خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/08/01 11:48:06
سرویس سیاسی
حیدری: احزاب بازوان اجرایی ولایت هستند

لزوم تغییر قوانین برای نهادینه کردن فرهنگ تحزب در کشور

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس کادرسازی را مهم ترین خروجی تحزب خواند و گفت: چنانچه جامعه ای نتواند نیروی مورد نیاز خود را تربیت کند حتما با شکست روبرو خواهد شد و لذا لازم است برخی قوانین را برای نهادینه کردن فرهنگ تحزب در کشور تغییر دهیم.
لزوم تغییر قوانین برای نهادینه کردن فرهنگ تحزب در کشور عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس کادرسازی را مهم ترین خروجی تحزب خواند و گفت: چنانچه جامعه ای نتواند نیروی مورد نیاز خود را تربیت کند حتما با شکست روبرو خواهد شد و لذا لازم است برخی قوانین را برای نهادینه کردن فرهنگ تحزب در کشور تغییر دهیم. https://cdn.icana.ir/d/019/5481.jpg لزوم,تغییر,قوانین,برای,نهادینه,کردن,فرهنگ,تحزب,در,کشور Icana

نوراله حیدری دستنایی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان این که شالوده اصلی حزب، فعالیت سیاسی است افزود: با این حال حزب می تواند کارکرد اقتصادی،‌ اجتماعی و به ویژه فرهنگی نیز داشته باشد که در راس آن هم جهت گیری سیاسی قرار دارد.

نماینده مردم اردل، فارسان،‌ کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که هر انقلابی برای دوام نیازمند کادرسازی است ادامه داد: در جهت گیری سیاسی، اوج کار حزب، کادرسازی است بر این اساس از آنجا که حزب همچون نهادهای دولتی درگیر موضوعات روزمره نیست قادر خواهد بود با فراغ بال بیشتری نیروها را شناسایی و آموزش داده و وارد گردونه اجرایی کند.

حیدری کارکرد دوم حزب را جنبه نظارتی و کنترل کنندگی آن عنوان کرد و ادامه داد: احزاب به عنوان چشم و گوش جامعه وظیفه بصیرت دهی را هم بر عهده دارند به عبارتی احزاب با رصد کردن فعالیت های دولت کاستی ها را گوشزد و در صورت لزوم مردم را وارد میدان می کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: احزاب در بخش دیگری از فعالیت­های خود قادر خواهند بود به عنوان دولت صائب نظریات اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی را مطرح و به عنوان قوه مفکره ای در یک مقطع در کشور محسوب شوند.

وی با بیان این که به فرموده مقام معظم رهبری فعالیت در احزاب نباید با انگیزه قدرت طلبی باشد ادامه داد:  بر این اساس انگیزه تحزب و حزب گرایی باید خدمت بوده و مسابقه تنها برای خدمت باشد نه قدرت.

 نماینده مردم اردل در مجلس هشتم، عامل اصلی فعال نبودن احزاب را تبیین نشدن صحیح جایگاه اعتقادی آنان عنوان کرد و افزود: نگاه منفی در جامعه به فعالیت حزبی تا اندازه ای است که چنانچه فردی خود را حزبی معرفی کند، منفور،‌ محدود و یا مخالف نظام ولایی معرفی می شود.

حیدری با بیان این­که خاستگاه احزاب در معارف دین گنجانده شده است گفت: این تلقی که احزاب در غرب یا نظام سکولار و جوامع غیردینی شکل گرفته، ‌ تقویت شده و راندمان دارند صحیح نیست زیرا عملکرد سلسله پیامبران جلیله الهی نشان از آن دارد که این بزرگان مؤسس حزب هستند.

 نماینده مردم اردل در مجلس، با بیان این که چنین طرز تفکری منجر به شکل گیری دو دیدگاه شده است افزود: اول این­که آیا در نظام ولایی حزب موضوعیت داشته یا نه و دوم این که اگر دارد این کارکرد به چه نحو است؟

وی با تاکید بر این که حزب در نظام اسلامی و دینی کاملا تعریف شده است ادامه داد: بعضی معتقدند در نظام ولایی که حاکمیت از خدا شروع و به ولی­فقیه می رسد با تشکیل احزاب شاهد شکل گیری تعارضات خواهیم بود اما نگاه دیگری معتقد است می شود در نظام ولایی هم حزب داشت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم، با بیان این­که اعتقاد ما بر این است که در نظام ولایی حزب امکان حضور و فعالیت دارد خاطرنشان کرد: در این جا این سؤال پیش می­آید که نسبت حزب و ولایت چیست و این که کارآمدی آن در نظام ما چه خواهد بود؟

وی در توضیح خط سیر نسبت ولایت با حزب ادامه داد: این نسبت به این گونه است که احزاب همچون نهادهای دولتی بازوان اجرایی ولایت می شوند، یعنی همان گونه که نهادهای قانونی ذیل ولایت کار خود را انجام می دهند احزاب نیز به عنوان بازوان ولایت نقش آفرینی می کنند.

این نماینده مجلس هشتم، درباره ابعاد فعالیت احزاب گفت: احزاب علاوه بر کمک به دولت در انجام وظایف، در مواردی که اختلاف سلیقه ای هم با دولت وجود داشته باشد آن را مطرح و اجرای آن را پیگیری می کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس،‌ درباره توضیح راهکار خروج از چالش قدرت طلبی در احزاب گفت: باید احزابی وارد میدان شوند که تنها هدفشان خدمت باشد،‌ اگر می خواهیم رشد داشته باشیم نباید احزاب در سایه بمانند بلکه باید وارد عمل شوند تا از این مسیر نگاه افکار عمومی نسبت به کارکرد حزب شفاف تر شده و با اقبال عمومی همراه باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان تاکید کرد: به دلیل وجود ظرفیت های فکری و دستاورد عینی در کشور لازم است از راه های مختلف و از جمله تغییر قوانین بکوشیم تا از تحزب بهره بهتری ببریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet