خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/07/26 11:18:05
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یادداشتی از علی عزتی/

صادرات ارزان‌تر، واردات گران‌تر

گزارش جدید وضعیت صادرات و واردات در پنج ماهه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد ارزش کالاهای صادراتی در مقایسه با ارزش کالاهای وارداتی کاهش داشته است به عبارت دیگر ایران در پنج ماه نخست سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل هر تن کالای وارداتی را با قیمتی بیشتر خریده و هر تن کالای صادراتی را با بهایی ارزان‌تر فروخته است.
صادرات ارزان‌تر، واردات گران‌تر گزارش جدید وضعیت صادرات و واردات در پنج ماهه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد ارزش کالاهای صادراتی در مقایسه با ارزش کالاهای وارداتی کاهش داشته است به عبارت دیگر ایران در پنج ماه نخست سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل هر تن کالای وارداتی را با قیمتی بیشتر خریده و هر تن کالای صادراتی را با بهایی ارزان‌تر فروخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/3238.jpg صادرات,ارزان‌تر،,واردات,گران‌تر Icana

به‌گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت، علی عزتی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی و نماینده مردم دهلران، دره‌شهر و آبدانان در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی به بررسی وضعیت واردات و صاردات در پنج ماهه نخست سال 90 پرداخته است، که در ذیل می‌خوانید.

گزارش جدید وضعیت صادرات و واردات در پنج ماهه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد ارزش کالاهای صادراتی در مقایسه با ارزش کالاهای وارداتی کاهش داشته است به عبارت دیگر ایران در پنج ماه نخست سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل هر تن کالای وارداتی را با قیمتی بیشتر خریده و هر تن کالای صادراتی را با بهایی ارزان‌تر فروخته است.

این اتفاق که در اقتصاد از آن با عنوان کاهش رابطه مبادله یاد می‌کنند به معنای کاهش قدرت رقابتی اقتصاد ملی است. زیرا این حالت درباره صادرات در موارد زیر اتفاق می‌افتد:

1- کالاهای صادراتی کشور محصول‌هایی است که بهای آن‌ها در بازارهای جهانی به علت‌های مختلف هم‌چون افزایش رقابت در تولید در سطح جهان یا کاهش تقاضای جهانی در حال کاهش است و این بدان معنا است که چنین کشوری می‌بایست به فکر تغییراتی در ساختار تولید و یافتن مزیت‌های نسبی جدید در تولیدات و صادرات جدید باشد، در غیر این‌صورت نخواهد توانست سهمی مناسب از بازارهای جهانی را به‌خود اختصاص دهد و در سطح جهان به تولید‌کننده و صادر‌کننده کوچک و کوچک‌تری تبدیل می‌شود.

2- ترکیب کالاهای صادراتی به نفع کالاهای با وزن بیشتر و قیمت کمتر و به زیان کالاهای با وزن کمتر و بهای بیشتر تغییر کرده و این بدان معنا است که کالاهای صادراتی به سمت مصرف مواداولیه بیشتر، انرژی بیشتر، هزینه حمل‌ونقل بیشتر و... حرکت کرده و این به معنای کاهش ارزش افزوده تولیدات صادراتی است.

افزایش حجم مواد اولیه هم‌چون فولاد و سایر فلزات، محصول‌های پتروشیمی و... و کاهش کالاهای نهایی در سبد صادراتی ایران می‌تواند از مصادیق تغییر ترکیب صادرات در جهت کاهش میانگین ارزش کالاهای صادراتی باشد.

3- هزینه مبادله کالاهای صادراتی کشور افزایش یافته و به همین جهت قیمت دریافتی از سوی صادرکنندگان کاهش یافته است و این بدان معنا است که مسیرها، مقصدها و روش‌های حمل‌ونقل کالاهای صادراتی تغییر کرده یا به علت‌هایی هم‌چون افزایش نرخ ریسک و به تبع آن افزایش بهای بیمه و... یا ایجاد محدودیت‌های بین‌المللی هزینه‌های مبادله افزایش یافته و به همین علت بهای کمتری نصیب صادر‌کنندگان شده است.

افزایش ارزش کالاهای وارداتی نیز در موارد زیر اتفاق می‌افتد:

1-بهای جهانی کالاهای وارداتی افزایش یافته یا کالاهای وارداتی از نوع مواداولیه به سمت کالاهای نهایی و مصرفی تغییر ترکیب داده است.

2-هزینه‌های مبادله به علت‌هایی که در قبل ذکر شده افزایش یافته و موجب شده وارد‌کنندگان بهای بیشتری در قیاس با بهای خریداری شده در مبدأ بپردازند.

3-کالاهای سرمایه‌ای با تکنولوژی بالا وارد شده باشند که در این صورت می‌بایست خطوط تولید و تجهیزات سرمایه‌ای در حال نوسازی باشند.

بنابر آن‌چه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت کاهش رابطه مبادله در سال گذشته بیشتر ریشه در افزایش هزینه‌های مبادله دارد که بخشی از آن ناشی از تحریم‌های بین‌المللی است، البته تغییر در ترکیب صادرات ایران و افزایش بهای کالاهای وارداتی به‌‌علت آغاز رونق در برخی بازارهای جهانی نیز علت‌های مهم دیگر در کاهش رابطه مبادله در ایران هستند.

در شرایط فعلی که در اقتصاد داخلی آزاد‌سازی قیمت انرژی در حال اجرا است ضرورت بسیار مهم توجه به حفظ مزیت‌های نسبی تولید در اقتصاد ملی است که یکی از آن‌ها تغییر در سیاست‌های ارزی است به‌نحوی که قیمت ارز صادرکنندگان را تضعیف و واردکنندگان را ترغیب ننماید.

نکته ظریف درباره اقتصاد ایران این است که گرچه  وجود نفت و گاز موجب شده صنایع ایران از انرژی ارزان استفاده کنند، اما تولید‌کنندگان ایرانی به طور تقریبی همواره می‌بایست با کالاهای وارداتی رقابت کنند که به مدد وجود دلارهای نفتی به قیمت ارزانی وارد شده‌اند.

به عبارت دیگر اگر ایران نفت نداشت این مقدار ارز نفتی را نداشت و بالتبع قیمت ارز به‌مراتب بیشتر ازقم‌های فعلی بود و به همین علت صادرکنندگان ایرانی می‌توانستند بهای بیشتری بابت فروش دلارهای حاصل از صدور کالای خود در همین سطوح قیمت‌های جهانی دریافت دارند، حال که قرار است مزیت وجود نفت در ارزانی انرژی از تولیدکنندگان داخلی به‌تدریج گرفته شود بهتر است تهدید دلارهای نفتی برای خرید کالاهای رقیب تولیدکنندگان داخلی نیز کم‌کم برداشته شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet