ایام محرم 1398
1390/07/26 09:32:27
سرویس فرهنگی
محمد تقی رهبر:

ایران از برگزاری مراسم برائت از مشرکین کوتاه نمی‌آید

رییس فراکسیون روحانیون خواستار دیپلماسی فعال وزارت خارجه برای اقناع مقامات عربستان سعودی در برگزاری مراسم برائت از مشرکین در حج شد و تاکید کرد: ایران در این باره عقب‌نشینی نخواهد کرد.
ایران از برگزاری مراسم برائت از مشرکین کوتاه نمی‌آید رییس فراکسیون روحانیون خواستار دیپلماسی فعال وزارت خارجه برای اقناع مقامات عربستان سعودی در برگزاری مراسم برائت از مشرکین در حج شد و تاکید کرد: ایران در این باره عقب‌نشینی نخواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/11313.jpg ایران,از,برگزاری,مراسم,برائت,از,مشرکین,کوتاه,نمی‌آید Icana

تقی رهبر در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت هشدارهای امنیتی مقامات عربستانی علیه اجرای مراسم برائت از مشرکین را به دلیل نارضایتی همیشگی آنها از ایرانیان متعهد دانست و گفت: این‌گونه امور از خاندان آل سعود که کارگزار امریکا هستند، بعید نیست زیرا آنها همواره از دست ایرانی‌های متعهد ناراضی بودند و تحول و بیداری جهان اسلام و حرکت های شیعیان در خود کشور عربستان نیز برای آنها رنج‌آور است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ایرانیها را سالم‌ترین و آرام‌ترین زائران حج دانست و افزود: ایرانی‌ها همه مقررات عربستان را با وجود آنکه برخلاف میلشان بوده، رعایت کردند و حتی از یک زیارت عادی ساده به دلیل مزاحمت وهابی‌های متحجر و جاهل کوتاه آمدند؛ اما آل سعود باز هم بهانه‌گیری می‌کند تا ایرانیان تجمعی ساده زیر چادر در روز عرفات را نیز نداشته باشند.

زوار ایرانی سابقه ضدامنیتی در مراسم حج ندارند

وی با پراهمیت دانستن مراسم برائت از مشرکین و اعلام بیزاری از امریکا و اسرائیل اظهار کرد: باید وزارت خارجه، نماینده ولی فقیه و مسئولان حج و زیارت با مسئولان دولت سعودی گفتگو کنند و ضمن آنکه ذهن آنها را نسبت به نبود سابقه ضدامنیتی در زوار ایرانی روشن می کنند، با دیپلماسی فعال اجازه دخالت در امور حج را به مقامات عربستانی ندهند.

وی اضافه کرد: زوار ایرانی در روز عرفه زیر چادری جمع می شوند و با خواندن بیانیه‌ای، چند شعار علیه از مشرکین سر می‌دهند که این حرکت هیچ گونه اغتشاشی در مراسم حج به وجود نمی‌آورد؛ بلکه علیه استکبار جهانی است که خون مسلمانان را در گوشه و کنار جهان می ریزد.

وی با اشاره به بیداری اسلامی در منطقه بیان کرد: امسال پس از بیداری جهان اسلام، حساسیت بر روی مراسم برائت از مشرکین بیشتر است و با توجه به نقش آل سعود در این اتفاقات، جز این رفتار از آنها انتظار نمی‌رود.

گفتگو با مقامات سعودی درباره مراسم برائت از مشرکین

وی ادامه داد: باید گفتگو و صحبت و مذاکره با مقامات سعودی درباره تعیین حدود و شرایط و خصوصیات این همایش مردمی- اسلامی انجام شود؛ هرچند ما در مراسم حج امسال حرکت خود را انجام میدهیم و عقب نشینی نخواهیم کرد و زائران طبق نظر ولی فقیه و با مشورت مقام معظم رهبری، مراسم لازم را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد: آن مراسمی که تحت عنوان برائت از مشرکین در حج برگزار می‌شود، نه راهپیمایی است و نه مزاحمتی برای کشورهای دیگر دارد و لذا ما نباید از این وظیفه عقب نشینی کنیم زیرا در سال 1366 به خاطر همین موضوع، ششصد نفر شهید شدند و چندین سال حضور ایرانی‌ها حج متوقف شد.

وی وقوع اتفاقی شبیه جمعه خونین مکه در سال 1366 را نامحتمل دانست و گفت: چنان اتفاقاتی دوباره نخواهد افتاد زیرا حرکت آرام ایرانی ها در این مراسم راه پیمایی نیست؛ بلکه مردم زیر چادر نشسته اند و چند شعار می‌دهند و لذا این قبیل بازخوردهای خشن برای عربستان نیز بازتاب‌های منفی زیادی در پی دارد و برای آنها نیز گران تمام می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet