پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/07/27 17:05:27
سرویس سیاسی

آغاز تدوین قانون اساسی جدید ترکیه در پارلمان

پارلمان ترکیه تدوین ششمین قانون اساسی طول تاریخ این کشور را آغاز کرد.
آغاز تدوین قانون اساسی جدید ترکیه در پارلمان پارلمان ترکیه تدوین ششمین قانون اساسی طول تاریخ این کشور را آغاز کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/5198.jpg آغاز,تدوین,قانون,اساسی,جدید,ترکیه,در,پارلمان Icana

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته تدوین قانون اساسی پارلمان ترکیه امروز چهارشنبه برای نخستین بار در طول تاریخ این کشور تدوین ششمین قانون اساسی در شرایطی به دور از حکومت سلطنتی، جنگ و کودتای نظامی را آغاز کرد.

قانون اساسی کنونی ترکیه در سال 1982 و در شرایط حکومت نظامی دو سال پس از کودتا و با اعمال محدودیت‌های بسیار بر حقوق اساسی مانند آزادی بیان تدوین شد.

پس از رای آری مردم ترکیه در همه‌پرسی سال گذشته به تدوین قانون اساسی جدید، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر این کشور وعده داد پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و در صورت پیروزی در این انتخابات کار تدوین قانون اساسی جدید را آغاز کند.

وی در سخنانی در این خصوص در جمع اعضای حزب حاکم "عدالت و توسعه" گفت مردم ترکیه خواستار تبدیل شدن ترکیه به کشوری با "دموکراسی پیشرفته" هستند.

اردوغان تاکید کرد: حزب عدالت و توسعه که 50 درصد از آراء را در انتخابات پارلمانی 22 خرداد به خود اختصاص داد تنها نماینده مردم نیست و دیگر احزاب و نمایندگان مستقل که در این انتخابات پیروز شدند نیز نمایندگان مردم هستند و باید در تصمیمان دولت مشارکت داشته باشند.

کمیته تدوین قانون اساسی جدید ترکیه متشکل از سه نماینده از چهار حزب حاضر در پارلمان این کشور به ریاست "جمیل چیچیک" رئیس پارلمان ترکیه است.

اردوغان اظهار امیدواری کرد ظرف یکسال آینده تدیون قانون اساسی ترکیه به پایان برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet