هدر موبایل
1390/07/26 08:14:23
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یادداشتی از سعدالله نصیری‌قیداری/

خصوصی‌سازی در دانشگاه‌ها

حدود ۸۲ درصد دانشگاه‌ها هم‌اکنون خصوصی هستند و از ۱۸ درصد باقی‌مانده بخشی هم شبانه هستند، که هرچند شهریه آن‌ها در قبال هزینه سرانه دانشجویی دولتی عدد قابل ملاحظه‌ای نیست اما در مقایسه با شهریه دانشگاه‌های غیردولتی، رقم قابل ملاحظه است، لذا بخش اصلی دانشگاه‌های کشور قبل از اصل ۴۴ قانون اساسی خصوصی‌سازی شده بودند.
خصوصی‌سازی در دانشگاه‌ها حدود 82 درصد دانشگاه‌ها هم‌اکنون خصوصی هستند و از 18 درصد باقی‌مانده بخشی هم شبانه هستند، که هرچند شهریه آن‌ها در قبال هزینه سرانه دانشجویی دولتی عدد قابل ملاحظه‌ای نیست اما در مقایسه با شهریه دانشگاه‌های غیردولتی، رقم قابل ملاحظه است، لذا بخش اصلی دانشگاه‌های کشور قبل از اصل 44 قانون اساسی خصوصی‌سازی شده بودند. https://cdn.icana.ir/d/019/10593.jpg خصوصی‌سازی,در,دانشگاه‌ها Icana

به‌گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت، سعدالله نصیری‌قیداری سخنگو کمیسیون آموزش و تحقیقات و  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی که در نشریه مردم‌نو منتشر شده است، به تشریح موضوع خصوصی‌سازی در دانشگاه‌ها پرداخته است، که در ذیل می‌خوانید.

 حدود 82 درصد دانشگاه‌ها هم‌اکنون خصوصی هستند و از 18 درصد باقی‌مانده بخشی دیگری هم شبانه هستند که هرچند شهریه آن‌ها در قبال هزینه سرانه دانشجویی دولتی عدد قابل ملاحظه‌ای نیست اما در مقایسه با شهریه دانشگاه‌های غیردولتی، رقم قابل ملاحظه است، لذا بخش اصلی دانشگاه‌های کشور قبل از اصل 44 قانون اساسی خصوصی‌سازی شده بودند.

از طرفی حدود 40 درصد دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی، حدود یک میلیون نفر دانشگاه پیام نور و 250 هزار نفر هم در دانشگاه غیرانتفاعی و... تحصیل می‌کنند و بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند، بنابراین من تصور می‌کنم در هیچ حوزه‌ای حتی اقتصاد کشور تا این حد خصوصی‌سازی انجام نشده باشد.

اما این‌که عده‌ای خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها را مغایر با اصل تحصیلات رایگان می‌دانند اشتباه است چون آموزش رایگان مختص دوران مدرسه و در سطح آموزش و پرورش است.

تنها در قانون آمده است که در آموزش عالی دولت هزینه‌ها را در حد خودکفایی باید بپردازد و هنوز تعریف درستی از واژه خودکفایی نشده است، چون برخی می‌گویند منظور از خودکفایی تربیت نیروی مورد‌نیاز است و سایر دانشجویان باید هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند.

در کل پیش کشیدن بحث مربوط به واگذاری آموزش عالی دولتی به بخش خصوصی در شرایط امروز ایران از دو منظر بسیار سوال‌انگیز است.

ابتدا باید به برخورد کنونی دولت با بخش خصوصی آموزش عالی ایران اشاره کرد، در چند سال اخیر بحث‌های مربوط به دانشگاه آزاد و فشارهای مداوم دولت برای دخالت در امور داخلی بزرگ‌ترین شبکه آموزش عالی ایران که افزون‌بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو را در بر می‌گیرد به ماجرای دنباله‌داری تبدیل شده است.

پرسش دوم در اوضاع کنونی ایران پیرامون مفهوم خصوصی‌سازی و یا مشارکت بخش خصوصی در آموزش به‌طور عام و در آموزش عالی به‌طور خاص مطرح است، با وجود صحبت‌هایی که درباره نقش بخش خصوصی در آموزش عالی ایران به میان آمده، اما هیچ‌گاه دولت تلقی خود از این خصوصی‌سازی را به روشنی بیان نکرده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet