هدر موبایل
1390/11/28 14:11:30
سرویس اقتصادی
خباز در واکنش به افزایش احتمالی یارانه‌نقدی به منظور افزایش قیمت‌حامل‌های انرژی:

دولت شیرینی یارانه ها را در کام مردم تلخ نکند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم در واکنش به افزایش احتمالی یارانه نقدی، طرح فوریتی اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را که در ۱۲ دی ماه امسال تصویب شد مانعی برای دولت در اجرای این مسأله بیان کرد.
دولت شیرینی یارانه ها را در کام مردم تلخ نکند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم در واکنش به افزایش احتمالی یارانه نقدی، طرح فوریتی اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را که در 12 دی ماه امسال تصویب شد مانعی برای دولت در اجرای این مسأله بیان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/14832.jpg دولت,شیرینی,یارانه,ها,را,در,کام,مردم,تلخ,نکند Icana

محمدرضا خباز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، گفت: افزایش احتمالی یارانه‌های نقدی از سوی دولت تا قبل از آغاز سال 91 امکان‌پذیر نبوده و با تصویب طرح فوریتی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها،‌ دولت اجازه افزایش یارانه نقدی را ندارد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورتی که دولت بخواهد واریز یارانه‌های نقدی را به دو برابر رسانده تا پس از آن، قیمت حامل‌های انرژی را به طور ناگهانی افزایش دهد،‌ مجلس بر اساس طرح فوریتی مصوب برای اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها، با این اقدام دولت برخورد خواهد کرد.

وی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را در کشور به نوعی عمل جراحی اقتصادی در کشور تشبیه کرد و گفت: همانگونه که عمل جراحی با خونریزی همراه خواهد بود، اگر قرار باشد که یک جراحی اقتصادی هم در کشور رخ دهد با پیامد‌هایی همراه است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اگر شیب ملایمی که برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها در مجلس تعریف شده، تبدیل به شیب تندی شود، شیرینی هدفمند کردن یارانه‌ها در کام مردم تلخ می‌شود.

وی گفت: متأسفانه دولت با اجرای قانون هدفمندی خارج از چارچوب قانونی آن، فشار تورمی بیش از حد برای مردم را ایجاد کرد که باعث تلخ شدن شیرینی این امر مهم در کام مردم شد و تنها گروه کمی از مردم از اجرای آن استقبال کردند.

خباز با ذکر مثالی در این باره یادآور شد: به عنوان مثال دولت با پرداخت نکردن یارانه‌های کود در 4 ماهه اخیر، مشکلات متعددی را برای کشاورزان و دامداران به وجود آورده که این مسأله افزایش ناگهانی قیمت کود را از 7 هزار تومان به 30 هزار تومان به دنبال داشت.

به گفته وی، کشاورزان و دامداران به دنبال این مسأله متحمل ضرر هنگفتی شدند که تبعات آن در بخش‌های مرتبط با آن مانند عرضه کالا و محصولات به مردم رؤیت می‌شود.

خباز با اشاره به طرح فوریتی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: دولت باید با توجه به طرح اصلاحی جدید، اقدام به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کرده و افزایش یارانه نقدی به بیش از 45 هزار تومان به هیچ عنوان در طرح جدید قابل اجرا نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با این طرح اصلاحی که در مجلس به تصویب نمایندگان مردم رسید، دولت اجازه افزایش یارانه نقدی را نداشته و فقط می‌تواند از ذخایر ارزی در کشور، در امور زیربنایی ماندگار مانند امور اشتغال، مسکن و تحصیل استفاده کند.

اصلاح طرح فوری قانون هدفمندی یارانه‌ها بر افزایش نیافتن مبلغ نقدی در 12 دی ماه امسال به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید که بر اساس آن دولت موظف است در مرحله دوم و مراحل بعدی اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها علاوه بر پرداخت مبلغ ماهانه سال 1390 به خانوارها (سرانه ماهانه 45500 تومان) با اصلاح مجدد قیمت حامل‌های انرژی و سایر کالاها و خدمات یارانه‌ای، بدون افزایش مبلغ نقدی بیشتر، 50 درصد از درآمد حاصل از یارانه‌ها (سهم خانوارها) به موارد زیربنایی تخصیص دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet