هدر موبایل
1390/07/27 13:48:00
سرویس سیاسی
یکصد و بیست پنجمین کنفرانس بین‌المجالس در سوئیس/32

حاشیه‌های سفر هیئت پارلمانی ایران به سوئیس

فرود هواپیما در زوریخ و سفر زمینی به برن، علاقه دو طرفه رئیس مجلس با همتای کویتی خود، پرکاری رئیس قوه مقننه در این سفر و شرکت در ضیافت شام سفارت ایران در سوئیس از جمله حاشیه‌های سفر علی لاریجانی به برن پایتخت سوئیس بود.
حاشیه‌های سفر هیئت پارلمانی ایران به سوئیس فرود هواپیما در زوریخ و سفر زمینی به برن، علاقه دو طرفه رئیس مجلس با همتای کویتی خود، پرکاری رئیس قوه مقننه در این سفر و شرکت در ضیافت شام سفارت ایران در سوئیس از جمله حاشیه‌های سفر علی لاریجانی به برن پایتخت سوئیس بود. https://cdn.icana.ir/d/019/11874.jpg حاشیه‌های,سفر,هیئت,پارلمانی,ایران,به,سوئیس Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در راس یک هیئت پارلمانی از جمهوری اسلامی ایران، صبح روز یک‌شنبه به منظور شرکت در یکصد و بیست و پنجمین اجلای مجمع عمومی اتحادیه بین‌المجالس جهانی عازم برن سوییس شد.

رییس قوه مقننه کشورمان طی اقامت 3 روزه خود در برن پایتخت سوئیس ضمن سخنرانی در کمیته صلح و امنیت بین‌الملل مجمع بین‌المجالس دیدارهای متعددی با شرکت‌کنندگان در این اجلاس انجام داد.

علاوه بر رییس مجلس، حسین شیخ‌الاسلام مشاور امور بین‌الملل رییس مجلس، حسن حسینی بافرانی و مؤید حسینی صدر از اعضای هیئت پارلمانی ایران در کمیته‌های فرعی این اجلاس سخنرانی کردند.

علاوه بر اخبار رسمی گسترده‌ای که از اجلاس 125 برن به سراسر جهان مخابره ‌شد،‌ برخی اتفاقات و مسایل حاشیه‌‌ای این اجلاس برای خبرنگاران حاضر در برن جالب توجه بود.

برخی از حاشیه‌های مربوط به حضور هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در برن از نظرتان می‌گذرد:

 • علی لاریجانی و هیئت همراه ساعت 7:15 صبح روز یک‌شنبه 24 مهر ماه با بدرقه علا الدین بروجردی، شیب جویجری رییس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ،علی افراشته معاون اجرایی و سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی رییس جمهوری از پایون دولت فرودگاه مهرآباد راهی سوییس شدند.
 • برخی از نمایندگانی که قرار بود در این سفر رئیس مجلس را همراهی کنند، روز جمعه 21 مهر ماه، سه روز پیش از سفر علی لاریجانی عازم سوئیس شده بودند.
 • هواپیمای حامل هیئت پارلمانی ایران پس از پروازی 5 ساعت و نیمه، ساعت  12:45 به وقت تهران در فرودگاه زوریخ به زمین نشست.
 • علت فرود هواپیما در فرودگاه زوریخ، کوچک بودن فرودگاه برن پایتخت سوئیس ذکر شد.
 • در فرودگاه شهر زوریخ، علیرضا سالاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوییس به استقبال هیئت ایرانی آمد. لاریجانی در دیگر اعضای هیئت از زوریخ از طریق سفر زمینی که یک ساعت و نیم به طول انجامید راهی برن محل برگزاری اجلاس شدند.
 • پس از ورود به برن، علی لاریجانی رییس مجلس کشورمان در هتل شوایتزرهوف که تمامی روسای مجالس شرکت کننده در اجلاس بین‌المجالس مستقر شده بودند، اقامت کرد و نمایندگان و دیگر اعضای هیئت و خبرنگاران اعزامی در هتل بریستول بست وسترن شهر برن مستقر شدند.
 • هیئت پارلمانی ایران بلافاصله پس از ورود به برن و تعیین محل اقامت، بلافاصله در محل برگزاری اجلاس حاضر و در مراسم افتتاحیه شرکت کردند.
 • جایگاه رئیس قوه مقننه کشورمان و هیئت ایرانی در مراسم افتتاحیه در ردیف اول قرار داشت.
 • پیش از شروع رسمی مراسم افتتاحیه یکصد و بیست و پنجمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس جهانی، کودک خردسالی قطعاتی را با پیانو نواخت که با تشویق شدید شرکت‌کنندگان در این اجلاس روبه‌رو شد.
 • شهردار برن در مراسم افتتاحیه طی سخنرانی خود به آمارهایی اشاره کرد که بیان این آمارها خنده حضار را در بر داشت.
 • پس از پایان مراسم افتتاحیه، گروه موسیقی در بیرون از اجلاس برای مهمانان این مراسم اقدام به پخش موسیقی کرد.
 • رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان مراسم افتتاحیه با روسای پارلمان‌های عراق، کویت و مغرب دیدار کرد. وی در دیدار با جاسم الخرافی رئیس مجلس کویت گفت: ما از دیدن شما سیر نمی‌شویم و الخرافی نیز در پاسخ گفت: من هم به شما علاقه‌مندم از ندیدن شما ناراحت می‌شوم.
 • علی لاریجانی در اولین شب به محل اقامت رئیس مجلس سنای الجزایر رفت و با وی به گفت‌‌وگو و مذاکره پرداخت.
 • دومین روز برگزاری اجلاس، رئیس مجلس شورای اسلامی و هیئت ایرانی روز شلوغ و پرکاری بود. لاریجانی در این روز در حاشیه دومین روز از برگزاری اجلاس مجمع بین المجالس جهانی در برن  پایتخت سوئیس با روسای مجالس ارمنستان، عراق، هند و آلمان دیدار و گفت‌وگو کرد. وی همچنین دوشنبه شب با میشلین کالمی ری رئیس‌جمهوری سوئیس دیدار و گفت وگو کرد.
 • میشلین کالمی ری رییس جمهور سوییس وزیر امور خارجه این کشور نیز هست.
 • در دومین روز از اجلاس، جایگاه هیئت عراقی به هیئت ایرانی نزدیک شد. این نزدیکی باعث شد اعلا طالبانی دختر جلال طالبانی رئیس‌جمهور عراق که به نمایندگی از مردم کرکوک در هیئت پارلمانی این کشور حضور داشت با اعضای هیئت پارلمانی مجلس شورای اسلامی بار‌ها به زبان فارسی صحبت کند.
 •  رییس مجلس شورای اسلامی بعد از دیدار با رییس جمهور و وزیر امورخارجه سوییس در یک نشست خبری با خبرنگاران حاضر در برن که در هتل محل اقامت روسای مجالس برگزار شد، شرکت کرد.
 • لاریجانی و هیئت پارلمانی ایران شامگاه دوشنبه به وقت برن، در ضیافت شامی که علیرضا سالاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئیس به افتخار هیئت ایرانی ترتیب داده بود، شرکت کردند.
 • روز سه‌شنبه  پرکارترین روز سفر برای رئیس قوه مقننه کشورمان بود. سومین روز برگزاری یک‌صد و بیست و پنجمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه بین‌المجالس جهانی همراه بود با دیدارهای دوجانبه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس ژاپن، رئیس مجلس شورای ملی رئیس مجلس کانتون‌های سوئیس، رئیس کنگره کلمبیا، رییس مجلس کویت و رییس مجلس بوسنی. لاریجانی علاوه بر دیدارها،‌بعد از ظهر این روز در کمیته صلح و امنیت اجلاس به ایراد سخنرانی پرداخت.
 • رئیس مجلس ژاپن در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هرگاه نام ایران را می‌شنوم چهره شما برای من تداعی می‌شود و شما تنها کسی هستی که در ایران می‌شناسم.
 • علی لاریجانی و اسامه النجیفی روسای مجالس ایران و عراق علاوه بر دیدار رسمی، دوبار نیز در راه روهای محل برگزاری اجلاس بین‌المجالس باهم برخورد کردند و به گفت‌وگو پرداختند.
 • لاریجانی بلافاصله پس از پایان سخنرانی خود به همراه دیگر اعضای هیئت پارلمانی ایران، محل این اجلاس را ترک کرد و به سمت هتل محل اقامت خود  رفت و پس از ان برای عزیمت به تهران راهی فرودگاه ماناس شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet