شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1390/07/24 09:46:05
سرویس صحن

ماده 2 طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس به کمیسیون مربوطه ارجاع شد

ماده ۲ طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس نتوانست نصاب دو سوم آرای نمایندگان را کسب کند از این رو به کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس ارجاع شد.
ماده 2 طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس به کمیسیون مربوطه ارجاع شد ماده 2 طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس نتوانست نصاب دو سوم آرای نمایندگان را کسب کند از این رو به کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس ارجاع شد. https://cdn.icana.ir/d/019/9669.jpg ماده,2,طرح,اصلاح,موادی,از,قانون,آیین,نامه,داخلی,مجلس,به,کمیسیون,مربوطه,ارجاع,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز – یکشنبه 24 مهر ماه – مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس به حذف یا تصویب ماده 2 این طرح رای ندادند از این رو ماده برای بازنگری به کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس برگشت.

در صورت تصویب ماده 2 سه تبصره‌ به ماده(25) قانون آیین‌نامه داخلی، الحاق می‌شد.

در تبصره4 الحاقی آمده بود؛ نحوه اعتراض و رسیدگی به ایفاء وظایف رئیس کمیسیون اصل نودم (90) قانون اساسی و نیز رئیس و دادستان دیوان محاسبات و سایر افرادی که با رأی مجلس انتخاب می‌شوند به استثناء وزراء، طبق این ماده است.

به موجب تبصره5 الحاقی چنانچه ده نفر از نمایندگان به عملکرد هر یک از نمایندگان منتخب مجلس در هیأت‌ها، مجامع و شوراهای غیراستانی و غیرشهرستانی معترض باشند طبق مفاد این ماده به عملکرد آنان رسیدگی می‌شود.

براساس تبصره6 الحاقی، درصورتی‌که هریک از اعضاء حقوقدان شورای نگهبان، بنا به تشخیص رئیس قوه قضائیه یا بیست و پنج نفر از نمایندگان مجلس، در انجام وظایف ناتوان شود یا صلاحیت عمومی عضویت در شورای نگهبان را از دست بدهد، طبق مفاد این ماده به وضعیت وی رسیدگی می‌شود. در بررسی این موضوع اعضاء هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در هیأت رسیدگی با داشتن حق رأی، عضویت دارند.

ستار هدایت خواه نماینده بویراحمد و دنا تبصره 6 الحاقی را به استناد اصل 90 و 92 خلاف قانون اساسی  اعلام کرد اما این اخطار از سوی محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی پذیرفته نشد.

نمایندگان پس از آنکه اصل ماده 2 دوسوم آرا را کسب نکرد با دو پیشنهاد محمدرضا باهنر نماینده تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات و محمد دهقان نماینده طرقبه  و چناران برای اصلاح ماده 2 مخالفت کردند از این رو ماده برای اصلاح به کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس ارجاع شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet