هدر موبایل
1390/07/30 17:31:55
سرویس سیاسی
احمدی نژاد:

تداوم سیاست‌های اشتباه آمریکا، سقوط امپراطوری این کشور را رقم می زند

رییس جمهور،گفت: ملت و کشورهایی که به مخالفت با سیاست‌های آمریکا در دنیا می‌پردازند، به تروریسم، داشتن بمب اتم، ضدیت با حقوق بشر و دیکتاتوری متهم می‌شود در حالی که ادامه این سیاست اشتباه دولت آمریکا موجب سقوط امپراطوری آمریکا شده و به ضرر مردم این کشور است.
تداوم سیاست‌های اشتباه آمریکا، سقوط امپراطوری این کشور را رقم می زند رییس جمهور،گفت: ملت و کشورهایی که به مخالفت با سیاست‌های آمریکا در دنیا می‌پردازند، به تروریسم، داشتن بمب اتم، ضدیت با حقوق بشر و دیکتاتوری متهم می‌شود در حالی که ادامه این سیاست اشتباه دولت آمریکا موجب سقوط امپراطوری آمریکا شده و به ضرر مردم این کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/11029.jpg تداوم,سیاست‌های,اشتباه,آمریکا،,سقوط,امپراطوری,این,کشور,را,رقم,می,زند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه زنده با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان آمریکا درباره اظهارات اوباما که از خروج نیروهای آمریکایی از عراق خبر داده است، در پاسخ به این پرسش که آیا به دنبال این اقدام، ایران به دنبال آموزش ارتش عراق خواهد بود؟ گفت: این اقدام بسیار خوبی است و باید زودتر از این انجام می‌شد.
وی افزود: چنانچه اگر 8-7 سال قبل انجام می‌شد؛ دیگر این تعداد از مردم عراق و حتی نیروهای آمریکایی کشته نمی‌شدند البته دولت و ملت عراق هم هیچگاه حضور نیروهای آمریکایی را در این کشور نپذیرفتند و دولت آمریکا مجبور به خروج نیروهایش از این کشور شده است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت عراق دولتی مستقل است و مقامات این کشور تصمیم خواهند گرفت که نیروهای نظامی خود را چگونه آموزش دهند.

** روابط ایران و عراق صمیمی و عمیق است
احمدی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا با خروج نیروهای آمریکایی حضور ایران در عراق پررنگ تر خواهد شد، تصریح کرد: ایران و عراق همواره رابطه‌ای ویژه و تاریخی با یکدیگر داشته اند و میان دو ملت به لحاظ تمدنی و تاریخی روابط فرهنگی و اعتقادی گسترده و در هم تنیده ای وجود دارد؛ لذا حضور یا عدم حضور نیروهای آمریکایی هیچ تاثیری در روابط ویژه و تاریخی دو کشور ندارد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با دولت، مجلس و همه احزاب و گروه های عراقی رابطه صمیمی و دوستانه ای دارد، روابط موجود میان مردم دو کشور را بسیار گسترده و عمیق دانست و گفت: وجود بخش زیادی از زیارتگاه‌های مردم در عراق و ارتباط علما و مراجع دینی دو کشور روابط ایران و عراق را مستحکم‌تر کرده است به گونه‌ای که در دنیا کمتر کشورهایی از چنین روابطی برخوردار می باشند حتی جنگی که صدام با حمایت غربی‌ها علیه ایران به راه انداخت نتوانست در روابط دو کشور خللی ایجاد کند.

** با گفت‌وگو وضعیت لیبی سریعتر و بدون درگیری مشخص می‌شد
احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره کشته شدن معمر قذافی رییس جمهور لیبی نیز گفت: معتقدیم در همه جا باید اراده ملت‌ها حاکم باشد چرا که عدالت، آزادی و احترام حق همه ملت‌هاست؛ البته اینکه مردم یا هر فردی کشته می شود خوشحال کننده نیست و ای کاش همه به عدالت و احترام به حقوق ملت ها تن می دادند.
رییس جمهوری یادآورشد: اوایل شروع مخالفت‌های مردمی با دولت در لیبی به آنها توصیه کردیم که به جای درگیری، راه گفت و گو و تفاهم را در پیش بگیرند اما توجهی به این توصیه نشد.
وی خاطرنشان کرد: البته دخالت ناتو هم در تشدید درگیریها بسیار موثر بود در حالی که به جای دخالت نظامی می‌توانست، کمک کند تا مسائل با تفاهم و گفت و گو، سریعتر حل و فصل شود، اما ولع ناتو و برخی دولت‌های غربی برای تسلط بر منابع و نفت لیبی باعث شد تا شرایط در این کشور دشوارتر شود.

**مسایل دولتها و ملتها با تفاهم و گفت‌وگو قابل حل است
احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره اوضاع سوریه و عکس العمل ایران نسبت به آن با توجه به واکنش‌های اخیر ترکیه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به همه کشورهای دنیا از سیاست مستقل، مشخص و ثابتی برخوردار است.
وی تصریح کرد که ایران خواهان عدالت، آزادی، احترام و حق حاکمیت ملی برای همه ملتها حتی مردم اروپا و آمریکا است.
رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران درگیری و کشتار را در همه جای دنیا محکوم کرده و معتقد است دولتها و ملتها می‌توانند تمام مسائل خود را با تفاهم و گفت‌وگو حل و فصل کنند، گفت: نباید ناتو و هیچکس دیگری هم از بیرون در امور داخلی کشورها دخالت کنند.
وی افزود: به همه دولتها و ملتها توصیه می‌کنیم که با احترام و تفاهم مسائل خود را حل و فصل کنند و در مقابل هم بعضی کشورهای منطقه نباید به این کشور اسلحه بفرستند و دولت‌های اروپایی نیز باید از اعمال فشار و تحریک خودداری کنند.
احمدی‌نژاد گفت: ایران تلاش دارد بین دولت و معترضین سوریه تفاهم و گفت و گو ایجاد کرده و آنها را به تلاش برای تفاهم تشویق کند اما شرط تفاهم این است که هیچکس در امور سوریه دخالت نکند.

** دولت آمریکا باید به مطالبات مردم خود پاسخگو باشد
رییس جمهوری با اشاره به برخورد آمریکا با معترضان خاطرنشان کرد: دولت آمریکا به جای دستگیری و فشار بر مخالفان خود باید به مطالبات آنان توجه کند؛ زیرا مردم آمریکا هم حق دارند آزادانه مطالبات و نیازهای خود را مطرح کنند و دولتها باید در قبال خواسته‌های مردم خود پاسخگو باشند و در خصوص امنیت و حقوق مردم احساس مسئولیت کنند.

** سناریوی جدید آمریکا در ادامه اتهامات علیه ایران در 32 سال گذشته است
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره ادعای اخیر آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا اظهار داشت: این موضوع را باید به طور ریشه‌ای مورد بررسی قرار داد؛ ادعاهای دولت آمریکا علیه ملت ایران 32 سال ادامه داشته و موضوع جدیدی نیست و در هر مقطعی از بهانه‌های مختلفی برای اعمال فشار بر ملت ایران استفاده کرده است.
احمدی نژاد اظهار داشت: ایران تنها کشور منطقه بود که آزاد و مستقل شد و دموکراسی را برقرار کرد امام راحل هم در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کردند که جمهوری اسلامی با همه کشورهای دنیا غیر از رژیم صهیونیستی دوست است و حتی اقدامات زشت دولت آمریکا در دوران شاه را نیز نادیده گرفتند، اما دولت آمریکا صدام را علیه ملت ایران تحریک کرد و زمانی که جنگ 8 ساله تمام شد آنها به اعمال فشارهای سیاسی و تحریم با طرح بهانه هایی مانند نقض حقوق بشر، تروریسم و بهانه تراشی در موضوع هسته‌ای روی آوردند و امروز هم این ادعای اخیر را مطرح می کنند در حالی که هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که ایران بخواهد سفیر کشور برادر خود را ترور کند.
احمدی نژاد با بیان اینکه ملت ایران در حال پایه ریزی گفتمان عدالت و انسانیت در جهان است، اظهار داشت: مواجهه ما با اندیشه حاکم در آمریکا نیز گفتمان انسانی است و اصولا تقابل ملت ایران با دولت آمریکا تقابل نظامی و سیاسی نیست بلکه تقابل انسانی است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که اعلام می‌کنیم آمریکا از منطقه خاورمیانه خارج شود، این مساله به نفع آقای اوباما و آمریکا است و آن را یک توصیه دوستانه و دلسوزانه و به نفع آمریکا می‌دانیم.

** دو کشور ایران و عربستان برادرند و نمی‌توانند با هم درگیر باشند
رییس جمهوری تصریح کرد: ایران و عربستان دو کشور برادر هستند و نمی‌توانند با هم درگیر باشند و نباید به ادعاهایی که دولت آمریکا همواره علیه ایران مطرح می کنند، توجه کرد.
احمدی نژاد ضرورت ریشه یابی انگیزه دولت آمریکا برای طرح ادعاهای دروغین علیه ملت ایران را مورد تاکید قرار داد و گفت: درباره انگیزه آمریکا در خصوص ادعای اخیر فرضیات مختلفی مطرح است.
وی افزود: عده‌ای معتقدند دولت آمریکا با این اقدام خود قصد دارد بر مسائل داخلی آمریکا سرپوش گذاشته و با القای اینکه امنیت ملی آمریکا به خطر افتاده اعتراضات داخلی کشور خود را بپوشاند؛ از سویی دیگر نیز عده ای معتقدند طرح این ادعا علیه ایران، ادامه فشار بر ایران به منظور نجات رژیم صهیونیستی است.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره واکنش ایران در قبال موضع عربستان نسبت به ادعای آمریکا گفت: معتقدیم مواضع و مشکلات موجود تحمیلی و تحت فشار و دخالت غربیها است و اگر این فشارها نباشد هیچ مشکلی بین کشورها بویژه ایران و عربستان وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: سالانه یک میلیون نفر از مردم ایران به عربستان سفر می‌کنند که نشان می دهد دو ملت از روابط صمیمی و خوبی برخوردار هستند.

** غربی‌ها برای تسلط بر منطقه به دنبال ایجاد اختلاف و درگیری هستند
وی افزود: بعضی مشکلات موجود میان کشورهای منطقه و ایران و عربستان به خاطر دخالت غربی ها ایجاد شده است؛ همان طوری که پیش از این اینگونه مشکلات را بین ایران و مصر بوجود آوردند در حالی که مشکل خاصی بین دو کشور نبود اما غربی‌ها برای تسلط بر منطقه تلاش می کنند اختلاف و درگیری ایجاد کنند.
احمدی نژاد اظهار داشت: اگر بین کشورهای منطقه اختلافی نباشد دلیلی برای وجود پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه نیست و این کشورها نمی توانند میلیاردها دلار سلاح خود را به دولت های منطقه به فروش برسانند.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره موضع ایران درخصوص گزارش ویکی لیکس که در آن پادشاه عربستان خواستار مقابله جدی با ایران در موضوع هسته‌ای شده بود، گفت : ایران اطلاعاتی که تحت عنوان ویکی لیکس منتشر می‌شود را اقدامی برنامه‌ریزی شده می داند و هیچگاه با استناد به چنین اطلاعاتی سیاست های خود را با دولت های منطقه تنظیم نمی‌کند، بلکه ما روابط و سیاست‌های خود را بر اساس منابع موثق و حقایق موجود در روابط میان دولت ها و ملت‌ها برنامه ریزی می‌کنیم.

**مشکل ایران با دولتمردان آمریکاست نه مردم
احمدی نژاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران غیر از رژیم صهیونیستی که آن را به خاطر اقدامات ضد انسانی، نامشروع داشته و به رسمیت نمی‌شناسد با هیچ یک از دولت ها و ملت های دنیا حتی مردم آمریکا مشکلی ندارد، گفت: مشکل موجود با دولت آمریکا هم یک موضوع یک طرفه و از جانب این دولت است.
وی تصریح کرد، اگر دولت آمریکا واقعاً به قرارداد الجزایر که در ماده یک آن آمده است که آمریکا از هرگونه اقدام، علیه ایران خودداری کند پایبند بود امروز هیچ مشکلی وجود نداشت؛ اما متاسفانه دولت آمریکا این تعهد را به صورت یکجانبه نقض کرده است.
رییس جمهور با بیان اینکه ایران کشوری تاریخی ، بسیار وسیع و گسترده است که صدها سال با صلح و آرامش با همه ملت ها زندگی کرده است، تصریح کرد: دولت آمریکا و متحدانش همواره به طور یک جانبه با ملت ایران دشمنی کردند که دلیل اصلی آن وجود پایگاه‌های آمریکایی در منطقه و انعقاد میلیاردها دلار قرارداد تسلیحاتی با بعضی دولت‌های منطقه است چرا که بدون ایجاد اختلاف و تهدید مصنوعی نمی تواند تسلیحات نظامی خود را به فروش برساند.

** توصیه به کشورهای منطقه
و ی افزود: لذا با توجه به این شرایط به همه کشورهای منطقه توصیه می کنیم تحت تاثیر دولت آمریکا و متحدینش قرار نگیرند.
احمدی نژاد با اشاره به اینکه هزینه‌هایی که دولت آمریکا برای نگهداری پایگاه های نظامی خود در دنیا صرف می کند را می‌تواند برای رفع مشکل بیکاری و فقر مردم آمریکا هزینه کند، گفت: بیش از هزار میلیارد دلار بودجه نظامی آمریکاست که اگر خرج اقتصاد این کشور شود دیگر لازم نیست جریانی مانند جریان وال استریت به وجود بیاید.
رییس جمهور تصریح کرد: هر جای دنیا که جنگ و اختلاف وجود دارد ردپای آمریکا و متحدین آن مشاهده می شود.

** روش و منطق آژانس غلط است
احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی درباره ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و اینکه بسیاری از مقامات اروپایی معتقدند که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران دیوانگی است، اظهار داشت: در موضوع هسته ای ایران باید به چند نکته توجه داشت؛ ‌اول اینکه آمریکا و متحدینش این ادعا را علیه ایران مطرح می‌کنند لذا موضوع جدیدی به شمار نمی‌رود.
وی افزود: ‌دوم اینکه باید توجه داشت که آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت سیطره چه کسانی قرار دارد؟ اگر واقعاً مستقل است چرا طی 40 سال گذشته حتی یک گزارش از فعالیت‌های هسته‌‎ای آمریکا و متحدین آن منتشر نکرده است؟
رییس جمهوری با اشاره به اینکه هر زمانی دولت آمریکا تصمیم می گیرد علیه ملت ایران فشار بیاورد محتوا و شدت گزارش‌های آژانس نیز متناسب با آن تغییر می‌کند، خاطرنشان کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران می خواهد تا اثبات کند که در موضوع هسته‌ای منحرف نشده است و این مانند آن است که از کسی بخواهند ثابت کند که بیمار نیست؛ این منطق غلطی است چرا که برای چیزی که وجود دارد می توان دلیل آورد.

** دوره بمب اتم به پایان رسیده است
رییس جمهوری تصریح کرد : جمهوری اسلامی ایران به صراحت موضع خود را در خصوص سلاح هسته ای اعلام کرده و اعتقاد دارد کسانی که به دنبال بمب اتم هستند و یا آن را ذخیره می کنند عقب افتاده سیاسی و نادان هستند زیرا دوره بمب اتم به پایان رسیده است.
احمدی‌نژاد با طرح این پرسش که چه دلیلی وجود دارد تا ایران همه فشارهای جهانی را برای ساختن نهایتا چند بمب اتمی که هیچ خاصیت و قابلیت استفاده نداشته و از سوی دیگر توان مقابله با زرادخانه های آمریکا را نیز ندارد. تحمل کند، گفت: بودجه سازمان اتمی ایران 250 میلیون دلار است که همه آن در راستای فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای استفاده می‌شود؛ اما دولت آمریکا فقط در یکسال 80 میلیارد دلار برای بازسازی بمب‌های اتمی خود هزینه کرده است.

** هرگونه اقدام نظامی علیه ایران دیوانگی محض است
وی افزود: به طور قطع ایرانی‌ها باهوش‌تر از این هستند و می دانند که با 250 میلیون دلار نمی توان با تسلیحات هسته‌ای گسترده آمریکا مقابله کرد؛ ضمن اینکه من هم معتقدم که هر نوع اقدام نظامی علیه ایران دیوانگی محض است.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که دسترسی کامل به تاسیسات هسته‌ای ایران برای بازرسی ندارد، گفت: دسترسی کامل بهانه‌ای است که مجدداً برای اعمال فشار بر ایران مطرح شده است و این در حالی است که تمام مراکز هسته‌ای کشورمان زیر نظر دوربین های آژانس هسته ای قرار دارد و جابجایی مواد تا یک صدم گرم نیز ثبت می شود.

** خواسته آژانس از ایران مبهم است
احمدی نژاد با تاکید بر اینکه خواسته آژانس بین المللی اتمی از ایران مبهم است چرا که آنها به بهانه بازرسی از تاسیسات هسته ای قصد دارند تمام مراکز دفاعی و حتی دفتر کار بنده را بازرسی کنند، گفت: قطعاً هیچ دولتی در دنیا چنین اجازه‌ای را به آنها نمی دهد و اصولا اساسنامه آژانس نیز مخالف این موضوع است.
رییس جمهوری تصریح کرد: اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی در اقدامات خود صداقت دارد چرا گزارش روشنی از فعالیت‌های هسته‌ای ژاپن منتشر نکرده و مشخص نمی‌کنند که چه اتفاقی در فوکوشیما رخ داده است؟ آیا واقعاً مواد 3.5 درصد موجب این خسارات شد؟

** مدیرکل آژانس بر وقایع نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سرپوش می‌گذارد
وی با بیان اینکه به طور قطع این مواد چنین تبعاتی ندارد، یادآورشد: البته گزارشاتی در این خصوص به مدیرکل آژانس اتمی ارسال شده منتهی ایشان در جهت سرپوش گذاشتن به این موضوع حرکت می کند.
احمدی نژاد با بیان اینکه آژانس بین المللی اتمی 6 سوال در موضوع هسته ای از ایران داشت که با اسناد ارائه شده از سوی ایران این 6 موضوع بررسی و حق به ایران داده شد، گفت: امروز این سوال مطرح است که اگر ایران با سیاست های آمریکا مخالف نبود و یکی از متحدان آن به شمار می رفت و چنانچه عضو دائم شورای امنیت بود آیا باز هم آژانس بین المللی هسته‌ای چنین ادعاهایی را علیه ایران مطرح می کرد؟

** ادعاهای آمریکا فاقد اعتبار و ارزش است
وی افزود: روشن است که هر کس در دنیا با سیاست های آمریکا مخالفت می کند به موضوعات مختلفی مانند تروریسم، داشتن بمب اتم، ضدیت با حقوق بشر و دیکتاتوری متهم می شود و این همه ادعاهای دولت آمریکا است که فاقد اعتبار و ارزش است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه تمام دیکتاتورهای جهان دوست و متحد آمریکا بوده و هستند ، اظهار داشت: شاه ایران دوست صمیمی دولت آمریکا بود به گونه ای که دولتمردان آمریکا نه تنها کشتارهای صورت گرفته از سوی وی را محکوم نکردند بلکه کوچکترین انتقادی نیز از شاه نداشتند و حاضر شدند در زمان او به ایران نیروگاه اتمی بدهند اما از روزی که ایران مستقل شد و با سیاست های توسعه طلبانه آمریکا مخالفت کرد به انواع اتهامات محکوم شد.
احمدی نژاد با تاکید بر اینکه تمام دولت های کودتایی و دیکتاتورهای دنیا مورد حمایت دولت آمریکا و متحد آنها قرار دارند، خاطرنشان کرد: در 25 سال گذشته هیچ مقام ارشد ایرانی به لیبی سفر نکرده و رییس جمهور لیبی هم سفری به ایران نداشته است، اما نمی توان یک رییس جمهوری و نخست وزیر اروپایی را پیدا کرد که به این کشور سفر نکرده باشد؛ این موضوع نمونه روشنی است که مشخص می کند، چه کسانی طرفدار دیکتاتورها هستند.

** آمریکا باید بپذیرد که دوره استعمار به پایان رسیده است
رییس جمهوری با بیان اینکه بهتر است دولت آمریکا به جای اتهام زنی به دیگران با ادعاهای دروغین، سیاست های خود را اصلاح کند، گفت: امروز سیاست‌های این کشور در داخل آمریکا و در سطح بین المللی شکست خورده و دولتمردان آمریکایی باید بپذیرند که دوره استعمار به پایان رسیده و باید به استقلال و حقوق ملت ها احترام بگذارند.
احمدی نژاد با اشاره به اینکه دولت های غربی 32 سال علیه ملت ایران اقدام کردند اما به رغم تمامی این اقدامات امروز ایران پیشرفت کرده و آنها زیان کرده اند، اظهار داشت: اقدامات دولت آمریکا علیه ملت ایران جزء اینکه این دولت را در منطقه و جهان منفور کند هیچ ثمری برای این دولت نداشته است.

** توصیه به آمریکا
وی افزود: براین اساس ضرورت دارد که دولت آمریکا در سیاست های خود در مواجهه با ملت ها تجدید نظر کند؛ این یک توصیه دلسوزانه است و اگر ما در این توصیه خود صادق نبودیم باید آمریکا را به ادامه سیاست های اشتباه خود تشویق می کردیم تا در عراق و افغانستان هر چه بیشتر در باتلاق فرو بروند.
احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره اظهارات کاترین اشتون برای آمادگی اتحادیه اروپا مبنی بر از سرگیری مذاکرات با ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت و گو و مذاکره استقبال کرده و آن را تنها راه حل رفع مسائل می داند. وی خاطرنشان کرد: ایران همواره پیشنهاد داده که به جای تقابل راه همکاری و تعامل در پیش گرفته شود، حدود شش سال قبل نیز در صحن سازمان ملل پیشنهاد کردم که در موضوع غنی سازی کنسرسیومی با ایران تشکیل داده و به اتفاق هم در مسیر غنی سازی گام برداریم اما از این پیشنهاد استقبال نشد.

**آمادگی کامل برای همکاری با سایر کشورها در غنی سازی در داخل کشور
رییس جمهوری در پاسخ به اینکه آیا ایران هنوز هم نسبت به پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم پایبند است، اظهار داشت: این پیشنهاد مربوط به آن مقطع زمانی بود؛ امروز هم پیشنهادات جدیدی مطرح است و آمادگی داریم در هر جایی از کشورمان که غنی سازی انجام می شود با هر کشوری که خواستار همکاری باشد، مشارکت کنیم؛ همچنین در زمینه ساخت رآکتور و تجهیزات غنی سازی و ایجاد سایت های غنی سازی نیز می توانیم با سایر کشورها مشارکت و همکاری داشته باشیم.
وی تاکید کرد: معتقدیم این گونه همکاری ها اندیشه ها را آرام آرام به هم نزدیک کرده و شک، تردیدها و بی اعتمادی را از بین می برد.
احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ایران را نمی توان در منطقه و جهان نادیده گرفت، با طرح این سوال که غربی ها تا چه زمانی قصد دارند به این گونه اقدامات خود ادامه دهند؟ آنها را به مطالعه تاریخ ایران توصیه کرد و گفت: ایرانی ها تنها ملتی هستند که هیچ گاه دشمن پیروز نداشته‌اند.

** به نفع کشورهای دیگر است که با ایران همکاری کنند
وی افزود: ملت ایران دوست همه ملت هاست و به نفع همه است که با ملت ایران همکاری کند اما مشکل اینجاست که غربی ها قصد دارند از موضع قدرت و زور با ملت ایران برخورد کنند در حالی که هیچ ملتی چنین رفتاری را نمی پذیرد.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درخصوص تاریخ ایران قبل از اسلام، تصریح کرد: تاریخ و فرهنگ ملت ایران افتخارآمیز است، چرا که جنایاتی که در تاریخ اروپا وجود دارد و جنگ های داخلی و کشتارهایی که در آمریکا و سایر نقاط دنیا رخ داده در ایران وجود نداشته است.
وی یادآورشد که ایران همواره کانون دوستی، تمدن و فرهنگ است؛ البته این بدان معنا نیست که هیچ ضعفی نبوده و حاکمان نالایقی در ایران وجود نداشته اند در ایران هیچ کس به اینگونه رفتارهای اشتباه افتخار نمی کند آنچه در طول تاریخ افتخار آمیز بوده حرکت واندیشه تعالی بخش ملت ایران بوده است.

** صهیونیستها اصولا دین ندارند
احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال رژیم صهیونیستی اظهار داشت :رژیم صهیونیستی را حزب بسیار پیچیده و مخوف می دانیم و با اندیشه صهیونیستی مخالفیم و معتقدیم صهیونیست ها نه مسیحی هستند و نه یهودی و اصولا دین ندارند و دین آنها ثروت و سلطه سیاسی است.
رییس جمهوری افزود: صهیونیست‌ها حداکثر 10 هزار عضو و حدود 2 هزار عضو اصلی دارند که بخشی از آنها در آمریکا و بخشی در اروپا حضور دارند؛ در واقع صهیونیست ها یک گروه نژاد پرست هستند که خودشان را برتر از دیگران می دانند.
احمدی نژاد خاطر نشان کرد: عده زیادی مردم بدبخت و فقیر هم با وعده نجات از فقر و داشتن شغل مناسب و مسکن از سایر کشورها به سرزمین های اشغالی منتقل شده اند اما امروز همان مردم به مخالفان سیاست های صهیونیست ها تبدیل شده و اخیراً چند صد هزار نفر از آنان علیه صهیونیست ها در تل آویو تظاهرات کردند.
وی افزود: مشکل اصلی در سرزمین های اشغالی این است که ملت فلسطین از حق انتخاب محروم شدند و چنانچه اجازه داده شود تا ملت فلسطین به طور آزادانه سرنوشت خود را انتخاب کنند، مشکلی هم وجود نخواهد داشت.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مباحث مطرح شده در خصوص ایجاد سیستم پارلمانی در ایران را موضعی علیه دولت می دانید، اظهار داشت: چنین برداشتی ندارم و فکر نمی کنم مشکلی در این خصوص وجود داشته باشد ضمن اینکه در قانون اساسی مکانیزم تغییر این قانون پیش بینی شده است.

** همه روسای جمهوری در دنیا با محدودیت قانونی مواجه اند
احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره اختیارات رییس جمهور ایران در قانون اساسی، گفت : بدون تردید همه روسای جمهور دنیا با محدودیت های قانونی و بعضاً غیرقانونی در حوزه اختیارات خود مواجه هستند و اینگونه نیست که روسای جمهور دنیا هر تصمیمی که بگیرند را بتوانند اجرایی کنند.؛ حتی آقای اوباما هم هر تصمیمی را حتما نمی تواند اجرایی کند.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار سی ان ان در خصوص تصمیم گیر نهایی در ایران و اینکه غربی ها به خاطر این موضوع برای مذاکره با ایران با چالش مواجه هستند، تصریح کرد: اگر غربی ها برای مذاکره با هر فردی که از طرف حکومت و دولت برای مذاکره تعیین می شود، صادقانه گام بردارند، همه از نتایج آن استقبال خواهند کرد.
وی افزود: مشکل این است که غربی ها برای داشتن نگاه مثبت، انسجام و اتحاد ندارند بلکه آنها برای مخالفت، حمله، کشتار و اعمال فشار همیشه متحد بوده و اتفاق نظر دارند.
احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی درباره اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری و وجود زندانی سیاسی در ایران و برخورد با سران اغتشاشات اظهار داشت: در ایران هیچ کس تحت عنوان زندانی سیاسی وجود ندارد و کسانی هم که بعضاً پس از انتخابات بازداشت شده اند هیچ کدام با شکایت دولت نبوده است؛
وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در ایران مستقل از دولت است و تحت تاثیر دولت هم نیست، افزود: چه بسا بعضی مواقع قوه قضاییه با نظریات رییس قوه مجریه نیز مخالف باشد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در ایران قانون حاکم است و قوه قضاییه نیز بر اساس آن عمل می کند؛ هرکس هم از قانون تخلف کند باید پاسخگو باشد؛ البته بنده از شرایطی که وجود دارد خوشحال نیستم و دوست ندارم هیچکس با محدودیت مواجه بوده و زندانی باشد بدون تردید در آمریکا هم چنین نیست که کاندیدای ریاست جمهوری مصونیت قضایی داشته باشد و به طور مثال اگر آقای الگور به عنوان رقیب آقای اوباما نیز از قانون تخلف کند و مرتکب جرم شود قاضی و پلیس با او برخورد خواهند کرد.

** هیچ کدام از اعضای دولت در هیچ تخلفی دخالتی ندارند
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شما در جهان به عنوان شخصیتی پاک دست و ساده زیست شهره هستید اما اخیراً اتهام فساد مالی به برخی از نزدیکان شما در دولت وارد شده است، ‌تصریح کرد: هیچ کدام از اعضای دولت در هیچ تخلفی دخالتی ندارند و هیچ اتهامی متوجه مجموعه دولت و نزدیکان بنده نیست و همگان خواهند دید که پس از رسیدگی به این موضوع از سوی دستگاه قضایی، هیچ اتهامی به دولت وارد نخواهد بود.
احمدی نژاد خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای در کشور مدتی است که هر اتفاقی را به همکاران بنده نسبت می دهند و بنده نیز تاکنون هیچ تصمیمی برای پاسخگویی و شکایت نگرفته ام چرا که علاقمند هستم این فضای آزاد همچنان ادامه پیدا کند.
وی افزود: اطمینان دارم که این عده نمی توانند هیچ اتهامی را درمراجع قضایی علیه دولت به اثبات برسانند، اتهاماتی مانند فساد مالی علیه دولت پیش از آنکه موضوعی قضایی باشد، بیشتر اقدامی سیاسی و ژورنالیستی است.
احمدی نژاد خاطرنشان کرد: قبل از انتخابات 88 به دولت اتهام زدند که یک میلیارد دلار در حساب های دولت تخلف شده است که این یک اقدام کاملا سیاسی بود و همان موقع اعلام کردم که چنین تخلفی وجود ندارد به لحاظ اینکه انتخابات بود طرف های مقابل بر این اتهام اصرار داشتند که با رسیدگی دو مرجع قانونی که زیر نظر قوای مقننه و قضاییه بودند مشخص شد که حق با دولت بوده و اشتباه از سوی طرف مقابل بوده است.
وی تصریح کرد، بدون شک با رسیدگی قضایی به این مورد اخیر هم اعلام خواهد شد که اشتباه از سوی دولت نبوده و از جانب خودشان بوده است.

** اخلاق دمکراسی غربی به ایران سرایت کرده است
وی افزود: دولت به صراحت اعلام کرده که هر کس به اندازه یک ریال تخلف کند با او برخورد خواهد کرد اما متاسفانه اخلاق دمکراسی غربی به ایران نیز سرایت کرده و عده ای بدون هیچ دلیلی به دیگران تهمت و افترا می زنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه سیستم بانکی کشور عادلانه نیست و دولت همواره به دنبال اصلاح آن بوده است، تصریح کرد: ‌اصلاح سیستم بانکی فریاد شش ساله دولت است همچنان که بانک ها، اقتصاد آمریکا و اروپا را نابود کرده اند در ایران نیز این خطر وجود دارد.
احمدی نژاد در پاسخ به اینکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، دو کشور ترکیه و ایران از لحاظ اقتصادی در یک سطح قرار داشتند اما امروز ترکیه نسبت به ایران پیشرفته تر به نظر می رسد، گفت: البته شرایط دو کشور متفاوت است؛ البته جمهوری اسلامی ایران از پیشرفت ترکیه خوشحال است اما باید توجه داشت که ترکیه 8 سال جنگ تحمیلی و 30 سال تحریم را تجربه نکرده است؛ اما با وجود همه این شرایط، ملت ایران در بسیاری از بخش ها پیشگام تر از ترکیه است، ضمن اینکه ترکیه 300 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و ایران تقریبا هیچ بدهی ندارد پس نمی توان گفت که از لحاظ اقتصادی از ایران جلوتر است.

** اقتصاد ایران متکی به داخل کشور است
وی افزود: به لحاظ علمی هم ایران از پیشرفت بسیار بالایی برخوردار است اما ملت ایران هیچ وقت خود را با ترکیه مقایسه نمی‌کند و البته معتقدیم که دو کشور مکمل یکدیگر هستند و مهم این است که دو کشور در حال پیشرفت هستند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران متکی به داخل کشور بوده و از رشد پایداری هم برخوردار است؛ ملت ایران به رغم همه فشارها و تحریم های سنگین کشورهای غربی روی پای خود ایستاده و کشور را ساخته است و آنچه روشن است آینده متعلق به ملت ایران است.
احمدی نژاد در پاسخ به ادعای مجری شبکه سی ان ان مبنی براینکه طبق نظرسنجی ها محبوبیت ایران در بین ملت ها کاهش یافته است، اظهار داشت: برای اینکه به همه مباحث در این خصوص پایان داده شود می توان یک آزمایش عینی و عملی انجام داد، آقای اوباما و هر کدام از سران اروپایی و بنده می توانیم در بین مردم هر کشوری که غربی ها مایل بودند، حضور پیدا کنیم و عکس العمل مردم می تواند بهترین پاسخ به همه ادعاها علیه کاهش محبوبیت ایران در بین ملت ها باشد.

** رفع مشکلات جهانی نیازمند مشارکت همه ملتها است
رییس جمهوری با بیان اینکه دولت آمریکا و برخی دولت های غربی آرزو دارند که ایران از جغرافیای جهان حذف شود اما باید بدانند که هیچ گاه این اتفاق نخواهد افتاد، تصریح کرد: هیچ کس در طول تاریخ نتوانسته ایران را از معادلات جهانی حذف کند و کسانی سود بردند که دوست ملت ایران بودند؛ در طول تاریخ هیچ کس طعم پیروزی را در مقابله با ملت ایران نچشیده است و ایرانیان همواره با اندیشه و فرهنگ ، دشمنان خود را مغلوب کردند.
احمدی نژاد با بیان اینکه رفع مشکلات جهانی نیازمند مشارکت همه ملت هاست، اظهار داشت: متاسفانه سران اروپا و آمریکا همچنان دوره استعمار و برده داری را در ذهن خود دارند و خودشان را برتر از کشورهای فقیر می دانند و این ریشه اصلی همه مشکلات دنیاست که باید برای اصلاح این ذهنیت غلط تلاش کرد.
رییس جمهوری تصریح کرد: همه باید برای رفع مشکلات جهان همفکری و مشارکت داشته باشند و همه ملت‌ها صادقانه ایده های خود را برای نجات جهان و ساختن دنیای عاری از فقر، کینه و دشمنی مطرح کنند./

پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet