ایام محرم 1398
1390/07/29 18:06:16
سرویس سیاسی
سفر رییس مجلس به آسیای میانه/17

طرح انتقال گاز ایران به تاجیکستان در حال بررسی است

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه سفر به تاجیکستان و در دیدار با رییس جمهور این کشور زمینه های همکاری های فیمابین را مورد بررسی قرار داد.
طرح انتقال گاز ایران به تاجیکستان در حال بررسی است دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه سفر به تاجیکستان و در دیدار با رییس جمهور این کشور زمینه های همکاری های فیمابین را مورد بررسی قرار داد. https://cdn.icana.ir/d/019/12092.jpg طرح,انتقال,گاز,ایران,به,تاجیکستان,در,حال,بررسی,است Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به تاجیکستان،  صبح امروز جمعه 29 مهرماه هیات پارلمانی ایران به ریاست علی لاریجانی با حضور در کاخ ریاست جمهوری تاجیکستان در دوشنبه با امامعلی رحمان ریاست جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب واژه خویشاوندی را تنها برای ملت تاجیکستان به کار برده است، تصریح کرد: این موضوع یک امر دایمی است و هیچگاه تغییر نمی‌کند.

علی لاریجانی با بیان اینکه موضوع فلسطین بسیار حساس است، افزود: برگزاری پنجمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران نقش موثری را در موضوع فلسطین ایفا کرده است.

وی ادامه داد: روز گذشته در نخستین روز سفر به تاجیکستان با رئیس مجلس نمایندگان این کشور دیدار داشتم و در مورد مسائل مهمی گفت‌وگوهای مناسبی را انجام دادیم.

لاریجانی با بیان اینکه نگاه پارلمان ایران به روابط دو کشور بسیار مثبت است، تاکید کرد: پارلمان ایران از گسترش روابط در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان دو کشور حمایت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه فاز نخست احداث سد سنگی توده احداث شده است، تصریح کرد: این موضوع هیچ ضرری برای کشورها ندارد.

لاریجانی افزود: نکته دیگری که پارلمان ایران به آن توجه دارد تسهیل فضای سرمایه‌گذاری است که ما می‌توانیم در این زمینه به کشور تاجیکستان کمک کنیم.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه متاسفانه پس از اشغال افغانستان حجم تولید مواد مخدر در این کشور افزایش یافته است: باید با این موضوع مقابله شود. این موضوع موجب آلودگی‌هایی شده است.

لاریجانی از تئوری انتقال آب از تاجیکستان به ایران تشکر کرد و گفت: ایران از این طرح حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه دو کشور ایران و تاجیکستان از نظر استراتژیک موقعیت مناسبی دارند، تصریح کرد: مقامات ایرانی قصد انتقال گاز از ایران به تاجیکستان را دارند و این موضوع در حال بررسی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنده در ایران نشست‌های متعددی با اتاق بازرگانی ایران برگزار کرده‌ام، تاکید کرد: در این نشست‌ها به توسعه تجارت بخش‌های تجاری و سرمایه‌گذاری‌های کشور ایران که اکثراً هم در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند، تاکید شده است و تجار ایرانی سرمایه‌گذاری در تاجیکستان علاقه دارند و باید بسترهای لازم برای این موضوع فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تسهیل اخذ روادید می‌تواند کمک مناسبی به حضور تجار ایرانی در تاجیکستان برای توسعه این کشور شود .

همچنین در دیدار هیات پارلمانی ایران به ریاست علی لاریجانی با ریاست جمهور تاجیکستان که در دوشنبه برگزار می‌شد، رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نقش پارلمان ایران در انقلاب اسلامی بسیار مناسب است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تئوری انتقال آب به ایران بسیار مناسب است، گفت: ایران می‌تواند در زمینه انتقال گاز به تاجیکستان به این کشور کمک کند که این طرح در دست بررسی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet