همایش‌ها و سمینارها در وضعیت  بسیار خوبی قرار دارد اما برخی معیار‌ها و پارامترهای دیگر باعث می‌شود که رتبه این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌ها تنزل پیدا کند.

نماینده مردم در مجلس بیان کرد: دانشگاه شریف یکی از بهترین دانشگاه‌های منطقه محسوب می‌شود واگر بتوانیم سایر شرایط در این دانشگاه فراهم کنیم طبعا دانشگاه شریف در اینگونه رتبه‌بندی‌ها در جایگاه اصای خود قرار می‌گیرد.

نصیری قیداری در ادامه از اقدام برخی از رسانه‌ها درباره انتشار دردنامه یکی از دانشجویان گروه فیزیک دانشگاه شریف گله کرد و بیان داشت: دانشگاه شریف یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور است و گروه فیزیک این دانشگاه شهیدانی چون علی محمدی‌ها، مجیدشهریاری‌ها و بزرگان دیگری را تحویل جامعه داده است.

عضو فراکسیون دانشگاهیان، ادامه داد: ایا تا کنون به این مساله توجه شده است که 90 درصد المپیادی‌ها به این دانشگاه می‌روند، آیا کسی اطلاع دارد شهید علی محمدی اولین دانشجوی فیزیک کشورمان، تربیت یافته دانشگاه شریف است؟

وی تاکید کرد: چرا این بی‌انصافی‌ها را انجام می‌دهیم و چرا زحمات این افراد را نادیده می‌گیریم؛ من تاکید می‌کنم که این مواردی که در مورد دانشگاه شریف مطرح می‌شود درست نیست و این رویه را رویه درستی نمی‌دانم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات، تاکید کرد: دانشگاه شریف، دانشگاهی نیست که به این راحتی زیر سئوال برود و این دانشگاه یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

در پی اعلام تازه‌ترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که توسط نظام رتبه‌بندی تایمز صورت گرفته و بر اساس آن، دانشگاه شریف به عنوان تنها دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در بین رتبه‌های 300 تا 350 قرار گرفته است، این دانشگاه نیز با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داد.

رتبه‌بندی مذکور با توجه به مجموعه‌ای از شاخص‌ها، شامل فعالیت های آموزشی (30درصد)، پژوهشی (30درصد)، ارجاعات به مقالات و نفوذ تحقیقاتی (30درصد)، چشم‌انداز بین المللی (7.5درصد)، و همچنین حجم درآمدهای ناشی از تحقیقات دانشگاه (2.5درصد) صورت گرفته است.

دانشگاه صنعتی شریف در این بیانه اظهار امیدواری کرده است که با تنظیم شاخص‌هایی متناسب با جامعه ایرانی – اسلامی، فضایی برای رقابت سالم بین دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی در جهت اعتلای هر چه بیشتر فراهم شود./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet