خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/25 14:13:42
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش‌ها بررسی کرد؛

معافیت‌های مالیاتی و سهم آن‌ها از کل درآمدهای مالیاتی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی معافیت‌های مالیاتی و سهم آن‌ها از کل درآمدهای مالیاتی را بررسی کرد.
معافیت‌های مالیاتی و سهم آن‌ها از کل درآمدهای مالیاتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی معافیت‌های مالیاتی و سهم آن‌ها از کل درآمدهای مالیاتی را بررسی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/7703.jpg معافیت‌های,مالیاتی,و,سهم,آن‌ها,از,کل,درآمدهای,مالیاتی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز اعلام کرد: معافیت مالیاتی به طور عمومی به منظور حمایت از توسعه مناطق خاص و برخی فعالیت‌های اقتصادی نظیر بخش کشاورزی و یا کمک به اقشار خاص در اقسام مختلف اعمال می‌شود.

این گزارش دو روش را برای محاسبه معافیت‌های مالیاتی رایج در کشور نام برد و ‌افزود: در روش نخست با استفاده از تولید ناخالص داخلی، مالیات بالقوه به دست آمده و از کسر مالیات وصولی از مالیات بالقوه، معافیت مالیاتی محاسبه شده است.

در روش نخست با استفاده از تولید ناخالص داخلی با نفت نسبت معافیت مالیاتی پس از کسر فرار مالیاتی به مالیات بالقوه 31.2 درصد بوده و با استفاده از تولید ناخالص داخلی بدون نفت نسبت مذکور 19.9 درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، در روش دوم معافیت مالیاتی در بخش کشاورزی، اشخاص حقوقی مورد محاسبه قرار گرفته است که در این روش مالیات قابل وصول از بخش کشاورزی با استفاده از روش نرخ مؤثر مالیات محاسبه گردید که نتایج نشان می‌دهد نسبت معافیت به مالیات بالقوه بخش‌های مذکور حدود 51.5 درصد بوده است.

این دفتر درباره اشکال‌های معافیت مالیاتی رایج در کشور افزود: عدم شفافیت و صراحت در قوانین و اینکه قوانین مالیاتی در یک قانون واحد تجمیع نشده و یک مرجع قانونی مشخص در این خصوص تصمیم‌گیری نمی‌کند از عمده اشکال‌های معافیت مالیاتی رایج در کشور است.

بر اساس این گزارش، قوانین مرتبط با معافیت‌های مالیاتی باید بازنگری و اصلاح شود، به گونه‌ای که موجب تحریک و تشویق سرمایه‌گذاری‌های جدید شود، نه اینکه به سرمایه‌گذاری‌های قبلی تحت عنوان معافیت مالیاتی، یارانه پرداخت شود.

همچنین، معافیت مالیاتی برای پوشش ریسک بخش‌های تولید به فعالان در بخش‌های تولیدی اختصاص یاید و در اعطای معافیت مالیاتی بخشی و نهادی اعطای معافیت به گونه‌ای باشد که موجب تبعیض و در نهایت کاهش رقابت‌پذیری نگردد تا کارایی اقتصادی افزایش یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet