ایام محرم 1398
1390/07/25 17:34:11
سرویس سیاسی
یکصد و بیست پنجمین کنفرانس بین‌المجالس در سوئیس/15

نگاهی بر تاریخچه میزبانی برن از پارلمان های جهان

مجمع فدرالی سوئیس میزبان یکصد و بیست و پنجمین کنفرانس سالیانه بین‌المجالس جهان با حضور هیئت‌های پارلمانی از ۱۲۰ کشور جهان است که از یکشنبه آغاز و فردا در برن به پایان خواهد رسید.
نگاهی بر تاریخچه میزبانی برن از پارلمان های جهان مجمع فدرالی سوئیس میزبان یکصد و بیست و پنجمین کنفرانس سالیانه بین‌المجالس جهان با حضور هیئت‌های پارلمانی از 120 کشور جهان است که از یکشنبه آغاز و فردا در برن به پایان خواهد رسید. https://cdn.icana.ir/d/019/11591.jpg نگاهی,بر,تاریخچه,میزبانی,برن,از,پارلمان,های,جهان Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به سوئیس، کنفرانس سالیانه بین المجالس و شهر "برن" پایتخت سوئیس از آنجایی تاریخ مشابهی دارند که هیئت های پارلمانی جهان در  سال‌های 1892، 1924 و 1952 برای بررسی مسائل روز بین الملل در پایتخت سوئیس گرد هم آمدند.

شهر برن در سال های 1892 تا 1911 مقر اصلی برگزار کننده کنفرانس بین‌المجالس بوده است.

در سال 1892 پس از پاریس، لندن و رم  شهر برن سوئیس چهارمین کنفرانس جهانی بین‌المجالس را با حضور 107 هیئت از 13 کشور جهان برگزار کرد.

برای نخستین بار در این سال این کنفرانس درون ساختمان پارلمان و به ریاست "البریت گوبات" رئیس پارلمان سوئیس برگزار شد.

در این دوره هیئت‌های پارلمانی درباره تاسیس دادگاه‌های بین‌المللی و راه‌اندازی دفتر دائمی و مرکزی بین‌پارلمانی در برن گفت‌وگو کردند و گوبات را به عنوان دبیر کل مجمع بین‌المجالس و دفتر دائمی این مجمع انتخاب کردند.

برن در سال 1924، افتخار میزبانی بیست و دومین کنفرانس بین‌المجالس جهان را به همراه شهر ژنو دریافت کرد. در این دوره 211 هیئت پارلمانی از 26 کشور جهان که به ریاست "الاس میرون" رئیس مجلس ملی سوئیس و در ساختمان جدید پارلمان این کشور برگزار شده بود حضور یافتند.

در این دوره حفاظت از اقلیت ها، مهاجرت و مشکلات پیش رو پرداخت غرامت از سوی کشورهای درگیر در جنگ جهانی اول مورد بررسی قرار گرفت.

خلع سلاح و نظارت پارلمان ها بر سیاست خارجه کشورها از جمله دیگر موضوعاتی بود که در بیست و دومین دوره این مجمع مطرح شد.

اعضای مجمع بین المجالس جهان آخرین بار در سال 1952 در برن سوئیس گردهم آمدند تا چهل و یکمین دوره آن را برگزار کنند.

این دوره با حضور 294 هیئت پارلمانی از 34 کشور جهان و به ریاست "ایمون سنارسنز" رئیس مجلس ملی این کشور برگزار شد.

نمایندگان در این دوره به بررسی همکاری های بین المللی میان پارلمان ها، کنترل و نظارت پارلمان ها بر بودجه های ملی و تاسیس یک پارلمان جهانی گفت وگو کردند.

در پایان دوره چهل و یکمین دوره این مجمع به "لئوپولد بویزر" دبیر کل سابق اتحادیه بین المجالس که بازنشسته شده بود ادای احترام شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet