خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/11/26 17:26:17
سرویس بین الملل
شیخ الاسلام:

سوریه خواستار برقراری آرامش است/منشاء آشوب ها خارجی است

مدیرکل امور بین‌الملل و مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی منشاء درگیری‌های سوریه را خارجی خواند و گفت:‌ بشار اسد اجازه نمی‌دهد حاکمیت و استقلال سوریه بر اثر مداخله‌گری‌های خارجی نقض شود، بنابراین مجامع بین المللی نباید طوری عمل کنند که از نوع موضع‌گیری‌های آن‌ها بوی دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل استشمام شود.
سوریه خواستار برقراری آرامش است/منشاء آشوب ها خارجی است مدیرکل امور بین‌الملل و مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی منشاء درگیری‌های سوریه را خارجی خواند و گفت:‌ بشار اسد اجازه نمی‌دهد حاکمیت و استقلال سوریه بر اثر مداخله‌گری‌های خارجی نقض شود، بنابراین مجامع بین المللی نباید طوری عمل کنند که از نوع موضع‌گیری‌های آن‌ها بوی دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل استشمام شود. https://cdn.icana.ir/d/019/2303.jpg سوریه,خواستار,برقراری,آرامش,است/منشاء,آشوب,ها,خارجی,است Icana

حسین شیخ الاسلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت،‌ درباره اعلام زمان به همه پرسی گذاشتن قانون اساسی جدید سوریه، گفت: بشار اسد با این کار نشان داد به قول‌هایی که معارضان داد وفادار است و تمایل دارد هرچه زود‌تر در بازسازی اعتماد عمومی و پایان ناآرامی‌ها در این کشور گام‌های مؤثری بردارد.


مدیر کل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی منشاء درگیری‌های سوریه را خارجی خواند و افزود: اصلاح قانون اساسی زود‌تر از موعد مقرر عاملی مهم در بازگشت آرامش به این کشور است از این رو اقدام بشار اسد مثبت و سازنده ارزیابی می‌شود.
 

وی تلاش اتحادیه عرب برای صدور قطعنامه علیه دمشق را بی‌نتیجه توصیف کرد و ادامه داد: ‌ بشار اسد اجازه نمی‌دهد حاکمیت و استقلال سوریه بر اثر مداخله‌گری‌های خارجی نقض شود، بنابراین مجامع بین المللی نباید طوری عمل کنند که از نوع موضع‌گیری‌های آن‌ها بوی دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل استشمام شود.


شیخ الاسلام با بیان اینکه جمهوری اسلامی می‌خواهد بین حکومت بشار اسد و معارضان یک پل رایزنی و گفت‌و‌گو برقرار شود، تصریح کرد:‌ تهران به علت رابطه خوبی که با دمشق دارد می‌تواند در بهبود شرایط و ایجاد صلح بین نظام سیاسی سوریه و معارضان کمک کند.


وی مذاکره با ترکیب تهران، دمشق، معارضان و یک طرف چهارم را گامی موثر برای پایان یافتن ناآرامی‌ها در سوریه خواند و افزود: ترکیه نپذیرفت که ایفاگر نقش طرف چهارم مذاکره باشد اما اخوان المسلمین مصر یا دولت تونس می‌توانند این کار را انجام دهند تا در قالب گفت‌و‌گو‌های چهار جانبه مشخص شود چه نقشه راهی وضع موجود را به وضع مطلوب تبدیل می‌کند.
 

مدیر کل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس درباره دسته بندی معارضان سوری، تأکید کرد: خواست کرد‌ها، گرفتن حق تابعیت و تدریس زبان آن‌ها در مناطق کردنشین بود که بشار اسد‌‌ همان ابتدا به تحقق این مطالبات پاسخ مثبت داد، اخوان المسلمین گروه دیگری از معارضان هستند.


وی هیثم مناع را نماینده معارضان ملی در داخل سوریه خواند و ادامه داد: ‌ وی در قاهره به سر می‌برد اما در صورت محقق شدن خواسته‌های معارضان ملی حاضر به همکاری با حکومت بشار اسد است.


مدیر کل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس یادآور شد: غلیون و خدام (معاون رئیس جمهور در زمان حافظ اسد) و رفعت اسد (عموی بشار اسد و رئیس سازمان امنیت پایگاه داخلی) حاضر به همکاری با حکومت بشار اسد نیستند اما پایگاه اجتماعی هم ندارند و نزد ملت تنفر هستند.
 

تلویزیون سوریه گزارش داد که همه پرسی درباره پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه بیست و ششم ماه فوریه (۷ اسفند) انجام خواهد شد. در پیش نویس قانون اساسی جدید مدت زمان ریاست جمهوری ۷ سال تعیین شده که تنها می‌تواند برای یک دوره دیگر تمدید شود. در این پیش نویس توجه خاصی به اساس کثرت گرایی سیاسی شده که بر مبنای آن رسیدن به قدرت به صورت دموکراتیک و آرای مردم تعریف می‌شود. با اصلاحات ایجاد شده سایر احزاب سوری در کنار حزب بعث در فضای سیاسی این کشور نقش آفرینی خواهند کرد.
 

یادآور می‌شود بشار اسد رئیس جمهور سوریه در ماه ژانویه گذشته از برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید سوریه در هفته اول ماه مارس (فروردین ماه) خبر داده بود. /
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet