هدر موبایل
1390/08/01 11:25:58
سرویس سیاسی

رقابت‌های انتخاباتی مجلس موسسان تونس آغاز شد

رقابت‌های انتخاباتی در تونس برای انتخاب نمایندگان مجلس موسسان با هدف تدوین قانون اساسی جدید با حضور ناظران بین‌المللی صبح امروز یکشنبه آغاز شد.
رقابت‌های انتخاباتی مجلس موسسان تونس آغاز شد رقابت‌های انتخاباتی در تونس برای انتخاب نمایندگان مجلس موسسان با هدف تدوین قانون اساسی جدید با حضور ناظران بین‌المللی صبح امروز یکشنبه آغاز شد. https://cdn.icana.ir/d/019/862.jpg رقابت‌های,انتخاباتی,مجلس,موسسان,تونس,آغاز,شد Icana

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از الجزیره، پس از گذشت 9 ماه از انقلاب مردمی در تونس و پایان یافتن چند دهه حاکمیت استبدادی در این کشور، مردم تونس از نخستین دقایق صبح امروز یکشنبه در حوزه‌های رای‌گیری حضور یافتند تا اعضای مجلس موسسان این کشور را برای یک دوره یک‌ساله انتخاب کنند.

درب حوزه‌های رای‌گیری در تونس از ساعت هفت صبح امروز به وقت محلی در این کشور گشوده شد تا 4.4 میلیون نفر از مردم تونس که برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند رای خود را به صندوق‌های رای بریزند.

در انتخابات امروز 217 نفر از رقابت کنندگان وارد مجلس موسسان خواهد شد.

این مجلس قرار است علاوه بر تدوین قانون اساسی جدید، رئیس‌جمهور و دولت موقت تونس را تا زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری انتخاب کند.

بیش از 11 هزار کاندیدا و 80 حزب در این انتخابات با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

حوزه‌های رای‌گیری تا ساعت 19 به وقت محلی تونس فعالیت خواهند کرد و نتایج اولیه این انتخابات نیز فردا دوشنبه اعلام خواهد شد.

دولت موقت تونس اعلام کرد 40 هزار پلیس و سرباز برای کنترل شرایط و حفاظت از حوزه‌های رای‌گیری و جلوگیری از به راه افتادن تجمعات اعتراض آمیز به مناطق مختلف تونس فرستاده شده است.

"کمال جندوبی" رئیس کمیته انتخاباتی تونس ضمن تاکید بر بی‌طرفی و استقلال رای این کمیته و اعضای آن در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور بر آمادگی شرایط برگزاری این انتخابات تاکید کرد.

در همین حالا ناظران پارلمان و اتحادیه اروپا که در بخش‌های مختلف تونس حضور دارند هرگونه احتمال بروز تقلب و جعل نتایج در این انتخابات را رد کردند.

مادر "محمد بوعزیزی" جوان سبزی فروشی که با خودسوزی جرقه بهار عربی و انقلاب های مردمی در کشورهای منطقه را رقم زد در سخنانی برگزاری انتخابات پارلمانی تونس را پیروزی عزت و آزادی در تونس خواند.

از تونس به عنوان زادگاه بهار عربی یاد می شود.

پس از انقلاب مردمی تونس، مردم کشورهای مصر، لیبی، یمن و اردن نیز در مقابل حکومت های خودکامه و استبدادی خود به پا خواستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet