ایام محرم 1398
1390/08/11 11:11:38
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سیدعلی‌محمد بزرگواری:

دولت باید پاسخ‌گوی بزرگترین اختلاس کشور باشد

نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس، با بیان این که وقوع اختلاس سه‌هزار میلیاردی در جامعه از هزاران ابتذال ضد‌ارزشی و تهاجم فرهنگی خطر بیشتری دارد، گفت: دولت باید هرچه سریع‌تر ابعاد این اختلاس را پیگیری و پاسخگوی مردم باشد.
دولت باید پاسخ‌گوی بزرگترین اختلاس کشور باشد نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس، با بیان این که وقوع اختلاس سه‌هزار میلیاردی در جامعه از هزاران ابتذال ضد‌ارزشی و تهاجم فرهنگی خطر بیشتری دارد، گفت: دولت باید هرچه سریع‌تر ابعاد این اختلاس را پیگیری و پاسخگوی مردم باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/10023.jpg دولت,باید,پاسخ‌گوی,بزرگترین,اختلاس,کشور,باشد Icana

به‌گزارش گروه دریافت ‌خبر خبرگزاری خانه ملت، سیدعلی‌‌محمد بزرگواری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو تفصیلی با نشریه امید مردم به‌تشریح موضوع اختلاس پرداخته است، که در ذیل می‌خوانید.

با توجه به این‌که بیشتر تخلفات از سوی مدیرانی است که به‌طور قبل وزارت اطلاعات به آنان هشدار داده بود، بی‌توجهی به هشدارهای دستگاه امنیتی که رویه دولت شده است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متأسفانه کسانی که اختلاس بزرگ اخیر را رقم زدند سر در آخور جریان انحرافی دارند و از یک جا مدیریت می‌شوند، جریان انحرافی نیز در بدنه دولت نفوذ کرده‌اند و گاهی مسائل را آن‌طور که خودشان صلاح می‌دانند و به نفعشان است پیش می‌برند و رئیس‌جمهوری هم هم‌چنان بر حمایت از برخی از این افراد تأکید دارند.

آن‌چه مسلم است این است که سران جریان انحرافی به‌ویژه سردسته‌های آن‌ها در این پرونده بزرگ دست داشته‌اند، رد پای سودجویان جریان انحرافی در این قضیه به روشنی دیده می‌شود که برخی افراد منفعت‌طلب را برای رسیدن به منافع خود پرورش داده بودند..

 رئیس‌جمهوری گفته ریشه‌های این اختلاس باید در مجلس و دولت بررسی شود، آیا نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی مجلس فرافکنی و در راستای تخریب مجلس نیست؟

واقعیت این است که اختلاس چند هزار میلیاردی اخیر در حوزه دولت رخ داده است و دولت هم باید پاسخ‌گوی این موضوع به افکار عمومی باشد. ولی شنیده می‌شود که در این میان مجلس و حتی قوه قضاییه مورد هجمه قرار می‌گیرند، این اتهام‌ها هم از سوی جریان انحرافی در سطح جامعه مطرح می‌شود، ولی اقدام جریان انحرافی در متهم کردن قوه‌قضاییه و مجلس به اهمال‌کاری در اختلاس اخیر یک نوع فرافکنی است.

 قوه قضاییه به‌عنوان دستگاه قضایی کشور موظف به برخورد با عاملان این اختلاس است متهم کردن قوه قضاییه به اهمال کاری در قوه قضاییه نوعی فرافکنی در فرار از روشن‌فکری است، مجلس شورای اسلامی نیز به‌عنوان نهاد نظارتی کشور باید هشدار لازم را به مسئولان مربوطه نسبت به اختلاس اخیر بدهد.

کسانی که مجلس و قوه قضاییه را متهم می‌کنند باید بدانند که ملت ایران وظایف و مسئولیت‌های افراد را به خوبی می‌شناسد.

به نظر شما در این میان تنها دولت متهم اصلی است و سایر قوا مسئولیتی در قبال چنین اتفاقاتی ندارند؟

این‌که دولت مشغول فعالیت و خدمت است تردیدی در آن نیست و اگر هر کسی در بدنه مجلس و یا قوه قضاییه با این پرونده همکاری داشته است باید با وی برخورد شود، ما نیز از برخورد با عاملان و آمران آن حمایت می‌کنیم.، مجلس وظیفه خود را در نظارت بر دستگاه اجرایی می‌داند و نظارت مجلس به معنایی دخالت در امور اجرایی نیست جریان انحرافی تلاش می‌کند تا با فرافکنی و حاشیه‌سازی اختلاس اخیر به مسئله فرعی در کشور تبدیل شود.

هجمه به قوه قضاییه و مجلس هم هیچ کمکی به حل مشکل اختلاس نخواهد کرد چرا که حمایت از دستگاه قضایی برای برخورد با عاملان اختلاس سیاست کلی نظام است.

 

با گذشت 6 سال از وعده‌های احمدی‌نژاد برای معرفی مفسدان اقتصادی، نه تنها هیچ خروجی از مبارزه با مفساد اقتصادی در دولت دیده نشد، بلکه نام بسیاری از افراد درون همین دولت به‌عنوان مفسدان اقتصادی به بیرون درز کرد. نظر شما در این باره چیست؟

ببینید این درد بزرگی است که دولت در حداقل یک سال اخیر به‌جای این‌که سیاست‌های کلان نظام را در نظر بگیرد به منافع افراد توجه می‌کند، به‌طور مثال مقام معظم رهبری بسیار بر حمایت از بیداری‌های اسلامی در منطقه تأکید دارند، اما دولت هیچ‌گونه عکس‌العمل مثبتی از خود نشان نمی‌دهد، رفتارهای دولت برای ما که از حامیان این دولت بودیم هم ابهام دارد و ما هم به‌طور دقیق نمی‌دانیم دولت چه کاری انجام می‌دهد، من در یکی از نطق‌های خودم در مجلس هم گفتم متأسفانه درحالی‌که اردوغان، انقلاب‌های منطقه را لائیک می‌خواند، رئیس‌جمهوری ما که بعد از سیدحسن نصرالله بیشترین محبوبیت را در منطقه دارد، سکوت کرده و توجهش را به چند نفر معطوف کرده است که مبادا به آن‌ها از گل نازک‌تر بگویند!

با توجه به اوضاع بد اقتصادی جامعه، خبرهایی مانند اختلاس سه‌هزار میلیاردی چه تأثیر روی جامعه خواهد داشت؟

معتقدم چنین اتفاقاتی از هزاران ابتذال ضد‌ارزشی و تهاجم فرهنگی خطر بیشتری دارد، شما ببینید در تهاجم فرهنگی تنها یک بخش از جامعه درگیر است، برخی خانواده‌ها که معتقد هستند به هیچ عنوان تحت‌تأثیر قرار نمی‌گیرند، ولی وقتی فساد اقتصادی مطرح می‌شود اعتماد مردم طبقه متدین را نیز سست خواهد کرد، به‌عنوان مثال وقتی یک جوان برای دو میلیون تومان وام به بانک می‌رود باید برابر این دو میلیون ضمانت بازگشت وام را بدهد و ماه‌ها باید در صف منتظر باشد تا این وام را دریافت کند، حال این افراد که آبرومند و بیشتر از قشر متدین هستند با شنیدن خبر چنین اختلاسی چه حسی پیدا خواهد کرد، به‌طور حتم اعتمادش سلب خواهد شد، از آن سو دست‌اندرکاران و سامانه مدیریتی کشور را بی‌عرضه تلقی می‌کند ممکن است مدیران را شریک دزد هم بداند، چرا که این اتفاقات نه تنها به‌نحوی تیشه به ریشه دین می‌زند بلکه جامعه را با ابهام روبه‌رو می‌کند.

دولتی که با شعار مبارزه با مفاسد اقتصادی و دولت پاک بر سر کارآمد، زمینه‌های بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ کشور را فراهم کرد. ارزیابی شما و مجلس نسبت به این موضوع چیست؟

اکثریت مجلس برخورد قاطع با این نوع معضل‌ها را خواستار هستند، قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این موضع پافشاری می‌کنند که باید هر مقام و مسئولی در که در این پرونده نقش دارد به پای میز محاکمه رفته و درصورت اثبات تخلف به اشد مجازات رسیده چرا که مردم محروم و مستضعف طاقت بی‌عدالتی در این زمینه را ندارند.

متأسفانه رئیس‌جمهوری با این‌که کارهای خیلی بزرگی مانند هدفمندی یارانه‌ها و سهمیه‌بندی بنزین انجام داده‌اند ولی در برخی موارد از شعارهای اولیه‌شان فاصله گرفته‌اند، شاید توقع مردمی که با دل بستن به شعار مبارزه با مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری به ایشان رأی دادند این بود که حداقل چنینی اتفاقی در دولت ایشان روی ندهد، ولی در شرایط فعلی نباید اجازه دهیم این پرونده به سرنوشت پرونده افرادی مانند شهرام جزایری گرفتار شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet