خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/07/30 12:32:31
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یادداشتی از اسدالله عباسی/

یادداشت/ 65هزار تومان؛ سهم هر ایرانی از نفت

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در کشور تولید می‌شود، این درحالی است که هم‌اکنون قیمت هر بشکه نفت ۸۱.۵ دلار از سوی مجلس تعیین شده است و با این احتساب کاهش هزینه‌ها به‌طور میانگین سهم درآمد حاصل از نفت برای هر ایرانی حدود ۶۵ هزار تومان است.
یادداشت/ 65هزار تومان؛ سهم هر ایرانی از نفت بررسی‌ها نشان می‌دهد که روزانه دو میلیون و 300 هزار بشکه نفت در کشور تولید می‌شود، این درحالی است که هم‌اکنون قیمت هر بشکه نفت 81.5 دلار از سوی مجلس تعیین شده است و با این احتساب کاهش هزینه‌ها به‌طور میانگین سهم درآمد حاصل از نفت برای هر ایرانی حدود 65 هزار تومان است. https://cdn.icana.ir/d/019/9853.jpg یادداشت/,65هزار,تومان؛,سهم,هر,ایرانی,از,نفت Icana

به‌گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت، اسدالله عباسی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی که در نشریه گلچین امروز منتشر شده است، به تشریح موضوع تخصیص درآمد منابع نفتی به مردم پرداخته است، که در ذیل می‌خوانید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روزانه دو میلیون و 300 هزار بشکه نفت در کشور تولید می‌شود، کشوری که دارای جمعیت 75 میلیون نفری است، در همین راستا و با همین محاسبات به‌ازای هر ایرانی در هر ماه کمتر از یک بشکه نفت می‌رسد و این درحالی است که هم‌اکنون قیمت هر بشکه نفت 81.5 دلار از سوی مجلس تعیین شده است و با این احتساب کاهش هزینه‌ها به‌طور میانگین سهم درآمد حاصل از نفت برای هر ایرانی حدود 65 هزار تومان است.

در این راستا سؤالی که مطرح می‌شود آن است که درآمد حاصل از نفت به کجا می‌رود و آیا آن‌طور که مطرح می‌کنند درآمد نفتی ایران قابل توجه است.

مطالعات و تحقیقات بیان‌گر آن است که درآمد حاصل از نفت 52 هزار تومان صرف بودجه عمرانی و 13 هزار تومان به بخش آموزش و پرورش اختصاص می‌یابد که در نوع خود معقول و قابل توجه است و با این تفاسیر اگر در این بخش‌ها به‌خوبی شفاف‌سازی شود دیگر توهم درآمدهای نفتی برای مردم ایجاد نخواهد شد و مردم می‌تواند در جهاد اقتصادی بیشتر مشارکت کنند و زمینه رشد کشور را بیش از بیش مد نظر خود قرار دهند.

از سوی دیگر عدم ‌افزایش هزینه‌های تولید باید از سیاست‌های دولت و مجلس باشد و پیرو این مسئله و برای تحقق این مهم ضمن تقسیط وام‌ها باید تسهیلات ارزان قیمت و کم بهره در اختیار آنان قرار گیرد و همین‌طور در مصرف انرژی حمایت جدی شوند.

آن‌چه مسلم است امسال سال جهاد اقتصادی است و در این راستا رسیدن به اقتصاد پویا، پایدار و حرکت در مسیر توسعه مؤلفه‌های خاص خود را دارد و در این راه باید گفت اصلاح سامانه بانکی، مبارزه با مفسدان اقتصادی، جذب سرمایه‌گذار، توسعه فرهنگ مصرف، فرهنگ کار و غیره از جمله این مؤلفه‌ها است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet