هدر موبایل
1386/05/31 12:00:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

پاسخ موسی قربانی به منتقدین سفرهای استانی رییس جمهور

موسی قربانی در نطق پیش از دستور امروز خود به پاسخگویی به انتقادات برخی نمایندگان نسبت به سفرهای استانی رییس جمهور و هیات دولت پرداخت.

موسی قربانی، نماینده مردم قائنات، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه 31 مرداد گفت: این روزها طی یک حرکت هماهنگ از درون و بیرون مجلس، اقدامات دولت خصوصاً سفرهای پربرکت استانی دولت زیر سؤال قرار گرفته و تخطئه می‌شود. برخی از دوستان اصلاح طلب این سفرها را شیوه ابداعی دارای تبعات منفی اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی متعدد و جدی برای کشور می‌دانند. آقایان در فرمایشات خود برای هزینه‌های این سفر و گسیل دادن وزراء و دولتمردان به استانها و حضور کارمندان دولت در ساعات اداری در این مراسم، سیاسی بودن، غیرکارشناسی بودن و غیراجرایی بودن آن دلسوزی کرده و یکی از آقایان تصریح می‌کند «اینجانب رسماً اعلام می‌کنم هیچکدام از وعده‌های رئیس‌جمهور محترم در جمع مردم هنوز کلید نخورده است».

قربانی ادامه داد: حال به فرمایشات مقام معظم رهبری در اینخصوص توجه می‌کنیم:

«خوشبختانه سرکشی دولت و رئیس‌جمهور و وزراء محترم به مناطق کشور آن آرزوی دیرینه ما را به نحو احسن برآورده کرده‌است. من  همین سفر را که به استان سمنان می‌آمدم به آقای رئیس‌جمهور محترم گفتم: سفر من به استان سمنان مانع سفر شما به استان سمنان نشود.

روزگاری که شما بر سر کار هستید، بسیار فرصت استثنایی و مغتنمی است. حقیقتاً از دوره‌هایی است که ما نظیر آن را در گذشته دوران انقلاب تا امروز کم داشته‌ایم. اولاً شعارهای دولت و مسؤولان و اهداف تعیین شده آنان کاملاً با مبانی انقلاب و مبانی اعلام شده عزیزمان منطبق است. ثانیاً این گفتمان در بین مردم بطور محسوس زنده است و وجود دارد و عامل عمده و اصلی گرایش آنها به این دولت و این رئیس‌جمهور بود. واقعاً فرصت مهمی است، مردم به دولت اعتماد دارند. از لحاظ بین‌المللی کشور از یک عزت کم‌سابقه یا بی‌سابقه‌ای برخوردار است. نکته لازمی که باید عرض بکنم این است که مردم به این وعده‌ها و به این سفرهای استانی پربرکت حقیقتاً امید بسته‌اند. کوشش کنید این امیدها برآورده شود. من آنچه را در وضع کنونی کشور می‌توانم به شما آقایان محترم عرض بکنم این است که وضع عمومی کشور در همه بخشها رو به جلو و پیشرفت است. حقاً و انصافاً مسؤولین کنونی در حرکت بسمت کارهای لازمی که برای کشور متصور است، با شتاب، با حرکت سریع و بدون تفریط فرصت دارند حرکت می‌کنند. جهت‌گیری و همفکریهایشان هم درست است. اینها جزء آرزوهای ماست. یک مجموعه‌ای جوان، پرنشاط و تازه‌نفس وارد میدان شده‌اند و دارند خوب کار می‌کنند».

نماینده قائنات اظهار داشت: اکنون که فرمایشات مقام معظم رهبری را شنیدید و گوشه‌ای از افاضات دوستان را نیز برای شما قرائت کردم، به بیان چند نکته می‌پردازم:

قربانی نکته اول را اینچنین تشریح کرد: دوستانی که امروز نگران درست کردن جایگاه سخنرانی رئیس‌‌جمهور و پرداخت هزینه بلیت رفت و برگشت وزراء به استانها هستند، چرا از هزینه‌های کلانی که قبلاً شده چیزی نمی‌گویند؟ چرا نسبت به هزینه‌ (18) میلیارد ریالی افتتاح فرودگاه نیمه‌تمام امام در مجلس ششم چیزی نگفتید؟ که برای افتتاح یک پروژه نیمه‌تمام آنهمه هزینه کردند و بعد از مدتها دوباره آنرا افتتاح کردند.

چرا برای سفرهای مسؤولین قبلی که صرفاً تشریفاتی بود و برنامه‌های مدنی نداشته و تصمیمی نیز در آن اتخاذ نشده است، چیزی نگفتید؟

وی در تشریح نکته دوم مورد نظر خود گفت: 2 ـ دوستان نگران سیاسی شدن سفرهای ریاست‌جموری هستند. در حالیکه همین دوستان در مجلس ششم طرحهایی را به مجلس تقدیم و لوایحی را مورد رسیدگی قرار دادند که کاملاً صبغه سیاسی داشت و گاهی (بوی) براندازی آرام از آن استشمام می‌شد که به نمونه‌هایی اشاره می‌کنم.

الف ـ جرم سیاسی: اگر بخواهیم طرح جرم سیاسی آقایان را بصورت کوتاه تعریف‌ کنیم مناسب است اینطور بگوییم: «آهای ضدانقلابها بیایید نظام ما را سرنگون کنید و ما از شما حمایت می‌کنیم و نمی‌گذاریم آسیبی به شما برسد و اگر دستگیر شدید با هیأت منصفه‌ای که تعریف کرده‌ایم هرگز رأی به مجرمیت شما صادر نخواهدشد و اگر به هر دلیل کارتان به زندان افتاد برای شما هتلی فراهم می‌کنیم و نمی‌گذرایم موی سرتان را کوتاه کنند. لباس زندانی بر تنتان کنند و انواع و اقسام روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی در اختیارتان خواهد بود و هر زمان با هرکس نیز بخواهید ملاقات خواهیدکرد.

ب ـ طرح سیاسی و عوام‌فریبانه عدم ورود نیروهای مسلح به دانشگاه: دوستان با ارائه طرح عدم ورود نیروهای مسلح به دانشگاه‌ها و محیط‌های آموزشی در مقام ایجاد یک فضای مناسب برای تحصن‌ها، اعتراضات و اغتشاشات توسط گروه‌های سیاسی خارج از دانشگاه‌ها در دانشگاه‌ها بودند تا حاشیه امنی برای ضدانقلاب درست کنند و خود پشتیبان آنان باشند تا در سایه آن هر اقدامی علیه نظام اسلامی توسط کسانی که نه دانشجو بودند و نه دانشگاهی انجام شود و هر کسی به آنان اعتراض کند یا از نزدیکی آنجا بگذرد و تنها جرمش ریش داشتن باشد، به باد فحش و کتک گرفته شود، غافل از اینکه دانشگاهیان فریب آنها را نخورده و تحت تأثیر آنها قرار نخواهندگرفت.

ج ـ‌ طرح اصلاح قانون مطبوعات: براساس این طرح مواردی را خواستند تصویب کنند که هیچ محدودیتی برای مخالفت با ارزش‌های دینی و انقلابی وجود نداشته باشد، طرحی که مقام معظم رهبری در مورد آن فرمودند «نه مشروع است و نه به مصلحت».

جالب است بدانید تمام ادعاها، شعارها و طرح‌های آن در مقام دفاع از افراد و گروه‌های خاصی بود وگرنه در برابر حقوق همه مردم ایران برخورد منفی می‌کردند. همینان بودند که وقتی اینجانب و سایر دوستان طرح اعاده حیثیت را مطرح کردیم که قوه قضائیه و دولت را موظف می‌کرد از کسانی که بازگشت ولی تبرئه شده‌اند، اعاده حیثیت نمایند، براحتی به مخالفت با آن برخواسته و رأی منفی دادند و با این اقدام نشان دادند که در مقام دفاع از حقوق مردم ایران نیستند بلکه با قرض ‌دادن نان به چهره‌های خاص به دنبال کسب حمایت از آنان می‌باشند.

د ـ نطق‌های قبل از دستور: آقایان نگران سیاسی سفرهای دولت امروز، چنان فضایی را در مجلس دیروز ایجاد کرده‌بودند که هنگام بازشدن تریبون مجلس و پخش آن از رادیو مؤمنین و دلسوزان نظام اسلامی با نگرانی با خود می‌گفتند امروز قرار است مورد هتاکی، بی‌مهری و حرمت شکنی قرار گیرد.

آنان از منافع ملی که خط قرمز همه کشورها می‌باشد نیز گذشتند و با کشانیدن مسائل هسته‌ای به تریبون مجلس و دروغگو خواندن مسؤولین نظام آب را به آسیب ‌دشمن هدایت کردند که باعث موضع‌گیری شدید جناب آقای کروبی ریاست محترم وقت مجلس قررا گرفت ولی دریغ از یک گوش شنوا.

مطرح کردن تعلیق فعالیتهای غنی‌سازی اورانیوم که منافع ملی ما را زیر سؤال می‌برد، تهاجم وسیع علیه سرداران دوران جنگ و کودتاچی خواندن آنان، که امروز هم دولت آمریکا آنان را تروریست خوانده است، دفاع از شرکت‌کنندگان ننگین در کنفرانس برلین و حضور بعضی از اشخاص در آنجا، تضعیف شورای محترم نگهبان و سایر نهادهای حکومتی از تریبون مجلس، آنچنان فضا را سیاسی کرده بود که مجلس شورای اسلامی را از جایگاه یک نهاد قانونگذاری به تریبون یک جریان سیاسی تنزل داده بود.

حالا خود قضاوت کنید این طرح‌ها و حرف‌ها سیاسی است یا سفرهای دولت، سفرهایی که به شهرهای دورافتاده و محروم برای بررسی مشکلات و زیارت مردم که تنها آرزوی آنان دیدن مسؤولین نظام و درددل کردن با آنان است و آرزوی دیرینه رهبری نظام می‌باشد صورت می‌گیرد.

هـ ـ طرحهای اقتصادی: از انصاف نگذریم و به اقدامات اقتصادی این دوستان در مجلس ششم نیز اشاره کنیم:

براساس قانون برنامه چهارم که توسط مجلس ششم تصویب شد، قیمت بنزین به قیمت جهانی یعنی حدود (600) تومان تعیین شده ‌بود که معلوم نیست که اگر مجلس هفتم در روزهای آغازین کار خود جلوی آنرا نمی‌گرفت تورم ناشی از آن چه بر سر مملکت می‌آورد. این هم از اقدامات اقتصادی دوستانی که امروز فریاد آنان در اعتراض به تورم و گرانی شدن (20) تومانی بنزین گوش فلک را کر کرده‌است. البته بحث در طرح‌های سیاسی و اقتصادی به این موارد خلاصه نمی‌شود که در این مجال فرصت بیان همه آنها نیست.

و ـ نگران‌کردن مراجع عظام تقلید: آقایان چنان فضای مجلس ششم را سیاسی کردند که نگرانی مراجع تقلید را برانگیخته‌اند و بعضی از مراجع به مجلس نامه نوشتند و مجلسیان را نصحیت کردند که نامه حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی را شخصاً در نطق قبل از دستور قرائت کردم و در موارد متعدد دیگری نیز مراجع عظام تقلید با فرستادن پیغام، نگرانی عمیق خود را از روند امور در مجلس ششم اعلام کردند.

طرح مواردی از قبیل الحاق ایران به کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان که دستور می‌داد کلیه قوانین اسلامی در چهارچوب این کنوانسیون اصلاح شود، باعث خدشه‌دار شدن احساسات مذهبی زنان و مردان مسلمان گردید و نارضایتی مراجع تقلید را در پی داشت.

موسی قربانی در سومین نکته مورد اشاره خود پرسید: حال نگرانی اصلی چیست؟ آیا واقعاً نگران هزینه‌های سفرهای دولت یا سیاسی‌شدن آنها هستند؟ راستی اگر این سفرها این همه مشکل دارد، چرا نگران هستید؟ شما که آرزوی ساقط شدن دولت در چشم مردم را در دل می‌پرورانید. همانطوریکه در بسیاری از مواردیکه اقدامات دولت و مجلس را به ضرر اصولگرایان در افکار عمومی می‌دانید و نظاره‌گر آن بوده‌اید، چرا اینجا سکوت اختیار نکرده و نظاره نمی‌کنید تا شاهد تحقق مکنونات قلبی خود در جهت بدبین شدن مردم نسبت به دولت و مجلس به دست خود آنان باشید؟ من فکر نمی‌کنم واقعیت این باشد و شما برای پول بلیت مسافرت یک یا چند وزیر به استان‌ها یا سیاسی‌شدن سفرها نگران باشید.

به نظر می‌رسد آقایان از جای دیگری نگران هستند و آن گرایش مجدد مردم در سال‌های اخیر در انتخابات شوراهای اسلامی دوره‌های دوم و سوم و انتخابات مجلس هفتم و ریاست جمهوری نهم به اصولگرایان و امیدوار شدن به آنان است و با اقدامات عملگرایانه دولت و توفیقاتی که در این راه بدست آورده است و یکی از مهمترین آنها زیارت مردم در شهرهای مختلف کشور است. این امید در حال تبدیل شدن به اطمینان است. اینجاست که برخی چهره‌های اصلاح‌طلب دستپاچه شده و با نادیده گرفتن واقعیات به ارائه آمار نادرست و مأیوس کردن مردم پرداخته، در مقام ایجاد فضای مسموم هستند تا آب را گل‌آلود کرده و ماهی بگیرند و از پیروزی اصولگرایان که با گامهایی که برای وحدت برداشته‌اند و قریب‌الوقوع است، جلوگیری نمایند.

نماینده مردم قائنات در بیان چهارمین و آخرین نکته خود خاطرنشان کرد: و اما سفرهای استانی: این سفرها باعث شده‌است مسؤولین مملکت از نزدیک با مردم صحبت کنند. زیارت متقابل صورت بگیرد. اقدامات دولتی واقعی‌تر شده و در راستای نیازهای واقعی استانها قرار گیرد و شور و امیدی در مردم، خصوصاً مناطق محروم که نه‌تنها رئیس‌جمهور بلکه حتی وزیر و یا مدیرکل تاکنون در جمع خود ندیده‌اند، (ایجاد) گردد. بدیهی است همانطوریکه بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها با موانع اجرایی مواجه می‌گردد، برخی از مصوبات این سفرها نیز مواجه با مشکل شود ولی انصاف اقتضاء می‌کند بجای جو سازی و توقع اضافی در جامعه ایجاد کردن که چرا بعد از (5) ماه هنوز مصوبات اجرایی نشده است؟ همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: «همه باید کمک کنند تا موانع برطرف و موجبات اجرایی‌شدن آن فراهم گردد». شایان ذکر است بخش مهمی از مصوبات دولت اجراء شده و مابقی نیز اجراء خواهدشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet