ایام محرم 1398
1390/07/26 19:26:21
سرویس سیاسی
یکصد و بیست پنجمین کنفرانس بین‌المجالس در سوئیس/۲7

لاریجانی: دیکتاتورها مزاحم رشد استعدادهای سیاسی هستند

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود در کمیته صلح و امنیت بین‌الملل اجلاس مجمع بین‌المجالس جهانی با تاکید بر اینکه دیکتاتورهای کهنه یا دیکتاتورهای مدرن عامل مزاحم رشد استعدادهای سیاسی هستند به بررسی موضوعات روز جهان از نگاه خویش پرداخت
لاریجانی: دیکتاتورها مزاحم رشد استعدادهای سیاسی هستند دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود در کمیته صلح و امنیت بین‌الملل اجلاس مجمع بین‌المجالس جهانی با تاکید بر اینکه دیکتاتورهای کهنه یا دیکتاتورهای مدرن عامل مزاحم رشد استعدادهای سیاسی هستند به بررسی موضوعات روز جهان از نگاه خویش پرداخت https://cdn.icana.ir/d/019/11770.jpg لاریجانی:,دیکتاتورها,,مزاحم,رشد,استعدادهای,سیاسی,هستند Icana

 به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به سوئیس ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در یکصدوبیست‌و‌پنجمین اجلاس مجمع بین‌الملل جهانی در شهر برن سوئیس به سر می‌برد امروز سه‌شنبه 26 مهر در سخنرانی خود در کمیته صلح و امنیت بین‌الملل  به بررسی موضوعاتی در مورد بهبود و تمرین حکومت‌داری خوب به عنوان ابزاری در جهت پیشرفت صلح و امنیت و درس‌هایی از وقایع اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت.

او در سخنانش از حکومت‌داری خوب که موضوع این کنفرانس است به عنوان دغدغه اصلی فلسفه سیاست از زمان های گذشته یاد کرد و گفت: از سقراط و افلاطون که پیشتاز تفکر فلسفی بوده‌اند تا آگوستین قدیس٬سن توماس و ابن سینا عدالت را محور اصلی تکون حکومت مطلوب پنداشته‌اند.

لاریجانی افزود: در دوره روشنگری برخی پوزیتیویست‌ها و فیلسوفان تحلیلی عدالت را از کرسی برجسته شکل‌دهی حکومت خوب کنار زدند٬اما در دهه‌های اخیر فیلسوفانی نظیر راولز مجدداً عدالت را به‌عنوان فکر بنیادین شکل‌دهنده حکومت در تعاملات خود وارد نمودند. او افزود: در آیین مقدس اسلام عدالت عامل استقرار حکومت تلقی شده است به طوری که در نقلی از بزرگان اسلام آمده است (الملک یبغی مع الکفر و لا یبغی مع الظلم ) یعنی حکومت با کفر می‌تواند دوام بیاورد اما با ظلم نه.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بیان فیلسوفان اسلامی کسی را سراغ نداریم که امری را معادل عدالت در شکل‌دهی حکومت خوب معرفی کرده باشد. فارابی مدینه فاضله را در پناه عدالت معرفی می‌کند٬هر چند در تعریف عدالت تفاوت‌هایی وجود دارد٬اما از منظر دین مبین اسلام عدالت به‌معنای تدارک بسترهای لازم جهت تحقق استعدادهای ابناء جامعه است.

وی تاکید کرد: حکومت خوب آن است که زمینه‌های فعالیت این استعدادها را فراهم کند. تبعاً باید رقابت وجود داشته باشد تا استعدادها فعالیت یابد. بر این اساس حکومت‌داری کمونیستی از دایره عدالت خارج است. آزادی فکر و اندیشه که وجود داشته باشد استعدادها نیز رشد می‌کند. دموکراسی باید وجود داشته باشد تا استعداد سیاسی افراد جامعه رشد کند. بنابراین می‌توان گفت دیکتاتورهای کهنه یا دیکتاتورهای مدرن که از ظرفیت تبلیغات شرکت های بزرگ سرمایه‌سالار افکار را یکسویه می‌کنند٬عامل مزاحم رشد استعدادهای سیاسی هستند.

رئیس قوه مقننه در ادامه خطاب به رئیس اجرایی دبیرکل مجمع بین‌المجالس گفت: در مقیاس جهانی عامل ناپایداری‌ها٬منازعات و جنگ‌ها عدم توجه به موضوع عدالت است و وقتی ملت‌ها رفتار دوگانه قدرت‌های بزرگ را نسبت به تکنولوژی هسته‌ای مشاهده می‌کنند که از رژیم صهیونیستی با سلاح هسته‌ای حمایت می‌شود اما نسبت به ایران به خاطر تکنولوژی هسته‌ای صلح‌آمیز ستیز می‌شود. وقتی مشاهده می‌کنند که با این همه جنایت رژیم صهیونیستی به ملت‌های منطقه٬رئیس جمهور آمریکا امنیت اسرائیل را خط قرمز خود اعلام می‌کند٬وقتی به بهانه سلاح هسته‌ای به عراق حمله می‌شود و این کشور اشغال می‌گردد و صدها هزار عراقی کشته و مجروح می‌شوند اما امروز اعلام می‌کنند سلاح هسته‌ای در عراق پنداری موهوم بود و ده‌ها نمونه دیگر. به همین دلیل ملت ها به این نتیجه می‌رسند که نظام بین‌المللی بر عدالت استوار نیست. ساختار شورای امنیت با تئوری وتوی یک قدرت دچار بیماری مهلک ظلم بین‌المللی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تحولات اخیر در منطقه٬خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: نباید به دادسرای ژورنالیستی توجه کرد. ریشه این تحولات در بی‌عدالتی حکومت‌ها و بی‌عدالتی قدرت‌های بزرگ است. یعنی در همه این کشورها حکومت‌های دیکتاتور٬فساد و وابستگی به کشورهای بزرگ عامل اصلی حرکت‌های مردمی بوده است. وقتی آمریکا و غرب از حکومت‌های دیکتاتور و فاسد چند دهه حمایت می‌کنند هرچند در این کشورها نام جمهوریت را یدک می‌کشند٬ولی گاه سی سال پست ریاست جمهوری را اشغال کردند و بعد به دنبال استقرار فرزندانشان بودند. نظیر آنچه در مصر و تونس رخ داد، نباید انتظار داشته باشند ملت‌ها این ظلم آشکار را نبینند و به حساب آمریکا و غرب نگذارند.

وی ادامه داد: هرچند آمریکا و برخی کشورهای دیگر تلاش می‌کنند با مانورهای تبلیغاتی و گاه اقدامات عملیاتی مزاحم گذشته و اقدامات خود را نزد ملت‌ها سفید کنند٬اما رفتار دوگانه آنها این شگرد را بی خاصیت نموده است و ملت‌های منطقه که در حال انقلاب هستند کشتار وسیع در کشورهای خود را به چراغ سبز آمریکا تفسیر می‌کنند که البته حق دارند. ملت ایران تجربه ارزشمندی در مبارزه خود از رفتارهای کشورهای بزرگ دارد. ملت ایران که با انقلاب اسلامی٬دیکتاتوری آمریکایی پهلوی را از بین برد در این سه دهه با روش‌های مختلف ستیز دولت‌های بزرگ مواجه بود و امروز هم با بداخلاقی و مجازات آنها مواجه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش پایان سخنان خود تاکید کرد: دهه اخیر را باید دهه عدالت‌خواهی و مبارزه با ظلم نام نهاد که دموکراسی‌خواهی وجهی از آن است و با توجه به گسترش تکنولوژی اطلاعات٬روش‌های سرکوب و یا بمباران تبلیغاتی پاسخگو نیست و دور این گونه سرپوش گذاشتن‌ها در واقعیت‌ها سپری شده است. باید به ورود عدالت‌خواهی و دموکراسی‌خواهی در کشورها خوشامد گفت و به جای فریبکاری و منفعت‌طلبی و رقابت‌های متعارف در صحنه بین‌المللی تلاش کرد که این خواست ملت‌ها را در صحنه بین‌المللی نیز تعریف کرد و برای آن سازوکار مناسب تدارک دید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet