هدر موبایل
1390/07/29 13:41:25
سرویس اجتماعی
ترابی در تشریح قانون سرپرستی کودکان ونوجوانان بی‌سرپرست:

همه باید وضعیت یکسانی برای پذیرش فرزند داشته باشند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه منتظر اذن رهبری برای واگذاری کودکان بی‌سرپرست به خانواده‌های متقاضی فرزند هستیم، گفت:در صورتی که شورای نگهبان ایراد قانونی نگیرد زنان مجرد می‌توانند کودکان و نوجوانان بی سرپرست را به فرد خواندگی قبول کنند.
همه باید وضعیت یکسانی برای پذیرش فرزند داشته باشند عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه منتظر اذن رهبری برای واگذاری کودکان بی‌سرپرست به خانواده‌های متقاضی فرزند هستیم، گفت:در صورتی که شورای نگهبان ایراد قانونی نگیرد زنان مجرد می‌توانند کودکان و نوجوانان بی سرپرست را به فرد خواندگی قبول کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/11386.jpg همه,باید,وضعیت,یکسانی,برای,پذیرش,فرزند,داشته,باشند Icana

نصرالله ترابی قهفرحی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت در تشریح طرح اصلاح قانون فرزندخواندگی که در اصلاحات صورت گرفته نام آن به قانون سرپرستی کودکان و نوجوانان تغییر کرده است، گفت:این قانون دو سال پیش در مجلس اصلاح شد اما شورای نگهبان به ماده یک و دو آن ایراد گرفت و آن را به کمیسیون اجتماعی مجلس بازگرداند.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این مواد سرپرستی کودکان بی سرپرست و واگذاری آنها به خانواده ها به بهزیستی واگذار شده بود که شورای نگهبان ایراد گرفت و گفت که در حکومت اسلامی سرپرستی کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست با ولی امر مسلمین است و واگذاری آن نیز باید به اذن مقام معظم رهبری باشد.

وی گفت: شورای نگهبان به دلیل این ایراد مواد باقی مانده از لایحه را بررسی نکرد و قرار شد ابتدا این ایراد رفع شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به جلسه دیروز کمیسیون برای بررسی ایراد شورای نگهبان به لایحه سرپرستی کودکان و نوجوانان و رفع این ایراد گفت: قرار شد مجلس اذن رهبری را در این مورد بگیرد تا این ایراد شورای نگهبان رفع و مواد باقی مانده بررسی شود.

ترابی در تشریح جزیات این لایحه با بیان اینکه سن فرزندخواندگی که در قانون قبلی 12 سال بود در قانون جدید به 18سال افزایش می‌یابد گفت:براساس اسلام، فرزندخوانده ارث نمی‌برد اما در قانون جدید برای اینکه از تأمین آینده فرزندخوانده در آینده مطمئن شویم، اخذ ضمانت‌هایی از والدین جدید الزامی شده است، این ضمانت‌ها می‌تواند با تملک بخشی از دارایی والدین به نام کودک باشد یا اینکه بخشی از اموال والدین بعد از مرگ به کودک برسد.

وی با بیان اینکه در قانون قبلی فقط سرپرستی دائم یک فرزند به والدین جدید داده می شد افزود: امکان سرپرستی موقت مطابق قانون قبلی وجود نداشت اما در قانون جدید هم موضوع سرپرست موقت و هم شمول فرزندخواندگی بیشتر شده است.

این نماینده مجلس گفت: در قانون فعلی، فرزندخوانده فقط به والدینی داده می‌شود که حداقل 5 سال از ازدواج آنها گذشته باشد و صاحب فرزند نشده باشند، اما در لایحه جدید در صورت تصویب در مجلس، باز هم اولویت اول با این گروه است اما در اولویت دوم خانواده‌هایی که یک فرزند داشته باشند اما به عللی دیگر صاحب فرزند نمی‌شوند نیز می‌توانند فرزندخوانده بگیرند.

ترابی گروه سومی را که در اولویت بعدی دریافت فرزندخوانده قرار می‌گیرند ، ‌زنان و دختران مجردی اعلام کرد که از موقعیت و جایگاه مطلوب اقتصادی و اجتماعی برخوردارند اما به هر علت ازدواج نکرده‌اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان ابراز امیدواری کرد تا با تصویب هر چه سریعترلایحه کودکان و نوجوانان بی سرپرست تصویب شود تا تکلیف کسانی که خواستار فرزندخواندگی هستند مشخص شود./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet