هدر موبایل
1390/07/30 09:20:08
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت پیشه:

بعد از کشته شدن قذافی،لیبی با سوال‌های بسیاری مواجه است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:اگر لیبی بتواند مسایلی مانند مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر، نوع روابط لیبی با ناتو در روزهای آینده و میزان تمایل لیبی برای استفاده از تجارب ایران به عنوان کشور اسلامی در ساخت دولت جدید این کشور را مشخص کند،در این صورت ایران و لیبی می‌توانند در بازسازی این کشور با یکدیگر همکاری کنند.
بعد از کشته شدن قذافی،لیبی با سوال‌های بسیاری مواجه است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:اگر لیبی بتواند مسایلی مانند مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر، نوع روابط لیبی با ناتو در روزهای آینده و میزان تمایل لیبی برای استفاده از تجارب ایران به عنوان کشور اسلامی در ساخت دولت جدید این کشور را مشخص کند،در این صورت ایران و لیبی می‌توانند در بازسازی این کشور با یکدیگر همکاری کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/499.jpg بعد,از,کشته,شدن,قذافی،لیبی,با,سوال‌های,بسیاری,مواجه,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس درباره اوضاع لیبی پس از کشته شدن قذافی اظهار کرد:کشته شدن قذافی گذر روند انتقالی را تسریع می‌بخشد، اگرچه قذافی در دوران انقلاب دارای مقامی برای تعیین صلاحیت نبود اما خانواده و قبیله وی مانعی برای دوره انتقال بودند، انقلابیون تاکنون سرنگونی دیکتاتور را به عنوان هدف اصلی خود دنبال می‌کردند، اما اکنون پس از کشته شدن قذافی مباحث مربوط به دوران انتقال به صورت جدی پیگیری می‌شود که بر همین اساس موضوع شکل‌گیری دولت بر پایه قانون اساسی در لیبی مطرح می‌شود.

وی به ایسنا ادامه داد: با توجه به اینکه درحال حاضر دشمن مشترک انقلابیون کنار رفته است،‌ این امکان وجود دارد که میان آنها طبقات، رتبه‌بندی‌ها و رقابت‌هایی شکل بگیرد، از سوی دیگر نوع نظام قبیله‌ای لیبی نیز این امکان را فراهم می‌کند که کماکان امکان شکل‌گیری اختلافات درونی وجود داشته باشد، ضمن این‌که مداخلات خارجی در این کشور نیز بسیار بوده و لیبیایی‌ها تاکنون در سرنگونی قذافی نوعی هم‌سویی منافع با نیروهای ناتو داشتند.

این نماینده مجلس در ادامه اظهاراتش با بیان این‌که نگاه ناتو به لیبی استراتژیک است، افزود: این در حالی است که مردم و انقلابیون به دنبال یک نگاه دموکراتیک به لیبی هستند، می‌خواهند که یک نظام دموکراتیک با حضور مردم ایجاد کنند، ولی ناتو بیشتر برای حضور در 2500 کیلومتر مرزهای آبی لیبی در شمال آفریقا برنامه‌ریزی راهبردی دارد و سعی می‌کند که یک نظام سیاسی را به وجود آورد که در قالب طرح مشارکت صلح با ناتو فعالیت کند. در واقع صلح ناتو در دهه 1990 شکل گرفت که بر این اساس در هر جا که تهدیدی علیه ناتو وجود داشته، در آن مداخله نظامی داشته باشد، ناتو می‌خواهد لیبی نیز در این طرح صلح قرار گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: اگر دولت لیبی در آینده در این فاز مورد نظر ناتو وارد شود در این صورت به همان اندازه از اهداف دموکراتیک مردم این کشور دور می‌شود. این تناقض تازه‌ای است که در دوران تازه انقلابیون با آن مواجه هستند. البته پس از قذافی از سوی انقلابیون ممکن است یک سری اصلاحات در لیبی انجام شود.

وی ادامه داد:البته باید این نکته فراموش نشود که باید اسناد و مدارک دوران قذافی در دست قرار گیرد، زیرا اگر این اسناد به نوعی محو و نابود شود در این صورت شاهد شکل‌گیری شرایط گنگ و مبهمی در شمال آفریقا خواهیم بود،قذافی یکی از چهره‌های مرموز اعراب بود که چه در دوران انقلابی‌گری و چه در دوران وابسته به کمونیسم و چه در دوران بعد از جنگ سرد در تبانی با آمریکا این مرموز بودن ادامه داشت، که آسیب‌هایی را به حرکت‌های اسلامی در منطقه زد که در همین زمینه می‌توان به سهم داشتن در ربوده شدن امام موسی صدر اشاره کرد که باید اسناد مربوط به آن اعلام شود.

فلاحت پیشه افزود:یکی از نظریه‌های ارائه شده درباره کشته شدن قذافی، این است که وی برای از بین رفتن اسناد و مدارک بلافاصله کشته شده است. زیرا که وی در زمان حیات خود همواره اعلام می‌کرد که این اسناد را به زودی منتشر خواهد کرد.اما اکنون در دوران بعد از کشته شدن قذافی، لیبی با سوال‌های بسیاری مواجه است.

این نماینده مجلس درباره همکاری ایران و لیبی در آینده در بازسازی این کشور اضافه کرد: به طور طبیعی به میزانی که دولتمردان پس ازانقلاب لیبی،‌از حضور جمهوری اسلامی ایران استقبال کنند به همان میزان ایران می‌تواند در بازسازی لیبی حضور داشته باشد.اما باید چند مساله در درجه اول مانند مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر، نوع روابط لیبیایی‌ها با ناتو در روزهای آینده و میزان تمایل لیبی برای استفاده از تجارب ایران به عنوان کشور اسلامی در ساخت دولت جدید این کشور مشخص شود.

وی اضافه کرد:لیبی با شرایط خاص مذهبی، دینی و عقیدتی که دارد نمی‌تواند از غربی‌ها الگوی نظام سیاسی و قانون اساسی بگیرد به همین دلیل در این باره لیبی به کشورهای اسلامی نیازمند است که می‌تواند در این زمینه از ایران و مصر کمک بگیرد، اما مصر در حال حاضر خود در روند انتقال به سر می‌برد، بر همین اساس ایران می‌تواند تجارب بازسازی و سازندگی را منتقل کند، از طرف دیگر به نظر می‌رسد که نظام اقتصادی بعد از قذافی در لیبی بسته نباشد، در همین راستا باید ظرفیت‌های لازم در لیبی فراهم شود تا این کشور با کشورهای دیگر به خصوص ایران همکاری کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet