هدر موبایل
1390/11/28 13:01:58
سرویس اقتصادی
مهدوی ابهری: لایحه بودجه 91 هیچ توجهی به شرایط فعلی اقتصاد نداشته است

لایحه بودجه 91؛ نفتی است تا عملیاتی

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بودجه ۹۱ برای شرایط عادی نوشته شده و هیچ توجهی به شرایط فعلی اقتصاد نداشته است می گوید: در لایحه بودجه از هموارتر شدن شرایط برای بخش تولید خبری نیست و ویژگی بارز آن نفتی‌تر شدن است.
لایحه بودجه 91؛ نفتی است تا عملیاتی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بودجه 91 برای شرایط عادی نوشته شده و هیچ توجهی به شرایط فعلی اقتصاد نداشته است می گوید: در لایحه بودجه از هموارتر شدن شرایط برای بخش تولید خبری نیست و ویژگی بارز آن نفتی‌تر شدن است. https://cdn.icana.ir/d/019/823.jpg لایحه,بودجه,91؛,نفتی,است,تا,عملیاتی Icana

احمد مهدوی ابهری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، نفتی‌تر شدن را از ویژگی های لایحه بودجه 91  عنوان کرد و افزود:‌ متاسفانه نفتی‌تر شدن بودجه به عارضه‌ای غیرقابل درمان تبدیل شده است. خروج از اقتصاد تک محصولی نفت از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هدف‌گذاری شد ولی همواره نقش درآمدهای نفتی در بودجه رشد یافته است.

لایحه بودجه 91 هیچ توجهی به شرایط فعلی اقتصاد نداشته است

نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده باید براساس قوانین بالادستی و قانون برنامه پنجم تنظیم می‌شدگفت:‌ بودجه 91 برای شرایط عادی نوشته شده و هیچ توجهی به شرایط فعلی اقتصاد نداشته است، همچنین در لایحه بودجه از هموارتر شدن شرایط برای بخش تولید خبری نیست.

هزینه‌کرد غیرقانونی بودجه شرکت‌های دولتی برای اجرای فاز دوم هدفمندسازی

وی هزینه‌کرد بودجه شرکت‌های دولتی برای اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را قانونی ندانست و گفت:‌ برخی شواهد نشان از اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها در پوشش‌های مختلف دارد. به‌عنوان نمونه برخی از تحلیل‌گران معتقدند همچون سال قبل از بودجه شرکت‌های دولتی یا بودجه عمرانی در سایر ردیف‌ها هزینه خواهد شد، البته نباید فراموش کرد این اقدام خلاف قانون است. به‌طور مثال برای اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها فقط باید از محل هدفمندسازی تامین اعتبار کرد و هزینه‌کرد سایر ردیف‌های بودجه در این بخش که تازه در لایحه بودجه 91 هیچ پیش‌بینی برای آن نشده، خلاف قانون است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: گزارش امسال دیوان محاسبات به خوبی نشان می‌دهد که دولت چه تخلفاتی در هزینه‌کرد سایر منابع و اعتبارات در اجرای فاز اول هدفمندسازی مرتکب شده است.

 بخش قابل توجهی از بودجه سازمان‌های توسعه‌ای هنوز پرداخت نشده است

این نماینده مجلس هشتم از پرداخت نشدن بخش قابل ملاحظه‌ای از بودجه سازمان‌های توسعه‌ای سخن گفت و افزود: در بخش بودجه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در یک فقره باید 270 میلیارد تومان به این سازمان پرداخت می‌شد که نشده است، علاوه بر آن از 240 میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش شرکت‌های زیرمجموعه ایدرو فقط 67 میلیارد تومان به این سازمان پرداخت شده است به این ترتیب چطور می‌توان اهداف نظام در مناطق غیربرخوردار و محروم را اجرایی کرد؟ این روند موجب کند شدن پیشرفت پروژه‌های عمرانی دولت در مناطق محروم و دورافتاده شده است.

 رشد ‌٦/١٣ درصدی اعتبارات بودجه‌ای صنعت و معدن در سال ‌آینده

مهدوی ابهری در بخش دیگری از این گفت و گو با بیان اینکه سر جمع اعتبارات بخش صنعت و معدن با رشد 6/13 درصدی از 6/551 به 7/626 میلیارد تومان افزایش یافته است گفت: سر جمع اعتبارات صنعت و معدن لایحه بودجه سال 1391 از رشد 6/13 درصدی برخوردار شده است، اما این رشد، رقم چشمگیری را نشان نمی‌دهد.

نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس تصریح کرد:‌ اعتبارات استانی نیز رشد 2/14 درصدی را نشان می‌دهد. بودجه تحقیق و پژوهش با رشد 33 درصدی و اعتبارات زیرساخت‌های صنعتی و معدنی از رشد 7/23 درصد برخوردار شده است.

وی از رشد سر جمع اعتبارات بخش صنعت و معدن از 6/551 میلیارد تومان به 7/626 میلیارد تومان سخن گفت و افزود: اعتبارات ارتقای تولیدات صنعتی از رشد 3/6 درصدی برخوردار شده و به تقویت اتیلن غرب و اعتبارات زمین‌شناسی نیز توجه خوبی شده است

 زمینه حضور بخش خصوصی در خودروسازی فراهم شود

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه با بیان اینکه با توجه به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و حمایت از بخش غیردولتی، باید زمینه سرمایه‌گذاری برای حضور بخش خصوصی در صنعت خودروسازی کشور فراهم شود تصریح کرد:‌ به هر میزان تعداد شرکت‌های فعال خودروساز در کشور بیشتر باشد این امر در ایجاد رقابت، ارتقای کیفیت و کاهش قیمت خودرو مؤثر خواهد بود.

 مهدوی ابهری ‌بر لزوم تقویت شرکت‌های خودروساز در راستای استراتژی توسعه صنعت خودرودر کشور تاکید کرد و گفت:‌ در استراتژی توسعه صنعت خودرو، اهدافی برای تولید خودرو و بازارهای هدف دیده شده است که با توجه به این برنامه باید در راستای تقویت بخش خصوصی و حضور این بخش در صنعت خودرو کشور تلاش بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به طرح ادغام دو شرکت ایران خودرو و سایپا در سنوات گذشته، افزود: این مسئله از مواردی است که توسط مدیران شرکت‌ها و در سنوات گذشته مطرح شد و نظراتی نیز در این ارتباط از سوی بسیاری از کارشناسان و مدیران مطرح شد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بحث ادغام شرکت‌های خودروساز در کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز مطرح شده است گفت: تصمیم‌گیری در این باره به دستگاه‌های اجرایی و دولت واگذار شد و پس از آن تا کنون دستوری مبنی بر ادغام شرکت‌های ایران خودرو و سایپا از سوی وزارت صنایع و معادن صادر نشده است.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet