خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/25 11:13:28
سرویس بین الملل
صالحی: جنبش وال استریت سیاست اقتصادی غرب را تغییر می‌دهد

عربستان عامل توطئه‌های تفرقه‌افکنانه غرب نشود

وزیر امورخارجه با بیان اینکه مقامات سعودی در اظهار نظرهای خود درباره ایران احتیاط لازم را لحاظ کنند، گفت: اظهارنظرهای ناصواب و نابجا فقط به کید دشمن کمک می‌کند که می‌خواهد بین کشورهای منطقه اختلاف بیاندازد.
عربستان عامل توطئه‌های تفرقه‌افکنانه غرب نشود وزیر امورخارجه با بیان اینکه مقامات سعودی در اظهار نظرهای خود درباره ایران احتیاط لازم را لحاظ کنند، گفت: اظهارنظرهای ناصواب و نابجا فقط به کید دشمن کمک می‌کند که می‌خواهد بین کشورهای منطقه اختلاف بیاندازد. https://cdn.icana.ir/d/019/1284.jpg عربستان,عامل,توطئه‌های,تفرقه‌افکنانه,غرب,نشود Icana

"علی‌اکبر صالحی" در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به تشریح چگونگی شکل گیری جنبش وال استریت، سناریوسازی اخیرآمریکا علیه ایران و مواضع مقامات سعودی علیه جمهوری اسلامی پرداخت و از پیگیری های مکرردستگاه دیپلماسی در مورد وضعیت امام موسی صدر خبر داد.

جنبش وال استریت سیاست اقتصادی غرب را تغییر می‌دهد

جنبش وال استریت در آمریکا به پا خاست و هم اکنون تا قلب اروپا پیش رفت، تحلیل شما از آینده و اثرات این قیامهای گسترده مردمی چیست ؟
این جنبش یادآور جنبش ضدیت با جنگ ویتنام است. آن موقع - بیش از ۴۰ سال پیش- من دانشجو بودم و این جنبش در یک اِشل  خیلی کوچکی در مخالفت با جنگ ویتنام شروع شد، سپس به دانشگاه کِنت تسری یافت که در آنجا ۲ یا ۳ دانشجو کشته شدند و همین امر باعث گسترش این جنبش در سراسرآمریکا شد و در ‌‌‌نهایت منجر به آن شد که واشنگتن رویکرد خود را نسبت به جنگ ویتنام عوض کند و بالاخره این جنگ متوقف شود.یعنی فشار داخلی و مقاومت قهرمانانه ویتنامی‌ها خاتمه جنگ را رقم زد و آمریکا با شکست مفتضحانه‌ای از ویتنام فرار کرد.

جنبش وال استریت یادآور چنین داستانی است چرا که این جنبش نیز در نتیجه نارضایتی مردم از بی‌عدالتی ها و تبعیض‌های اقتصادی  جامعه آمریکا و همچنین اعمال فشار مدیریتی گروه کوچکی به نام لابی صهیونیزم در کل اقتصاد و سیاست این کشور بوجود آمده و حساسیت مردم  آرام آرام در قبال این مسائل رو به فزونی گذاشته و منجر به شکل گیری جنبشی سراسری شده است.

درست است این اعتراض خیلی فراگیر نیست اما به تدریج در حال فراگیر شدن است چون نه تنها الآن به خیلی از شهرهای آمریکا سرایت کرده، بلکه از اقیانوس هم گذشته و به قلب اروپا هم رسیده است. این حرکت ادامه می‌یابد تا به یک رویه اعتراض به سیاست‌های اقتصادی نامتعادل و غیر منصفانه غرب تبدیل شود و بالاخره نتیجه حرکت اعتراضی کشورهای غربی را به سمت تغییر شیوه‌های اقتصادی و ایجاد زمینه‌های برقراری عدالت اجتماعی سوق خواهد داد.

 

فقیر در آمریکا کم نیست

در اعتراضات مردمی شکل گرفته در آمریکا روی یک پلاکارد نوشته شده بود «یک درصد جمعیت آمریکا بر ۹۹ درصد مردم این کشور حکومت می‌کنند»، همانطور که گفته شد این شرایط نمی‌تواند ادامه پیدا کند بنابراین حرکت وال استریت یک طلیعه روشن برای برپایی عدالت اجتماعی در غرب ارزیابی می‌شود، شاید برخی‌ها به شکل ظاهری بگویند اگر عدالت اجتماعی در غرب بود این اتفاق نمی‌افتاد، در جواب باید گفت گاهی اوقات فقط ظواهر دیده می‌شود و در کنه قضایا یا زوایای مخفی آن کشور‌ها جستجو نمی‌شود؛ اگر انسان‌ها خوب جستجو کنند بالاخره متوجه می‌شوند که همه چیز نسبی است، آن وقت روشن می‌شود که فقر هم در آمریکا کم نیست. البته همانطور که گفتم نسبی است یعنی فقر آنجا با دیگر کشور‌ها فرق می‌کند اما بالاخره وجود دارند جمعیتی که در جامعه آمریکا زندگی می‌کند ولی فقیر محسوب می‌شوند.


سناریوسازی آمریکا علیه ایران مشکوک، ورشکسته و ناشیانه است

پروژه سناریوسازی آمریکا علیه ایران مبنی بر اقدام دو ایرانی برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن در چه راستایی است از طرفی دیگرعربستان نیز وارد این سناریوی ضد ایرانی شده و طرح شکایت از ایران به مجامع حقوقی بین المللی را مطرح کرده است؛ ارزیابی شما از این پروژه چیست؟

 این گونه اظهار نظر‌ها، به نظر من موضعگیری‌های شتاب زده‌ای است. باید تحمل، صبر و حوصله کرد، وقتی که یک سناریویی را خلق و با این شدت آن را تبلیغات می‌کنند لازم است درباره آن تأمل شود. این حجم تبلیغاتی که برای فروش این سناریو به کار گرفته شد غیر قابل تصور است و نشان می‌دهد که سناریوی یاد شده از اساس مشکوک، ورشکسته و ناشیانه است چون می‌خواهند به زور تبلیغات و تشویش افکار عمومی آن را جا بیاندازند، گابلز مشاور تبلیغاتی هیتلر می‌گفت «دروغ را هم محکم بگو، هم با صدای بلند بگو و هم تکرار کن تا بین مردم جا بیافتد، به طوری که خود آن کسی هم که دروغ را ترویج کرده، خودش هم باور کند که چنین اتفاقی رخ داده است.»، بنابراین این سناریو برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی ایران طراحی شده و شکلی جدید از سناریوسازی‌های آمریکا علیه ایران است. این کشور طی ۳۲ سال گذشته سناریوهای مختلف را علیه جمهوری اسلامی امتحان و تجربه می‌کند که هیچ کدام از آن‌ها به نتیجه نرسید و حالا سناریوی جدیدی را خلق کردند.

 

مقامات سعودی احتیاط لازم را در اظهار نظرهای خود درباره ایران لحاظ کنند

دستگاه سیاست خارجی کشور برای آنکه عربستان سعودی را از دام و تله آمریکایی‌ها بیرون بکشد چه سیاستی اتخاذ خواهد کرد؟

دولتمردان عربستان، دولتمردان پخته‌ای هستند و می‌دانند که ایران همواره خواهان سعادت ملت و کشور عربستان است،‌ از این رو جمهوری اسلامی امیدوار است که مقامات سعودی احتیاط لازم را در اظهار نظرهای خود لحاظ کنند چون که اظهارنظرهای ناصواب و نابجا فقط به کِید دشمن کمک می‌کند که می‌خواهد بین کشورهای منطقه اختلاف بیاندازد.


دستگاه دیپلماسی وضعیت امام موسی صدر را تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری می‌کند

با تغییر نظام سیاسی در لیبی و حاکم شدن شورای انتقالی بر اداره امور، پیگیری وضعیت امام موسی صدر به کجا رسید؟
دستگاه دیپلماسی به طور جدی وضعیت امام موسی صدر را در لیبی پیگیری می‌کند، هم اکنون سفیر ایران در لیبی پیگیر قضیه است. به هر حال اطلاعات متعدد و متناقضی از منابع مختلف کسب می‌شود، بنابراین نیاز است این اطلاعات تحلیل و صحت و سقم آن بررسی شود تا به انحراف نرویم.

جمع بندی اطلاعات تا کنون چه بوده است؟
جمع بندی این است که دستگاه سیاست خارجی باید وضعیت امام موسی صدر را تا آخر پیگیری کند. /
 

گفتگو ازامید کرمانی ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet