انتخابات ریاست جمهوری
1386/05/31 13:47:00
سرویس سیاسی

جلالی:ایران و آژانس به راهکار جدیدی برای حل پرونده هسته‌ای دست یافتند

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از دستیابی ایران و آژانس انرژی اتمی به راهکار و فرمول مشخص برای حل پرونده هسته‌ای خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، نماینده شاهرود که در جمع خبرنگاران پارلمانی سخن می‌گفت، افزود: مذاکرات ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای انجام و براساس موافقت قبلی قرار شد در مدت مشخص به فرمول و راهکار برسیم که به این راهکار دست یافتند.

جلالی گفت: طبق شنیده‌ها آمریکایی‌ها در دو زمینه مشغول تلاش هستند یکی آرایش نظامی و دیگری وارد کردن تجهیزات و نیروهای نظامی در منطقه که این حرکت باید مورد اعتراض دسته جمعی کشورهای منطقه قرار گیرد.

وی افزود: در طرح خاورمیانه بزرگ آمریکایی‌ها، تغییر حکومت‌های غیر موکراتیک و ایجاد دموکراسی هدایت شده، مطرح بود و عملا ناکامی آمریکا در داخل عراق این طرح را با شکست یا تاخیر مواجه کرده است.

مخبر کمیسیون امنیت ملی گفت: لذا کشورهای عربی باید واقف باشند که خطر آمریکا درباره پیگیری خاورمیانه بزرگ و ایجاد انقلاب‌های رنگین در منطقه برای آنها هم می‌تواند وجود داشته باشد و ناکامی آمریکا در عراق موجب شده که در مرحله فعلی تهدید از آنها دور شود.

عضو کمیسیون سیاست خارجی گفت: صدور قطعنامه جدید موضوع دیگری است که آمریکایی‌ها پیگیری می‌کنند که رایزنی‌ها برای صدور این قطعنامه در حال انجام است و بخشی از محورهایی که برای آن پیگیری می‌کنند محدودیت مسایل بانکی است.

وی افزود: محدودیت‌های اعمال شده مبتنی بر مصوبات شورای امنیت نبوده است. محدودیت دیگر در پروازهای خارجی است که در این راستا محدودیت در مورد سفر برخی مقامات ما را نیز پیگیری می‌کنند.

جلالی گفت: موضوع سوم، بازرسی از کشتی‌هایی است که به ایران می‌آیند که تلاش دارند این را حقوقی کنند و در قطعنامه شورای امنیت بگنجانند در این صورت کشتی‌هایی که به ایران می‌آیند با هر پرچمی باشد کشورهای دیگر هم حق بازرسی از آنها را پیدا می‌کنند.

جلالی با بیان اینکه گنجاندن مسایل فوق در قطعنامه از سوی آمریکایی‌ها دنبال می‌شود، تصریح کرد: رفتن به سمت قطعنامه جدید، ایجاد انحراف در روند مذاکرات است، البته آمریکایی‌ها هر زمان دیدند ایران از طریق مذاکره و آژانس می‌تواند به تفاهم برسد با دستپاچگی تلاش کردند اجماع جهانی علیه ایران برای صدور قطعنامه را دنبال کنند و طبیعی است در این شرایط دستگاه سیاست خارجی ما باید با دقت مسایل مربوط به تحولات بین المللی را پیگیری کند و اجازه ندهد زمینه ایجاد اجماع برای صدور قطعنامه جدید فراهم شود.

وی اظهار داشت: البته به نظر می‌رسد برخی کشورهای نزدیک به آمریکا پیش نویس قطعنامه تندی را تهیه کنند و حداکثر تلاش برخی کشورها مثل روسیه و چین این باشد که قطعنامه را تعدیل و به نوعی رضایت طرفین را کسب کنند.

نماینده شاهرود با بیان اینکه این حرکت در راستای منافع ایران ارزیابی نمی‌شود گفت: ایران همواره اعلام کرده که طرفدار مذاکره و گفتگوست و حرکتی که در ارتباط با گفتگو با آژانس آغاز شده می‌تواند به سرانجام خوبی برسد و ابهامات باقی مانده می‌تواند از طریق ایران برطرف شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet