ایام محرم 1398
1390/07/28 13:45:44
سرویس سیاسی
سفر رییس مجلس به آسیای میانه/10

لاریجانی : در ایران، پارلمان دموکراسی را صیانت می‌کند

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دومین و آخرین روز سفر خود به قرقیزستان در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه با اشاره به وضعیت کنونی دنیای معاصر گفت : در شرایطی قرار داریم که تحول‌های مهمی در عرصه بین‌الملل در حال اتفاق است.
لاریجانی : در ایران، پارلمان دموکراسی را صیانت می‌کند علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دومین و آخرین روز سفر خود به قرقیزستان در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه با اشاره به وضعیت کنونی دنیای معاصر گفت : در شرایطی قرار داریم که تحول‌های مهمی در عرصه بین‌الملل در حال اتفاق است. https://cdn.icana.ir/d/019/11975.jpg لاریجانی,:,در,ایران،,پارلمان,دموکراسی,را,صیانت,می‌کند Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به قرقیزستان، لاریجانی با بیان اینکه به نظر می‌رسد به سوی شرایطی می‌رویم که ساختار  سیاسی دنیا  در حال تغییر قرار گرفته است،‌افزود: باید شرایط موجود را شناخت و آگاهانه با آن برخورد کرد.

وی با یادآوری اینکه پس از جنگ جهانی دوم عملا کشورهای منطقه تحت سیطره یکی از دو بلوک شرق و غرب قرار گرفتند و کشورهای دیگر چاره‌ای جز تبعیت از این دو بلوک نداشتند، تصریح کرد: در آنزمان سخن از استقلال از این دو بلوک در جوامع مختلف خریداری نداشت.

رئیس پارلمان ایران با بیان اینکه واژه استقلال ظاهری فریبنده داشت ولی از درون چیزی نداشت، گفت: در دهه‌های گذشته انقلاب مهمی رخ داد.

وی با بیان اینکه مبدأ حضرت امام خمینی نه شرقی و نه غربی بود، تاکید کرد: این مبدأ فکری یعنی اینکه انقلاب اسلامی باید به مردم تکیه کند و به همین جهت، دو بلوک قدرتمند در دنیا با ایران روابط خوبی نداشتند و نمونه بارز آن در جنگ صدام با ایران مشاهده شد که شرق و غرب از صدام حمایت کردند.

لاریجانی افزود:  استحکام مردم و به صحنه آوردن آنها، کلید موفقیت حضرت امام خمینی در سیستم نه شرقی و نه غربی بود و  این نظریه  راه جدیدی است که پیش‌روی مردم جهان قرار گرفته است.

به عقیده لاریجانی  ملت ایران برای اینکه به نظریه خود قوام ببخشند، به توان ملی خود تکیه کرده‌اند و امروز ایران در تکنولوژی‌های پیشرفته مانند هسته‌ای‌، نانوتکنولوژی و هوافضا موفقیت‌های مناسبی را به‌دست آورده‌اند.

وی با یادآوری اینکه البته پیشرفت‌های علمی در ایران به مزاق برخی از قدرت‌ها خوش نیامده است، گفت: هم‌اکنون می بینید که چه رفتارهای ماجراجویانه‌ای نسبت به موضوع هسته‌ای ایران دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران با نیروی اتکا به مردم در برابر دسیسه‌های دشمنان ایستادگی کرده است، گفت: امروز ایران در زمینه تکنولوژی‌ها رتبه 10 دنیا را به خود اختصاص داده است.

لاریجانی با یادآوری اینکه ایران در حوزه‌های مختلف همچون صنایع، سدسازی، نیروگاه برق، خودروسازی و همچنین ساخت موشک موفقیت‌های چشمگیری را به‌دست آورده است و یکی از صادرکنندگان این موارد به شمار می‌رود، گفت: از نظر تولید ناخالص ایران رتبه 16 دنیا را در اختیار دارد.

لاریجانی افزود:  تعداد دانشگاه‌های ایران در مقایسه با 3 دهه گذشته 30 برابر افزایش داشته است و  بیش از 60 درصد دانشجویان ایران دختران هستند و در کل 5 میلیون دانشجو در ایران به تحصیل خود ادامه می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی که در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی قرقیزستان سخن می‌گفت، ادامه داد: سرعت ایران در زمینه بهداشت بسیار بالا بوده است و هم‌اکنون به یکی از بخش‌های بهداشت در منطقه تبدیل شده است.

لاریجانی با بیان اینکه پارلمان ایران براساس قانون اساسی از قدرت زیادی برخوردار است، گفت: در ایران، پارلمان دموکراسی را صیانت می‌کند و توانایی برکنار کردن وزیران و حتی ریاست جمهوری را دارد و این یکی از دستاوردهای مهم انقلاب در تئوری نه شرقی و نه غربی بوده است.

وی با یادآوری اینکه امروز حرکت‌های مهمی در منطقه به وقوع پیوسته است، گفت: در قرقیزستان دموکراسی عمیق‌تر شده است و نظام پارلمانی طراحی شده نشانگر تیزهوشی سیاسی در تحقق دموکراسی است.

لاریجانی با یادآوری اتفاق‌های اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا و امیدوارکننده خواندن این تحرکات افزود: مردم مصر، تونس، لیبی و بحرین، همچنین یمن به دنبال استقلال خود هستند و عامل این انقلاب‌ها، حکومت‌های دیکتاتوری بر آنها و همچنین فقر و فساد بوده است.

لاریجانی ادامه داد: البته غرب مشکلاتی در راه این انقلاب‌ها فراهم کرده است و گاهی از نیروهای نظامی استفاده می‌کند. اما ملت مصر، تونس و لیبی در انقلاب خود به پیروزی رسیده‌اند و به طور حتم یمن و بحرین نیز به زودی به پیروزی خواهند رسید و این موضوع یک دستاورد بزرگ و مهم در زمینه واقعی شدن پدیده استقلال برای این ملت‌ها است.

لاریجانی با یادآوری اینکه پیامبر گرامی اسلام فرمود «مسلمانان مانند دانه‌های یک شانه هستند»، گفت: مسلمانان باید در کنار هم و با کمک کردن به یکدیگر جایگاه جدیدی را در صحنه بین‌المللی پیدا کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورهای اسلامی ظرفیت‌های متنوعی دارند و دارای غنی‌ترین منابع نفت و گاز در جهان هستند، افزود: داشتن فرهنگ و موقعیت استراتژیک می‌تواند ظرفیت‌های بزرگی را در راستای توسعه و همکاری میان کشورهای اسلامی به وجود آورد.

لاریجانی با بیان اینکه اگر اتحاد میان کشورهای اسلامی شکل بگیرد، حیثیت سرکوب‌شده مسلمانان احیا می‌شود و سیاست ایران نیز ایجاد کردن بسترهای لازم برای این موضوع است.

وی با بیان اینکه از ابتدای استقلال کشور دوست و برادر قرقیزستان، ایران در کنار این کشور قرار گرفته است، گفت: امروز شما حرکتی را آغاز کرده‌اید که این حرکت مورد حمایت مردم ایران قرار دارد.

وی با بیان اینکه پیام اصلی ما در این سفر این است که فصل نوین دموکراسی در قرقیزستان بر ملت شما مبارک باشد گفت: ملت ایران احترام خاصی را برای قرقیزستان قائل هستند و آرزوی موفقیت، سعادت و سربلندی را برای ملت شجاع قرقیزستان داریم.

لاریجانی پس از سخنرانی در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه ملی قرقیزستان برای اقامه نماز به مسجد امام علی (ع) بیشکک می‌رود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet