پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/07/30 11:08:55
سرویس سیاسی
ابطحی: نقش آفرینی احزاب در عرصه حاکمیت نظام‌های پارلمانی تأثیرگذار است

مکانیزم نظارتی بر تشکل‌های سیاسی باید ارتقاء یابد

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس با اشاره به اثرات مثبت فعالیت احزاب در کشور، گفت: البته این مسئله منوط به آن است که مکانیزم نظارتی بر تشکل‌های سیاسی نیز ارتقاء یابد.
مکانیزم نظارتی بر تشکل‌های سیاسی باید ارتقاء یابد عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس با اشاره به اثرات مثبت فعالیت احزاب در کشور، گفت: البته این مسئله منوط به آن است که مکانیزم نظارتی بر تشکل‌های سیاسی نیز ارتقاء یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/7502.jpg مکانیزم,نظارتی,بر,تشکل‌های,سیاسی,باید,ارتقاء,یابد Icana

"سیدمحمدجواد ابطحی" در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به کارکرد احزاب در نظام‌های مردمسالار، گفت: احزاب در نظام‌های پارلمانی نقش پرنگی در تصمیم گیری‌های سیاسی، اجرایی و تقنینی دارند چون هنگام انتخابات در کنار ارائه فهرست نامزدهای مورد حمایت، برنامه‌های خود را برای اداره کشور به جامعه عرضه می‌کنند.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، نقش آفرینی احزاب در عرصه حاکمیت نظام‌های پارلمانی را تأثیرگذار خواند و افزود: احزابی که در انتخابات از کسب اکثریت کرسی‌های مجلس بازماندند و به همین علت نتوانستند در تشکیل دولت سهیم شوند، برای نقد دستگاه اجرایی، دولت در سایه تشکیل می‌دهند.
وی طرح معایب کارهای اجرایی از سوی احزاب را در اصلاح امور حاکمیتی موثر ارزیابی کرد و ادامه داد: ‌ مجریان از این طریق به ضعف و نقایص عملکردی خود پی می‌برند و می‌کوشند تا با تغییر بعضی از روش‌ها و سیاست‌ها گام‌های بلندتری به سمت رشد و توسعه کشور بردارند.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس فعالیت احزاب در ایران را فصلی و موسمی خواند و تصریح کرد: تشکل‌های سیاسی باید به حاکمیت در کادرسازی، تربیت نیرو، تدوین برنامه‌های توسعه‌ای و فرهنگ سازی در حوزه‌های مختلف کمک کنند اما چنین رویه‌ای از سوی احزاب دنبال نمی‌شود.
وی با اشاره به بررسی طرح جامع قانون احزاب در کمیسیون شورا‌ها و امورداخلی مجلس، افزود: هدف آن است که در چارچوب قانون اساسی تشکل‌های سیاسی بتوانند در همه حوزه‌های حاکمیتی به مسئولان و دست اندر کاران نظام کمک و یاری رسانند، ضمن آنکه زمینه ورود درصدی از نمایندگان به مجلس از کانال احزاب فراهم شود تا انگیزه کارهای حزبی در کشور رونق بگیرد.
عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه امروز روزنامه‌ها در کشور نقش احزاب را ایفا می‌کنند، تأکید کرد: این رویه باید تغییر کند چون این امکان وجود دارد که احزاب فراگیر ملتزم به نظام جمهوری اسلامی، ‌ قانون اساسی و ولایت فقیه در کشور پا بگیرند، البته نیاز است که مکانیزم نظارتی بر تشکل‌های سیاسی نیز ارتقاء یابد.
طبق اصل ۲۶ قانون اساسی، احزاب‏، جمعیت‏‌ها، انجمن‏های‏ سیاسی، صنفی، انجمن‌های‏ اسلامی‏ یا اقلیتهای‏ دینی‏ شناخته‏ شده‏ آزادند، مشروط به‏ این‏ که‏ اصول‏ استقلال‏، آزادی‏، وحدت‏ ملی‏، موازین‏ اسلامی‏ و اساس‏ جمهوری اسلامی‏ را نقض‏ نکنند. هیچکس‏ را نمی‌‏توان‏ از شرکت‏ در آن‌ها منع کرد یا به‏ شرکت‏ در یکی‏ از آن‌ها مجبور ساخت‏. /
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet