خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/08/01 11:06:29
سرویس صحن

صدور بیانیه از سوی مجلس منوط به رای گیری از نمایندگان شد

بر اساس تصمیم نمایندگان ، صدور بیانیه و قطعنامه درباره مسائل مهم داخلی و خارجی از سوی مجلس منوط به رای گیری از نمایندگان شد.
صدور بیانیه از سوی مجلس منوط به رای گیری از نمایندگان شد بر اساس تصمیم نمایندگان ، صدور بیانیه و قطعنامه درباره مسائل مهم داخلی و خارجی از سوی مجلس منوط به رای گیری از نمایندگان شد. https://cdn.icana.ir/d/019/9669.jpg صدور,بیانیه,,از,سوی,مجلس,منوط,به,رای,گیری,از,نمایندگان,شد Icana

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت در جلسه علنی امروز یکشنبه یکم آبان مجلس شورای اسلامی نمایندگان ماده 8 طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را با 148 رای موافق، 13 رای مخالف و 28 رای ممتنع به تصویب رساندند.

به موجب ماده 8 این طرح اصلاحی با 11 تبصره، ماده 115 قانون آیین نامه داخلی اصلاح و تبصره آن به عنوان ماده 114 تعیین شد.

تعداد نمایندگان لازم برای صدور قطعنامه و بیانیه، چگونگی رسیدگی به آن توسط هیات رئیسه، انتخاب اعضای هیات تنظیم کننده و فوریت آن از موارد ذکر شده در این ماده است.

به موجب این ماده ماده(115) قانون آیین‌نامه داخلی به شرح زیر اصلاح و تبصره آن به‌عنوان ماده(114) تعیین می‌شود:

ماده115- مجلس می‌تواند درباره مسائل مهم داخلی بیانیه و در مورد مسائل خارجی قطعنامه صادر نماید.

متن پیشنهادی بیانیه و قطعنامه توسط بانیان که شامل کمیسیون تخصصی یا حداقل بیست نفر از نمایندگان درمورد بیانیه و چهل نفر از نمایندگان درمورد قطعنامه است تهیه و به رئیس جلسه تحویل می‌شود تا دستور تکثیر و توزیع آن را صادر نماید. سپس به ترتیب زیر رسیدگی می‌شود:

الف- برای صدور بیانیه، هیأت‌رئیسه موظف است در همان روز، تقدیم متن توسط بانیان، موضوع را به هیأت تنظیم کننده متن ارجاع دهد و هیأت ظرف سه روز با دعوت از نماینده بانیان و نیز نمایندگانی که پیشنهاد کتبی داده‌اند موضوع را رسیدگی و در صورت تصویب کلیات، متن بیانیه را تهیه و پس از تصویب، به هیأت‌رئیسه ارجاع می‌نماید. هیأت‌رئیسه موظف است متن مصوب هیأت را در دستور اولین جلسه علنی بعد از وصول گزارش قرار دهد. پس از قرائت گزارش هیأت و صحبت یک مخالف و یک موافق هر کدام به مدت حداکثر پنج دقیقه، متن بیانیه به رأی گذاشته می‌شود. در صورت تصویب، بیانیه به عنوان نظر رسمی مجلس به مراجع ذی‌ربط ابلاغ می‌گردد.

ب- برای صدور قطعنامه، هیأت‌رئیسه موضوع را در همان روز و حداقل یک ساعت پس از توزیع متن بین نمایندگان در دستور جلسه علنی قرار می‌دهد. ابتداء یکی از بانیان و سپس یک مخالف و یک موافق هر کدام به مدت حداکثر پنج دقیقه نسبت به کلیات  قطعنامه صحبت می‌نماید. سپس رأی‌گیری می‌شود. در صورت تصویب کلیات، هیأت‌رئیسه موظف است در همان روز ، موضوع را به هیأت تنظیم کننده ارجاع دهد. هیأت ظرف سه روز با دعوت از نماینده بانیان و نمایندگانی که پیشنهاد کتبی داده‌اند، نسبت به تهیه متن نهائی قطعنامه اقدام می‌کند و آن را برای رئیس مجلس ارسال می‌نماید. پس از تأیید متن توسط رئیس مجلس، در اولین جلسه علنی قرائت و به عنوان نظر رسمی مجلس به مراجع ذی‌ربط ابلاغ می‌شود و در صورت عدم تهیه متن نهائی، رئیس جلسه مراتب را به مجلس گزارش می‌نماید.

تبصره 1- در صورت رد کلیات بیانیه در هیأت، گزارش آن به ترتیب فوق در دستور جلسه علنی مجلس برای رأی‌گیری قرار می‌گیرد. در صورت رأی نیاوردن نظر هیأت، موضوع در هیأت‌رئیسه مجلس مطرح می‌شود و حداکثر ظرف سه روز متن بیانیه تهیه و سپس در جلسه علنی طبق بند(الف) این ماده مطرح می‌شود.

تبصره 2- هیأت تنظیم کننده متن بیانیه و قطعنامه متشکل از یک نفر از نواب رئیس مجلس و یک نفر از دبیران هیأت‌رئیسه به انتخاب رئیس مجلس و رئیس کمیسیون ذی‌ربط است.

تبصره 3- بانیان بیانیه و قطعنامه می‌توانند حداکثر سه نفر را به نمایندگی از خود جهت شرکت در جلسات هیأت با حق رأی معرفی نمایند. اسامی افراد باید به‌طور کتبی ذیل متن پیشنهادی بیانیه و قطعنامه ذکر شود.

تبصره 4- کلیه نمایندگان می‌توانند حداکثر ظرف بیست و چهار ساعت پس از توزیع متن بیانیه و قطعنامه پیشنهادهای خود را به هیأت تحویل دهند. هیأت موظف است در زمان رسیدگی به بیانیه یا قطعنامه، از آنان دعوت نموده تا بدون حق رأی در جلسات هیأت شرکت و از پیشنهادهای خود دفاع نمایند.

تبصره 5- در صورت پیشنهاد رئیس جلسه و تصویب مجلس، تعداد و زمان صحبت مخالفان و موافقان تا سه برابر قابل افزایش است.

تبصره 6- پس از شروع بحث بیانیه یا قطعنامه، جلسه مجلس تا أخذ تصمیم نسبت به آن مرحله، ادامه می‌یابد.

تبصره 7- بیانیه و قطعنامه نباید مشتمل بر قانوگذاری، یا فقط تقدیر و تشکر باشد.

تبصره 8- در صورت درخواست فوریت برای صدور بیانیه یا قطعنامه توسط چهل نفر از نمایندگان و تأیید رئیس مجلس، موضوع توسط رئیس جلسه به اطلاع نمایندگان می‌رسد. نمایندگان می‌توانند حداکثر طی یک ساعت پس از اعلام، پیشنهادات خود را به هیأت ارائه دهند. هیأت متن بیانیه و یا قطعنامه را در همان روز تهیه می‌کند. بیانیه یا قطعنامة مذکور حداکثر در جلسه علنی بعد مجلس مطرح می‌شود.

تبصره 9- قوای سه گانه و کلیه دستگاههای اجرائی موظفند در حدود قوانین و مقررات و با استفاده از تمامی ظرفیت‌های قانونی خود برای تحقق موارد مذکور در بیانیه و قطعنامه اقدام نمایند.

تبصره 10- مسکوت ماندن صدور بیانیه و قطعنامه طبق طرحها و لوایح است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet