هدر موبایل
1390/07/27 11:16:19
سرویس اقتصادی
امیری کهنوجی؛

وضعیت فرش ایرانی نگران کننده است

عضو کمیسیون کشاورزی اب و منابع طبیعی مجلس با هشدار درباره نابودی صنعت فرش ایران گفت: نزدیک به بیست سال پیش دنیا ایران را با فرش آن و فرش آن را با فرش کرمان می شناخت ولی باروند وضعیت کنونی باید این صنعت را برای همیشه فراموش کرد.
وضعیت فرش ایرانی نگران کننده است عضو کمیسیون کشاورزی اب و منابع طبیعی مجلس با هشدار درباره نابودی صنعت فرش ایران گفت: نزدیک به بیست سال پیش دنیا ایران را با فرش آن و فرش آن را با فرش کرمان می شناخت ولی باروند وضعیت کنونی باید این صنعت را برای همیشه فراموش کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/2585.jpg وضعیت,فرش,ایرانی,نگران,کننده,است Icana

محمدرضا امیری کهنوج در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با نگران کننده خواندن وضعیت صنعت فرش کشور گفت: صنعت فرش کشور در تمام استان‌ها متأسفانه در وضعیت بسیار ناامید کننده قرار دارد.

 

زمانی نه چندان دور جهان، ایران را با فرشش می‌شناخت

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی افزود: چند دهه پیش مردم جهان ایران را با فرش دستباف آن و فرش دستباف آن را با فرش کرمان می‌شناختند ولی هم‌اکنون فرش کرمان را هندی‌ها و فرش کاشان را چینی‌ها تولید می‌کنند و در بازارهای جهانی می‌فروشند.

وی گفت: فرش‌های نفیس ایرانی به دلیل قیمت بسیار بالا مشتری خاصی در بازار داخل ندارند و مشتری این فرش‌ها کشورهای خارجی هستند.

 

صادرات نباشد، دارهای قالی بی‌رمق خواهند بود

امیری کهنوجی ادامه داد: حیات صنعت فرش دستباف ایران وابستگی بسیار زیادی به صادرات و راه‌یابی به بازراهای جهانی دارد که این مهم تنها با سیاست‌های صحیح و مناسب انجام می‌گیرد.

وی با ابراز تأسف از وضعیت صاردات فرش ایران به کشورهای اروپایی گفت: هم‌اکنون صادرات فرش ایران به کشورهای اروپایی کاهش چشمگیری پیدا کرده است و فرش‌های چینین وهندی جایگزین فرش‌های نفیس ایرانی شدند.

 

هدفمندی یارانه‌ها چراغ کارگاهای قالی بافی را خاموش کرد

نماینده مردم کهنوج در مجلس تصریح کرد: دولت در طول سال‌های گذشته نه تنها برای حمایت از صنعت فرش هیچ اقدام مناسبی انجام نداده است.

وی با بیان اینکه اجرای قانون هدفمند کرن یارانه ها چراغ کارگاه‌های قالی بافی را نیز خاموش کرده است، تأکید کرد: افزایش قیمت مواد اولیه از پشم و ابریشم تا افزایش دستمزد کارگران و نیروی کار و همچنین حامل‌های انرژی تنها ادامه حیات این صنعت و رقابت با کشورهای رقیب را پیچیده‌تر و سخت‌تر کرده است.

 

مسئولان، فرش ایران را فراموش کردند، جهان هم فراموش خواهد کرد

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی با بیان اینکه بازارهای خارجی در تسخیر رقیبان ایرانی درآمده است، گفت: با تداوم روند کنونی و بی‌توجهی به این صنعت کهن و اصیل باید به تدریج هنر اصیل ایران در صنعت فرش و آوازه آن در دنیا را فراموش کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet