ایام محرم 1398
1390/07/30 11:44:43
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده تربت‎حیدریه:

طرح جامع زعفران هنوز به جایی نرسیده است

عضو شورای ملی زعفران تاکید کرد:مشکلات زعفران برای ما ملموس است،اما متاسفانه هنوز فعالیتی برای این محصول انحصاری صورت نگرفته است.
طرح جامع زعفران هنوز به جایی نرسیده است عضو شورای ملی زعفران تاکید کرد:مشکلات زعفران برای ما ملموس است،اما متاسفانه هنوز فعالیتی برای این محصول انحصاری صورت نگرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/3722.jpg طرح,جامع,زعفران,هنوز,به,جایی,نرسیده,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محمدعلی رضایی تصریح کرد: هزینه و وقت زیادی صرف می‌شود تا یک بشکه نفت را تولید کرد و با فروش آن ارز وارد کنیم و این درحالی است که با زحمت و حجم خیلی کمتر، ارز زیادتری از طریق برنامه‌ریزی برای تولید زعفران وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در وزارت جهادکشاورزی برنامه‌ریزی عمیقی برروی زعفران صورت گرفته است، به ایسنا افزود:مشکلات زعفران برای ما ملموس است،اما متاسفانه هنوز فعالیتی برای این محصول انحصاری صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به خشکسالی 10 ساله استان خراسان رضوی، گفت: باید برای خشکسالی فکری شود تا محصول زعفران قابل بهره‌برداری شود.

نبود برنامه‌ریزی برای طلای سرخ باعث دلسردی کشاورزان می‌شود

رضایی با درخواست از وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر این‌که برای زعفران برنامه‌ریزی داشته باشند، تاکید کرد: نبود برنامه‌ریزی برای طلای سرخ باعث دلسردی کشاورزان برای کشت زعفران می‌شود که نتیجه آن جایگزین شدن کشت‌های دیگر به جای این محصول استراتژیک خواهد بود.

به گفته نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس برنامه‌ریزی نکردن منجر به از بین رفتن انحصار ایران در این محصول، در بازارهای جهانی است.

وی به فعالیت‌های بی‌شمار مجلس در بحث زعفران اشاره و تصریح کرد: طرح جامع زعفران توسط وزارت جهاد کشاورزی تنظیم شد و باید برای اجرایی شدن، طرح فوق توسط دولت مصوب شود.

طرح جامع زعفران به جایی نرسیده است

به گفته وی، با وجود این‌که مقدمات طرح جامع زعفران در کشور انجام شده اما تا کنون طرح فوق به جایی نرسیده است.

وی شورای ملی زعفران را در پیشرفت طلای سرخ نقش‌آفرین دانست و یادآور شد: مشکل شورای ملی زعفران این است که مسوولان کشوری و شورا، زبان یکدیگر را درک نمی‌کنند و هر کدام حرف خود را می‌زنند.

عضوشورای ملی زعفران با تاکید بر این‌که اگر این شورا قدرت اجرایی نداشته باشد، ثمری نخواهد داشت، افزود:مسوولان کشوری باید به شورای ملی زعفران اختیار تصمیم‌گیری داده و نیز تصمیمات این شورا را بپذیرند و عملیاتی کنند.

باید خرید تضمینی زعفران اجرا شود

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس با انتقاد از نداشتن برند ملی زعفران، اظهار داشت: ایجاد برند، کار کشاورز و شورای ملی زعفران نیست، بلکه این موضوع از وظایف دولت است که باید برای محصول انحصاری زعفران در کشور و دنیا برند مشخص کند.

رضایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که در حال حاضر قیمت زعفران در بازار نامناسب است، بیان داشت: باید خرید تضمینی زعفران اجرایی شود، چرا که با وضعیت موجود در زعفران مبنی بر گرانی کارگر و آب، اگر خرید تضمینی این محصول اجرا نشود کشاورزان زعفران کار دچار زیان خواهند شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس درخصوص تولید زعفران در دیگر استان‌ها، گفت: در حال حاضر استعداد زمین خراسان نشان دهنده برتری این زمین نسبت به دیگر زمین‌های کشور در تولید زعفران است.

کیفیت تولید زعفران چین و افغانستان به ایران نرسیده است

وی تصریح کرد:برخی کشورها مانند کشور چین و به خصوص افغانستان در سال‌های اخیر به شدت به دنبال گسترش کشت و برداشت زعفران بوده‌اند که هنوز کیفیت تولیدی زعفران این کشورها به کیفت طلای سرخ ایران نرسیده است.

باید روی کاشت و برداشت زعفران مدیریت صحیحی اعمال شود

وی با بیان این‌که باید باید روی کاشت و برداشت زعفران مدیریت صحیحی اعمال شود، افزود: به طور جدی لازم است که به کشاورزان کمک شود واین نیازمند معالجه بانک‌ها است، زیرا بانک‌ها به کسانی که شدیدا نیاز به کمک مالی دارند، کم کمک می‌کنند.

به گفته نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس، ایران در زمینه مطالعات زعفران کم فعالیت کرده است و به این محصول نیز اهمیت زیادی داده نمی‌شود.

وی با بیان این‌که فعال شدن صادرات به مطالعه عمیق و تعریف دقیق از فرآوری بستگی دارد، تصریح کرد: در حال حاضر زعفران ایران به صورت بسته‌بندی یا آزاد به اسپانیا فرستاده می‌شود و آن‌ها زعفران را فرآوری کرده و به دنیا عرضه می‌کنند.

رضایی درخصوص واسطه‌های زعفران، افزود: واسطه‌ها در بحث زعفران فعالیت چشمگیری دارند زیرا کشاورزان نیاز شدید به پول دارند و ازاین لحاظ نیزپشتیبانی نمی‌شوند،به همین دلیل مجبور می‌شوند که از واسطه‌ها کمک بگیرند.

با وجود ساخت پژوهشکده زعفران تربت حیدریه، درب این پژوهشکده هم‌چنان بسته است

وی با اشاره به احداث پژوهشکده زعفران در شهرستان تربت حیدریه، ادامه داد: با وجود ساخت پژوهشکده زعفران تربت حیدریه، درب این پژوهشکده هم‌چنان بسته است، لذا از دانشگاه فردوسی مشهد تقاضا داریم با توجه به امکانات و نیروی متخصص، فعالیت اجرایی پژوهشکده فوق هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

اعتبارات خشکسالی پرداخت نشده است

عضوکمیسیون عمران مجلس با اشاره به تخصیص اعتبارات خشکسالی، برای 21 استان کشور، یادآور شد: درد کشاورزان برای دولت قابل لمس نیست، زیرا اعتباراتی که برای خشکسالی در نظر گرفته شده است، هنوز پرداخت نشده واین نوش دارو باید قبل از مرگ سهراب به کشاورزان برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet