پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/07/30 14:39:03
سرویس اقتصادی
آماری فراخور حوصله

مهدوی‌ابهری: آمار صادرات غیر نفتی ، آماری از محصولات نفتی است

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر جدا کردن صادرات غیر نفتی از صادرات صنایع پتروشمی، گفت: متأسفانه دولت در سال‌های اخیر از ظرفیت‌های کشور برای افزایش صادرات بهره نبرده است به طوری که اگر تنها صادرات غیر نفتی کشور، مستقل از صادرات صنایع پتروشمی را در نظر بگیریم، رقمی ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار را دارد.
مهدوی‌ابهری: آمار صادرات غیر نفتی ، آماری از محصولات نفتی است نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر جدا کردن صادرات غیر نفتی از صادرات صنایع پتروشمی، گفت: متأسفانه دولت در سال‌های اخیر از ظرفیت‌های کشور برای افزایش صادرات بهره نبرده است به طوری که اگر تنها صادرات غیر نفتی کشور، مستقل از صادرات صنایع پتروشمی را در نظر بگیریم، رقمی 10 تا 15 میلیارد دلار را دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/3884.jpg مهدوی‌ابهری:,آمار,صادرات,غیر,نفتی,،,آماری,از,محصولات,نفتی,است Icana

احمد مهدوی‌ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: با وجود شعارهای داده شده، متأسفانه ایران در سال‌های گذشته واردات محور بوده است تا صاردات محور.

نماینده مردم ابهر و خرم‌دره در مجلس شورای اسلامی افزود: تمامی قوانین لازم برای ارتقاء صادرات کشور در سال‌های گذشته وجود داشته و شرایط برای افرایش میزان صادرات به طور کامل فراهم بوده است.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صنایع پتروشیمی یادآور شد: تصویب قانون استفاده حداکثری از توان فنی - مهندسی کشور و قانون ارتقائ کیفیت خودرو، فقط برای حمایت بیشتر از صادرکنندگان بوده است.

اقلام صادراتی ایران رنگ و بوی نفتی دارد

وی با تأکید بر این که پتروشیمی را نباید در گروه صادرات غیر نفتی کشور به شمار آورد، ادامه داد: اگر فقط میزان صادرات غیر نفتی کشور را در سال‌های اخیر در نظر بگیریم، آماری 10 تا 15 میلیارد دلاری دارد که به هیچ وجه رضایت بخش نیست.

ابهری، آمارهای اعلامی مبنی بر افزایش میزان صادرات را در مقایسه با ظرفیت‌های موجود برای افزایش صادرات را ناچیز خواند و تأکید کرد‌: کشور باید با حمایت از صادرکنندگان و تولیدگان غیر نفتی، برای ورود به بازاهای بین المللی تلاش کند.

زمانی که تولیدکننده‌ای وعده داده می‌شود، باید به آن عمل شود تا در او دلسردی و بی‌انگیزگی ایجاد نشود

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن پرداخت جایزه‌های صادراتی را روشی برای حمایت دولت از صادرات غیر نفتی کشور برشمرد و افزود: زمانی که تولیدکننده‌ای وعده داده می‌شود، باید به آن عمل شود تا در او دلسردی و بی‌انگیزگی ایجاد نشود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی میزان واردات کشور در مدت 12 ماهه سال گذشته را 64 میلیارد دلار اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 16 درصد افزایش داشته است.

وی همچنین ادامه داده است که صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته با 24 درصد افزایش به رقم 32 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده که در تاریخ اقتصاد کشور بی‌نظیر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet