خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1390/07/26 16:45:22
سرویس فرهنگی

انتشار 4 پژوهش مرکز اسناد کتابخانه مجلس در قالب کتاب

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس از انتشار چهار پروژه تحقیقاتی و اسنادی این مرکز درباره ابعاد گوناگون اسناد مجلس شورای ملی‌، در قالب کتاب خبر داد.
انتشار 4 پژوهش مرکز اسناد کتابخانه مجلس در قالب کتاب مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس از انتشار چهار پروژه تحقیقاتی و اسنادی این مرکز درباره ابعاد گوناگون اسناد مجلس شورای ملی‌، در قالب کتاب خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/3338.jpg انتشار,4,پژوهش,مرکز,اسناد,کتابخانه,مجلس,در,قالب,کتاب Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه، موزه ومرکزاسناد مجلس، علی ططری از ارائه فهرست اسناد 24 دوره مجلس شورای ملی به عنوان طرح کلان این بخش در آینده نزدیک خبر داد و گفت: پروژه تحقیقاتی و اسنادی این مرکز با عنوان «نامه‌های مشروطه» اثر ابراهیم ذوالفقاری عرایض مردمی، درخواست‌ها و شکوائیه‌های آنها به مجلس شورای ملی را در دو ماه نخست شکل‌گیری مجلس دوم در بر دارد.

وی افزود: مجموعه «اسناد ارامنه و کلیمیان» که به کوشش حبیب‌الله اسماعیلی و مرحوم منیر قادری فراهم آمده٬‌ شامل مجموعه نامه‌هایی است که هموطنان ارمنی و کلیمی در داخل و خارج از کشور به مجالس دوم تا پنجم شورای ملی نوشتند.

ططری اضافه کرد: این اسناد به دوره زمانی سال‌های 1287 تا 1304 هجری شمسی باز می‌گردد و با وجود آن که گزیده اسناد مهمی را دربردارند، برای نخستین بار منتشر می‌شود.

رییس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتاب «اسناد خرم‌آباد» کاری از سیدفرید قاسمی را که در مدتی کمتر از چهار ماه با همت این پژوهشگر و استاد رسانه فراهم آمده است، سومین کتابی خواند که در هفته جاری از سوی مرکز انتشارات کتابخانه مجلس منتشر خواهد شد.

پژوهشگر و استاد تاریخ معاصر ایران در این باره توضیح داد: در این اثر، سندی علاوه بر اسناد مرتبط با مجلس شورای ملی و شهر خرم‌آباد که در آرشیو این کتابخانه قرار داشتند، جای دارند.

دبیر شورای ارزیابی اسناد کتابخانه مجلس با اشاره به این که تدوین چهارمین اثر این مجموعه با نام «فهرست اسناد انتخابات مجلس شورای ملی از دوره ششم تا سیزدهم» را با همکاری زهرا غلامحسین‌پور٬ پژوهشگر حوزه اسناد به انجام رسانده است، اظهار کرد: مجموعه این مکتوبات، طرح‌های پژوهشی‌اند که طی دو سال گذشته به محققان این حوزه سپرده شدند که هریک از این اسناد و تحقیقات، حوزه بیانگر بخش‌های مهمی از تاریخ ایران‌اند.

ططری با اشاره به این که مجموعه این تحقیقات سندپژوهی در این هفته منتشر و روانه بازار کتاب خواهند شد، یادآوری کرد: تصمیم داریم تدوین و نشر فهرست اسناد انتخابات مجلس شورای ملی را تا دوره بیست و چهارم ادامه دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet