خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/24 13:30:21
سرویس صحن
وزیر اقتصاد:

توزیع سهام عدالت براساس فلسفه روشن و مبانی قانونی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی توزیع سهام عدالت را برآمده از دولت نهم ندانست و با بیان اینکه این اقدام در دولت‌های قبلی نیز جای پا دارد، آن را مورد موافقت مقام معظم رهبری عنوان کرد.
توزیع سهام عدالت براساس فلسفه روشن و مبانی قانونی است وزیر امور اقتصادی و دارایی توزیع سهام عدالت را برآمده از دولت نهم ندانست و با بیان اینکه این اقدام در دولت‌های قبلی نیز جای پا دارد، آن را مورد موافقت مقام معظم رهبری عنوان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/7511.jpg توزیع,سهام,عدالت,براساس,فلسفه,روشن,و,مبانی,قانونی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی با حضور در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه 24 مهرماه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال جمعی از نمایندگان درباره ابهام در توزیع سود سهام عدالت گفت: فلسفه توزیع سهام عدالت برآمده از ابتکارات دولت نهم نیست و در دولت‌های قبل نیز جای پا دارد ضمن آنکه در قوانین قبل از اصل 44 قانون اساسی نیز دیده شده است و آنچه ما انجام دادیم مبتنی بر قانون است.

وی در ادامه با بیان اینکه توزیع سهام تحت هر عنوان میان مردم به دلیل توزیع عادلانه درآمد در جامعه است، افزود: مبانی قانونی سهام عدالت به پیش از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی بازمی‌گردد و در زمان دولت هشتم در مردادماه 1384 آیین‌نامه‌ای تحت عنوان توسعه مالکیت و افزایش ثروت خانوارهای ایرانی توسط دکتر عارف معاون اول رئیس جمهوری وقت ابلاغ شد که همین آیین‌نامه امروزی سهام عدالت است و با آن مغایرتی ندارد.

حسینی ادامه داد: همواره دغدغه سیستم کارشناسی و مدیریتی کشور این بوده است که اگر به سمت واگذاری و خصوصی‌سازی حرکت می‌کنیم، سهم اقشار کم‌درآمد نیز دیده شود همچنان که در قانون سوم توسعه نیز به مشارکت عمومی در مالکیت اشاره شده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اخذ نظر موافق مقام معظم رهبری از سوی رئیس جمهور در سال 1385 در مورد توزیع سهام عدالت در مورد 6 دهک درآمدی جامعه، افزود: مقام معظم رهبری در سال 85 دستوری ابلاغ کردند که با تفسیر قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در مواد 34 و 38 تصویب شد و مبنای توزیع سهام عدالت قرار گرفت.

وی گفت: تاکنون برای 45 میلیون نفر ایرانی در 6 دهک جمعیتی دعوت‌نامه ارسال شده و بیش از 40 میلیون نفر در آن ثبت‌نام کرده‌اند و یا دارای سهام شده‌اند.

حسینی در پاسخ به ابهام نمایندگان در مورد منابع سودها اظهار داشت: 55 شرکت در فهرست واگذاری سهام عدالت قرار دارند که سود قطعی مصوب برای آنها تا پایان سال 1389 حدود 7 هزار و 900 میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ 3800 میلیارد تومان از شرکت‌ها سود دریافت شده؛ 1365 میلیارد تومان به مشمولین سهام عدالت سود پرداخت شده و 1830 میلیارد تومان نیز به خزانه دولت واریز شده است و 4700 میلیارد تومان نیز از شرکت‌ها طلبکاریم.

وی به زمان پرداخت سود سهام عدالت اشاره کرد و گفت: نخستین مرحله در تیر 86 به 4.5 میلیون نفر جمعیت، دومین مرحله در بهمن 87 به 4.5 میلیون نفر افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سومین مرحله در اردیبهشت 88 به 5.5 میلیون نفر و از روستاییان و عشایر، چهارمین مرحله در تیرماه 88 به 3 میلیون و 200 هزار نفر از شاغلین آموزش و پرورش، پنجمین مرحله در بهمن 88 به 3 میلیون و 200 هزار نفر از بازنشستگان و آخرین مرحله در آذرماه 89 به 2 میلیون شاغل دستگاه‌های اجرایی سود سهام عدالت پرداخت شده است.

حسینی تاکید کرد: سهام عدالت مبتنی بر فلسفه‌ای روشن و مبانی قانون مشخص از سال 84 تا 89 که تبصره 1 ماده 100 قانون برنامه پنجم مورد تصویب قرار گرفت، توزیع شد. 

وی در بخش دوم اظهارات خود نیز با اشاره به اینکه جز براساس قانون و وظیفه حرکت نمی‌کنم، اظهار کرد: زیر هیچ دستور سیاسی و غیرسیاسی نمی‌روم و پذیرای هیچ انگ سیاسی نیز نیستم و اگر شما معتقدید این سود از محل درآمدهای نفتی پرداخت شده است آن را صحیح نمی‌دانم زیرا تک‌تک شرکت‌ها و سودی که از آنها گرفته شده ثبت شده‌اند.

حسینی درباره وضعیت شرکت‌های دولتی که با آنها انعقاد قرارداد شده است، توضیح داد: یکی از منابع اصلی درآمدهای بودجه شرکت‌های دولتی است، پس چرا شما می‌گویید شرکت‌های دولتی زیان‌ده  هستند؛ در حالی که فقط در یک‌سال چند هزار میلیارد تومان سود برای شرکت‌های دولتی تعریف شده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار کرد: تاکید ما در سهام عدالت بر این بوده است که شرکت‌های قرارگیرنده در این لیست سودده باشند و براین اساس بالغ بر 90 درصد این شرکت‌ها در چنین وضعیتی بوده‌اند. ضمن آنکه بخش عمده‌ای از آنها بورسی هستند.

وی با بیان اینکه توزیع سهام عدالت نه در آستانه انتخابات شروع شده و در این زمان متوقف خواهد شد، اضافه کرد: اگر من نگران این باشم که حقوق مردم را در آستانه انتخابات پرداخت نکنم تا انگ سیاسی به من بخورد، باید کشور را تعطیل کنیم زیرا همچنان که مقام معظم رهبری نیز به ما توصیه کردند ما همواره و در هر لحظه از زمان اداری خودمان را در خدمت ملت می‌دانیم.

حسینی تاکید کرد: سهام عدالت متعلق به کسانی است که برای آنها برگه سهام صادر شده است و مانند هر سهم دیگری، زمانی که تمام اقساط آن پرداخت شده باشد، قابلیت نقل و انتقال دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet