ایام محرم 1398
1390/07/25 14:26:17
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فخرالدین حیدری:

عدم نظارت، رشد ویروس‌گونه صندوق‌های قرض‌الحسنه ر ا دامن می‌زند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از رشد تصاعدی صندوق‌های قرض‌الحسنه در کشور، گفت: متأسفانه هم‌اکنون هیچ نظارتی برای کنترل این صندوق‌ها وجود نداردو در صورت بروز مشکل‌های مالی هیچ کسی پاسخ‌گو نیست.
عدم نظارت، رشد ویروس‌گونه صندوق‌های قرض‌الحسنه ر ا دامن می‌زند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از رشد تصاعدی صندوق‌های قرض‌الحسنه در کشور، گفت: متأسفانه هم‌اکنون هیچ نظارتی برای کنترل این صندوق‌ها وجود نداردو در صورت بروز مشکل‌های مالی هیچ کسی پاسخ‌گو نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/9723.jpg عدم,نظارت،,رشد,ویروس‌گونه,صندوق‌های,قرض‌الحسنه,ر,ا,دامن,می‌زند Icana

به‌گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت، فخرالدین حیدری در گفت‌وگو با سوران با انتقاد از عمل‌کرد صندوق‌های قرض‌الحسنه به‌ویژه صندوق قرض‌الحسنه جوانان‌خیر که به تازگی در سقز و بانه فعال شده است، افزود: متأسفانه، شاهد سوءاستفاده‌های کلانی از سوی صندوق‌های قرض‌الحسنه هستیم و هیچ‌کس هم در این زمینه پاسخ‌گو نیست.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، با تأکیدبر نامه‌ای که خطاب به رئیس‌جمهوری درباره عمل‌کرد صندوق قرض‌الحسنه جوانان‌خیر نوشته است، گفت: این صندوق شعبه‌ای در بانه داشت و به تازگی نیز اقدام به راه‌اندازی شعبه‌ای در سقز کرده و چون از وضعیت این صندوق خبری نداشتیم، از طریق بانک مرکزی استعلام نمودیم.

وی با تأکیدبر عمل‌کرد صندوق نور که در گذشته پول‌های مردم را دریافت کرده و سپس ورشکست شد، بیان کرد: تا کی مردم باید پول‌هایشان را به این صندوق بدهند و یک شبه بدبخت شوند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم، با تأکیدبر تبلیغات گسترده‌ای که صندوق جوانان‌خیر برای جذب نقدینگی‌های مردم در سقز انجام داده، یادآور شد: نگران هستیم که این صندوق نیز پول مردم را‌بردارد و یک شبه غیب شود و چون مردم از این بابت نگران بودند، به من مراجعه کردند و من نیز از بانک مرکزی استعلام کردم که پاسخ نگران‌کننده‌ای دریافت کردم.

وی با بیان این ‌که پاسخ بانک مرکزی، حکایت از غیرقانونی بودن فعالیت صندوق جوانان‌خیر دارد، افزود: بانک مرکزی پاسخ جامعی داده و در آن اعلام کرده که این صندوق ذخیره قانونی لازم را به بانک مرکزی نسپرده و برای تأمین بازپرداخت سپرده‌های مردم، تعهد لازم را ندارد.

حیدری با تأکید بر این ‌که در گزارش بانک مرکزی، نمونه‌های عینی تخلفات صندوق جوانان‌خیر اعلام شده است، گفت: بر پایه قانون، صندوق‌های قرض‌الحسنه حق ندارند افزون‌بر پنج میلیون تومان وام بدهند، ولی در این گزارش آمده که به همسر یکی از مسئولان قضایی، مبلغ 30 میلیون تومان وام داده شده و موارد بسیاری دیگر که همگی خلاف قانون است.

وی با اعلام این ‌که پس از دریافت گزارش بانک مرکزی، شکایتی علیه صندوق جوانان‌خیر به دادستان کل کشور تسلیم کرده است، گفت: متأسفانه، تاکنون کار چشمگیری انجام نشده و این صندوق همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس، با اعلام این ‌که صندوق جوانان‌خیر تاکنون 32 میلیارد تومان پول مردم شهرستان بانه را در قالب سپرده دریافت کرده است، بیان کرد: متأسفانه از کنار این سپرده‌ها، مزایای چشمگیری به این شهرستان اختصاص داده نشده و تنها پول‌های مردم را جمع کرده‌اند.

وی با تأکید بر این‌ که اگر عمل‌کرد صندوق جوانان‌خیر سالم است، به کار خود ادامه دهد و در غیر این‌صورت، متوقف شود، گفت: به راستی نمی‌دانم چه افرادی پشت این صندوق هستند که این همه حمایت می‌شوند.

حیدری نسبت به ارتباط صندوق جوانان‌خیر با جریان انحرافی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: من تنها گزینه‌ها را کنار هم می‌گذارم و نتیجه‌گیری با مردم است، اکنون بانک مرکزی فعالیت این صندوق را غیرقانونی می‌داند، ولی به‌عنوان مسئول نظام پولی کشور، حرکتی انجام نمی‌دهد، دستگاه قضایی هم نسبت به پلمب این صندوق با توجه به شکایت نماینده مردم در خانه ملت اقدامی‌ نکرده و در انجام وظیفه قانونی خود کوتاهی می‌کند؛ بنابراین، شک نکنید که صندوق جوانان خیر به‌جایی وصل است که با آن برخورد قانونی نمی‌شود.

وی با اعلام این ‌که صندوق‌های قرض‌الحسنه مانند صندوق جوانان‌خیر، نظام پولی و مالی کشور را به خطر می‌اندازد و اقتصاد کشور را دچار بحران می‌کند، یادآور شد: گمان می‌کنم به جای پیگیری شکایت از سوی دادستانی و بانک مرکزی، باید تحقیق کنیم که صندوق جوانان‌خیر به چه جریانی متصل است، زیرا با وجود این همه تخلفات آشکار و این گزارش روشن بانک مرکزی، هم‌چنان به کار خود ادامه می‌دهد و پول‌های مردم را در قالب سپرده دریافت می‌کند، ولی به وظیفه قانونی خود یعنی تأمین سپرده قانونی نزد بانک مرکزی اقدام نمی‌کند.

این نماینده مجلس، با تأکید بر فراگیر و جامع بودن گزارش شفاف و کارشناسی بانک مرکزی درباره صندوق جوانان‌خیر، گفت: باید از مسئول نظارت بر بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و اعتباری بانک مرکزی که این گزارش را بدون در نظر گرفتن حاشیه‌ها و روابط احتمالی تهیه کرده است، تقدیر و تشکر شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet