ایام محرم 1398
1390/07/28 17:26:00
سرویس صحن
سفر رییس مجلس به آسیای میانه/13

لاریجانی:جایگاه تاجیکستان در نقش‌آفرینی مسائل منطقه مهم است

رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین دیدار خود با رییس مجلس تاجیکستان پس از حضور در این کشور با بیان اینکه جایگاه تاجیکستان در نقش‌آفرینی مسائل منطقه بسیار مهم است، بر توسعه روابط میان دو کشور تاکید کرد.
لاریجانی:جایگاه تاجیکستان در نقش‌آفرینی مسائل منطقه مهم است رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین دیدار خود با رییس مجلس تاجیکستان پس از حضور در این کشور با بیان اینکه جایگاه تاجیکستان در نقش‌آفرینی مسائل منطقه بسیار مهم است، بر توسعه روابط میان دو کشور تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/8150.jpg لاریجانی:جایگاه,تاجیکستان,در,نقش‌آفرینی,مسائل,منطقه,مهم,است Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به تاجیکستان، عصر امروز پنجشنبه 28 مهرماه، علی لاریجانی در دیدار با شکور جان ظهورف رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان که در ساختمان نمایندگان این کشور برگزار می‌شد، با بیان اینکه تاجیکستان با ایران روابط بسیار نزدیک و صمیمی دارد، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب واژه خویشاوندی را تنها برای کشور شما به کار برده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در دوره استقلال از تاجیکستان حمایت کرد،‌ افزود: در زمان کمونیست‌ها مشکلاتی در تاجیکستان وجود داشت و به وجود آمدن استقلال موهبتی برای این کشور به شمار می‌رود و مردم تاجیکستان حق دارند که با عقاید خود زندگی کنند.

لاریجانی ادامه داد: در زمانی که مشکلاتی در کشور تاجیکستان برقرار بود، جمهوری اسلامی ایران برای برطرف کردن مشکل‌ها و ایجاد فضای صلح در این کشور تلاش‌هایی را انجام داد و این موضوع نشان می‌دهد که رویکرد ایران در منطقه ایجاد امنیت و آرامش همراه با توسعه است.

لاریجانی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طرح‌ها و لوایح مختلفی را بررسی می‌کند، گفت: مجلس ایران می‌تواند الگوی مرکز پژوهش‌ها را برای قانون‌نویس عمیق در اختیار مجلس نمایندگان تاجیکستان قرار دهد.

لاریجانی که در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان سخن می‌گفت، از حضور هیات پارلمانی این کشور در پنجمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین تشکر کرد.

وی با بیان اینکه در ایران قانونی برای تسهیل سرمایه‌گذاری و کمک به تجار تصویب شده است، تصریح کرد: قانون‌های دیگری هم در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در دست بررسی و تصویب است که مجلس ایران می‌تواند برای توسعه کشور تاجیکستان این قوانین را در اختیار شما قرار دهد.

لاریجانی با بیان اینکه تاجیکستان از نظر جغرافیایی دارای رودخانه‌های فراوانی است، گفت: ایران آمادگی توسعه در زمینه انرژی و ساخت سد در کشور تاجیکستان را دارد و می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری مشترک بخش انرژی تاجیکستان را توسعه دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نکته دیگر در برقراری روابط میان دو کشور ایران و تاجیکستان ورود تجار ایرانی به این کشور است، گفت: روابط تجار ایران و تاجیکستان در کشورهای منطقه مناسب است و باید تسهیلات لازم برای توسعه این بخش فراهم شود.

لاریجانی ادامه داد: در شرایطی که بسترهای لازم برای حضور تجار ایرانی در تاجیکستان مهیا شود، کشور تاجیکستان می‌تواند در زمینه فعالیت‌های تجاری به یک قطب در منطقه تبدیل شود. 

وی تاکید کرد: جایگاه تاجیکستان در نقش‌آفرینی مسائل منطقه بسیار مهم است و مسئولان این کشور تاکنون با تیزهوشی این مسائل را بررسی کرده‌اند.

لاریجانی با بیان اینکه ایران و تاجیکستان می‌توانند در زمینه توسعه راه‌ها و به‌خصوص راه‌آهن همکاری‌های مناسبی داشته باشند، افزود: اتصال راه‌آهن چین، قرقیزستان، تاجیکستان و افغانستان موضوع قابل توجهی است و ایران این موضوع را پیگیری می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور پرجمعیت عراق در همسایگی ایران قرار دارد و نیاز فراوانی به مواد مختلف دارد، تاکید کرد: عراق بازار مناسبی برای صادرکنندگان تاجیکستانی است و تجار تاجیکستان می‌‌توانند از طریق ترانزیت از ایران سود مناسبی را به‌دست بیاورند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet