هدر موبایل
1390/08/01 11:09:59
سرویس اقتصادی
چشم اندازهای خشکسالی

کاظم فرهمند: روند تولید برخی محصولات استراتژیک کشاورزی نگران کننده است

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس وضعیت تولید برخی محصول‌های استراتژیک کشاورزی را نگران‌کننده خواند و گفت: این نگرانی در حالی وجود دارد که وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی هایی در ارتباط با تولید این محصول‌ها داشته است اما برخی از آنها موفقیت‌آمیز نبوده است.
کاظم فرهمند: روند تولید برخی محصولات استراتژیک کشاورزی نگران کننده است نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس وضعیت تولید برخی محصول‌های استراتژیک کشاورزی را نگران‌کننده خواند و گفت: این نگرانی در حالی وجود دارد که وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی هایی در ارتباط با تولید این محصول‌ها داشته است اما برخی از آنها موفقیت‌آمیز نبوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/10861.jpg کاظم,فرهمند:,روند,تولید,برخی,محصولات,استراتژیک,کشاورزی,نگران,کننده,است Icana

کاظم فرهمند در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه در تولید گندم مشکل خاصی وجود ندارد، تصریح کرد: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مصرف گندم و ضایعات آن کاهش یافته و به دلیل واردات بیش از نیاز در سال گذشته، مقداری گندم در سیلوها باقی مانده است و از همین رو نیازی به واردات این محصول وجود ندارد.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی بروز خشکسالی در برخی از استان‌های کشور را موجب بروز مشکل‌هایی برای تولید محصول‌های استراتژیک و ازجمله گندم خواند و گفت: البته باید وزارت جهاد کشاورزی با برنامه‌ریزی از طریق اصلاح روش‌ها، افزایش بهره وری و افزایش تولید تبعات ناشی از خشکسالی را کاهش دهد.

فرهمند ادامه داد: تنها یک نگرانی درباره گندم وجود دارد و آن این است که باتوجه به افزایش قیمت جو در سال جاری ممکن است در سال زراعی91-90 سطح زیر کشت جو افزایش یافته و سطح زیر کشت گندم کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته تولید جو تا حدودی کاهش یافت یادآور شد: امسال به دلیل کمبود جو، بخشی از علوفه دام از خارج کشور تامین شد اما به احتمال زیاد در سال آینده این مشکل به دلیل افزایش قیمت جو و پیش‌بینی رشد سطح زیر کشت مرتفع می شود.

تولید ذرت نگران کننده است

فرهمند با تاکید بر اینکه بیشترین نگرانی درباره تولید دانه های روغنی مربوط به ذرت است، تصریح کرد: وضعیت کشت ذرت تا حدودی نگران‌کننده است زیرا سطح زیر کشت آن کاهش یافته و به دلیل کاهش بارندگی با کمبود آب مواجه هستیم.

این نماینده مردم در مجلس هشتم ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی باید به برنامه‌های کشت ذرت توجه بیشتری را معطوف کرده و برنامه افزایش تولید این محصول را در دستور کار قرار دهد.

فرهمند با بیان اینکه به رغم پیش‌بینی های صورت گرفته هنوز در دانه های روغنی وابستگی شدیدی به واردات وجود دارد، گفت: در دو سه سال اخیر برنامه‌های خودکفایی این محصول تا حدودی کمرنگ شده و هم اکنون 20درصد نیاز کشور از طریق تولید داخلی تامین و 80 درصد مابقی وارد می شود.

ضایعات برنج کاهش یابد

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت و تولید برنج در سال جاری افزایش یافته است، یادآور شد: از سال گذشته مقداری برنج وارداتی در انبارها باقی مانده و باتوجه به افزایش تولید ، نیازی به واردات وجود ندارد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه هنوز تا کاهش ضایعات برنج و مکانیزه کردن مراحل تولید و پس ازتولید فاصله زیادی وجود دارد، گفت: بیشترین ضایعات برنج مربوط به فرسوده بودن دستگاه‌های برداشت و شالیکوبی‌هاست که اگر وزارت جهاد کشاورزی تسهیلاتی را برای خرید و واردات ماشین آلات جدید و مدرن اختصاص دهد به طور حتم میزان ضایعات برنج در آینده بیش از پیش کاهش می یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet