پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/07/26 10:46:21
سرویس صحن
حدادعادل در موافقت با فوریت طرح اداره صدا و سیما:

قانونمند شدن اداره رسانه ملی بر طبق قانون اساسی است

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس موافقت با فوریت طرح اداره سازمان صداوسیما را در راستای تحقق اصل ۱۷۵ قانون اساسی دانست و گفت: هنوز قانون جامعی که این اصل قانونی اساسی را محقق کرده باشد، در مجلس تصویب نشده است.
قانونمند شدن اداره رسانه ملی بر طبق قانون اساسی است رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس موافقت با فوریت طرح اداره سازمان صداوسیما را در راستای تحقق اصل 175 قانون اساسی دانست و گفت: هنوز قانون جامعی که این اصل قانونی اساسی را محقق کرده باشد، در مجلس تصویب نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/2748.jpg قانونمند,شدن,اداره,رسانه,ملی,بر,طبق,قانون,اساسی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، غلامعلی حدادعادل در نشست علنی امروز سه‌شنبه 26 مهرماه مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح اداره سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی با بیان اینکه صداوسیما سه وظیفه مهم در کشور دارد، گفت: اطلاع‌رسانی به عموم مردم، وظیفه فرهنگی و وظیفه سیاسی از جمله وظایف این سازمان است و هیچ دستگاه دیگری در کشور وجود ندارد که چنین بار سنگین و خطیری را تحمل کند.

نماینده مردم تهران، ری‌، شمیرانات و اسلامشهر افزود: به همین جهت است که در قانون و در اصل 105 قانون اساسی عزل و نصب رئیس سازمان از اختیارات مقام معظم رهبری دانسته شده است اما در همان اصل 175 قانون اساسی گفته شده که خط ‌مشی و ترتیب اداره سازمان و نظارت بر آن را قانون معین می‌کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه متاسفانه در 30 سالی که از تصویب قانون اساسی گذشته است، هنوز قانون جامعی که این اصل قانونی اساسی را محقق کرده باشد، در مجلس تصویب نشده است، گفت: در قانون اساسی آمده است که نظارت بر صداوسیما توسط شورایی مرکب از نمایندگان رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه و مجلس صورت می‌گیرد؛ و هر قوه دو نفر نماینده تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه انتخاب این نمایندگان از قوای سه‌گانه حساسیت کار سازمان صداوسیما را نشان می‌دهد، اضافه کرد: در سال‌های گذشته قوانین متفرقه‌ای سراغ صداوسیما رفته است اما هیچکدام جامع نبوده است.

حدادعادل با اعلام اینکه این قوانین متفرقه گاهی در مجلس و گاهی در مجمع تشخیص مصلحت مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در مجالس گذشته هم حتی تصمیم بر تصویب یک قانون جامع برای صداوسیما بوده اما این کار محقق نشده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه برای تصویب این قانون نمی‌توانستیم منتظر لایحه از سوی دولت بمانیم، گفت: این قانون باید به صورت طرح مطرح می‌شد چون صداوسیما جزو دستگاه‌های تابعه دولت نیست و کمیسیون فرهنگی هم از ابتدای مجلس هشتم اقدام کرد و با مذاکره‌ای که با صداوسیما و مرکز پژوهش‌ها انجام گرفت یک کار چندجانبه انجام داد و این طرح را آماده کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet