ایام محرم 1398
1390/07/25 20:02:00
سرویس سیاسی
یکصد و بیست پنجمین کنفرانس بین‌المجالس در سوئیس/16

آمریکا با طرح اتهام علیه ایران به دنبال انحراف اذهان مردم جهان است

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتهامات جدید مقامات آمریکایی علیه ایران، تاکید کرد: آمریکایی‌ها به جای اینکه مشکلات خود را حل کنند بیراهه می‌روند و ظرفیت‌های این کشور بزرگ را ابه حراج می گذارند.
آمریکا با طرح اتهام علیه ایران به دنبال انحراف اذهان مردم جهان است رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتهامات جدید مقامات آمریکایی علیه ایران، تاکید کرد: آمریکایی‌ها به جای اینکه مشکلات خود را حل کنند بیراهه می‌روند و ظرفیت‌های این کشور بزرگ را ابه حراج می گذارند. https://cdn.icana.ir/d/019/11772.jpg آمریکا,با,طرح,اتهام,علیه,ایران,به,دنبال,انحراف,اذهان,مردم,جهان,است Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، علی لاریجانی رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در یکصد و بیست و پنجمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه بین‌المجالس جهانی در برن پایتخت سوییس به سر می‌برد، عصر امروز یکشنبه ساعت 16 و 30 به وقات محلی با شرکت در نشستی خبری در هتل محل اقامت خود، به سوالات خبرنگاران رسانه‌های حاضر در برن پاسخ داد.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت لغو سفر وی به چین و کره شمالی گفت: اکنون قصد سفر به این دو کشور را ندارم. پیش از این قرار بود به چین سفر کنم به دنبال فرصتی هستم که این سفر انجام شود و از آنجایی که کره شمالی با کشور چین همسایه است، سعی می‌کنم سفری نیز به این کشور داشته باشم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو سوییس مبنی بر ادعای جدید آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای انجام عملیاتی برای ترور سفیر عربستان در خاک ایالات متحده و احتمال میانجی‌گری کشور سوییس بین دو کشور در این ماجرا، خاطرنشان کرد:  من فکر نمی‌کنم این مسئله هیچ نیازی به واسطه‌گری و چنین کارهایی داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مشکل به این برمی‌گردد که دولتمردان آمریکایی توجه ندارند در چه جایگاهی قرار دارند. آمریکا کشور بزرگی است و مسئولان این کشور نباید به این بازی‌ها تن دهند.

لاریجانی با تمسخرآمیز خواندن سناریوی غرب برای ایران هراسی تاکید کرد: انتظار است مسئولان آمریکایی این بازی را خاتمه دهند و دست از این کارهای بیهوده بردارند.

وی یادآور شد: ما با آمریکایی‌ها اختلاف نظر داریم ولی اختلاف‌نظرمان سر مسایل کوچک و کودکانه نیست.

لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در طول چند دهه گذشته از دیکتاتورهای منطقه حمایت می‌کردند بیان کرد: دیکتاتور سابق ایران، بن علی وحسنی مبارک افرادی بودند که از سوی آمریکا حمایت می‌شدند. بسیاری از دیکتاتورهای فعلی منطقه نیز زیرچتر حمایتی آمریکا قرار دارند.

رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود درباره موضع ایران در برابر تحولات منطقه و شمال آفریقا اظهار کرد: ما از همان ابتدا از حرکت‌های دموکراسی‌خواهانه مردم منطقه دفاع کردیم اما آمریکایی با نگاه غضب آلودی به این منطقه نگاه می‌کردند. آنها در حال حاضر همین اشتباه را در یمن و بحرین تکرار می‌کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه آمریکایی‌ها به جای اینکه مشکلات خود را حل کنند بیراهه می‌روند و ظرفیت‌های این کشور بزرگ را اینگونه به حراج می گذارند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بهانه آمریکا برای حمله به خاک کشور عراق گفت: آنها مدعی بودند که صدام در خاک این کشور سلاح هسته‌ای تولید کرده است و با همین بهانه فضاحت‌هایی را در منطقه به وجود آوردند اما کسی به آنان نگفت آیا سلاح‌های هسته‌ای را در خاک عراق پیدا کرده‌اید. تمام این موارد بازیگری دولت کشور ایالات متحده آمریکاست.

آمریکا با طرح اتهام علیه ایران،‌ به دنبال انحراف اذهان مردم جهان است

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا اتهامات جدید آمریکا علیه ایران می‌تواند بهانه‌ای برای آغاز یک درگیری جدید در منطقه و خلیج فارس باشد، خاطرنشان کرد: فکر نمی‌کنم آمریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند؛ زیرا هنوز پس لرزه‌های حماقت‌های بوش در منطقه گریبان این کشور را گرفته است.

وی تصریح کرد: به دلیل مشکلاتی که در داخل کشور خود دارند دنبال ایجاد دشمن مهمی هستند تا اذهان مردم جهان را به سمت دیگری سوق دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی اتهام جدید آمریکا علیه ایران را سناریویی غیرواقعی خواند و گفت: سوالات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ادعاهای مقامات آمریکایی، ادعاهای پوچی است.

وی یادآور شد: فرد معتادی که آمریکایی‌ها به وی استناد و ادعا می‌کنند در این عملیات دست داشته نمی تواند تروریست باشد و چنین کارهای بزرگی را انجام دهد.

لاریجانی توضیح داد: این فرد جز مخالفان دولت ایران بوده و سال‌هاست از کشور فرار کرده است.

وی معتاد به تریاک و دائم الخمر است و تعادل روانی نیز ندارد؛ با این شرایط آیا این فرد می‌تواند با مقامات ایرانی ارتباط برقرار کند.

رییس قوه مقننه کشورمان در ادامه به تلاش‌های بین‌المللی ایران در راه مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و بیان داشت: به دلیل این اقدامات ایران، کارتل‌های قاچاق مواد مخدر در جهان از مخالفان و دشمنان اصلی ما هستند و به همین دلیل آنها هیچ‌وقت با ایران ارتباط برقرار نخواهند کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: نکته بعدی که آمریکایی‌ها به آن استنادکردند، واریز پول از ایران به یک حسابی در آمریکا است؛ حال این سوال پیش می‌آید اگر ما قصد چنین کاری را داشتیم از سیستم بانکی برای پرداخت پول استفاده می‌کردیم؟

وی ادامه داد: طرف دیگر این اتهامات مربوط به کشور عربستان سعودی است. ما با این کشور اختلافات عمیقی نداریم اما به دلیل اینکه آمریکایی‌ها از ارتباط کشورهای بزرگ اسلامی ناراحتند، این سناریو را مطرح کرده‌اند.

لاریجانی با اشاره به عملیات دستگیری عبدالمالک ریگی توسط ماموران اطلاعاتی ایران اظهار کرد: ریگی بارها در اعترافات خود اعلام کرده بود که از آمریکایی‌ها برای انجام عملیات در شرق کشور پول دریافت کرده است که یک نسخه از این اعترافات را برای اوباما رییس جمهور آمریکا و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ارسال کردیم.

وی تصریح کرد: قرائنی وجود داشت که اعترافات ریگی صحیح است اما آمریکایی‌ها حاضر به پاسخگویی در این باره نشدند.

لاریجانی تاکید کرد: مقامات آمریکایی به اندازه بزرگی کشور آمریکا نیستند و بازی احمقانه‌ای را شروع کردند.

غرب به دلیل حمایت سوریه از جنبش مقاومت درصدد تخریب این کشورند

رییس دستگاه قانونگذاری ایران در مورد تحولات خاورمیانه و به ویژه حوادث اخیر سوریه تاکید کرد: موضع‌گیری ایران در برابر همه کشورها یک مبنای اصولی دارد و آن این است که کشورها باید خواسته ملت‌ها را بپذیرند و اگر اشتباهی کردند درصدد اصلاح آن برآیند. اما در مورد سوریه مولفه‌های دیگری وجود دارد.

وی توضیح داد: آمریکا و انگلیس ادعا می‌کنند با وارد کردن سلاح به کشور سوریه قصد دارند در این کشور دموکراسی بر پا کنند در حالی که به دلیل حمایت از جنبش مقاومت فلسطین قصد تخریب این کشور را دارند.

لاریجانی با اشاره به اصلاحات انجام شده از سوی بشار اسد بیان کرد: تغییر قانون اساسی یکی از همین اصلاحاتی است که برای مردم سوریه در نظر گرفته شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در مورد اعمال فشار آمریکا بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای صدور گزارش علیه ایران اظهار کرد: آمریکا و آژانس در برابر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران رویکرد سیاسی دارند در حالی که ابران بارها بر گسترش همکاری بین‌المللی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید داشته و در همین راستا بازرسان آنها توانسته‌اند  از سایت‌های هسته‌ای ایران بازدید داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet