هدر موبایل
1390/08/11 12:39:50
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یادداشتی از بشیر خالقی/

یادداشت/ اگر راه مناسب ساخته می‌شد

مسئولان استان اردبیل باید نسبت به وضعیت راه‌های روستایی منطقه توجه کنند، اگر راه‌ها را درست کنند دیگر تصادف‌های سنگین پیش نمی‌آید، درست است که راه‌سازی هم زحمت دارد اما با وجود راه مطمئن دیگر شاهد کشته شدن دانش‌آموزان و مردم زحمت‌کش نخواهیم بود.
یادداشت/ اگر راه مناسب ساخته می‌شد مسئولان استان اردبیل باید نسبت به وضعیت راه‌های روستایی منطقه توجه کنند، اگر راه‌ها را درست کنند دیگر تصادف‌های سنگین پیش نمی‌آید، درست است که راه‌سازی هم زحمت دارد اما با وجود راه مطمئن دیگر شاهد کشته شدن دانش‌آموزان و مردم زحمت‌کش نخواهیم بود. https://cdn.icana.ir/d/019/5928.jpg یادداشت/,اگر,راه,مناسب,ساخته,می‌شد Icana

به‌گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت، بشیر خالقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی که در نشریه ارمغان منتشر شده است، به تشریح مشکل نبود راه‌های روستایی پرداخته است، که در ذیل می‌خوانید.

مینی‌بوسی که از روستای سجهرود به سمت روستای آهو در حرکت بود متأسفانه به‌‌علت سوار کردن مسافر افزون‌بر ظرفیت به داخل دره سقوط کرد که خسارت جبران‌ناپذیری را به‌دنبال داشت.

باید به این نکته تأکید کنم که این روستا حدود 50 کیلومتر با مرکز بخش فاصله دارد، این مینی‌بوس به علت‌هایی نظیر تعداد بالای مسافر، شیب جاده، نقص فنی خودرو یا هر عامل دیگر به داخل دره سقوط کرد و متأسفانه در این حادثه 6 نفر کشته شدند، البته این حادثه نیاز به بررسی‌های زیادی دارد تا بدانیم که چرا باید یک چنین حادثه دردناکی روی دهد.

نخستین مسئله این است که فاصله این روستا تا مرکز بخش زیاد است، آموزش و پرورش باید برنامه‌ریزی می‌کرد و در فاصله‌ای مناسب تا این روستا مرکز شبانه‌روزی تأسیس می‌کرد، مورد دیگر نیز مسئله تجمیع دانش‌آموزان است، مدتی پیش طرح تجمیع مدارس روستاها را تهیه کردند تا در مناطقی که تعداد دانش‌آموزان کم است، دیگر دبیری اعزام نشود، بلکه دانش‌آموزان در مدرسه شبانه‌روزی زندگی کنند، با عملی شدن این تصمیم برخی تصمیم گرفتند که از روستای خود مهاجرت کنند تا با دردسرهای دوری راه و غیره روبه‌رو نشوند، برخی هم که نتوانستند مهاجرت کنند مجبور شدند که هر روز سوار وسائل نقلیه‌ای شوند که به هیچ وجه معلوم نیست استاندارد است یا خیر و البته هیچ نظارتی هم برای معاینه فنی این خودروها وجود ندارد. هیچ کسی هم نمی‌پرسد چرا در خودرویی که ظرفیت آن مشخص است به تعداد دو برابر مسافر سوار می‌کنند، البته بخشی از این ماجرا هم به اهالی روستا باز می‌گردد.

واقعیت این است که به‌علت درآمد پایین اهالی روستاهای این منطقه، آن‌ها ترجیح می‌دهند تعداد مسافران را افزایش دهند تا شاید کمی کرایه‌ها پایین‌تر بیاید، با توجه به این موضوع اهالی هم دست به خطر می‌زنند و هم‌اکنون هم می‌بینیم که متأسفانه دو روستا و شهرستان را داغ‌دار کرده‌اند.

در این وضعیت مسئولان استان باید نسبت به وضعیت راه‌های روستایی که بارها به آن اشاره کرده‌ام، توجه کنند، اگر راه‌ها را درست کنند دیگر چنین مشکل‌هایی پیش نمی‌آید، درست است که راه‌سازی هم زحمت دارد اما با وجود راه مطمئن دیگر شاهد کشته شدن دانش‌آموزان و مردم زحمت‌کش نخواهیم بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet