هدر موبایل
1390/11/28 14:05:00
سرویس اقتصادی
موسوی لارگانی:مغایرت افزایش ناگهانی قیمت حامل‌های انرژی با طرح اصلاح فاز دوم قانون هدفمندی

وارد کردن شوک اقتصادی به بازار موجب رکود اقتصادی است

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم با اشاره به آغاز احتمالی فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در اوایل سال آینده، افزایش ناگهانی قیمت حامل‌های انرژی را با سیاست‌های مجلس درباره قانون هدفمندی یارانه‌ها ناهماهنگ بیان کرد.
وارد کردن شوک اقتصادی به بازار موجب رکود اقتصادی است دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم با اشاره به آغاز احتمالی فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در اوایل سال آینده، افزایش ناگهانی قیمت حامل‌های انرژی را با سیاست‌های مجلس درباره قانون هدفمندی یارانه‌ها ناهماهنگ بیان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/16126.jpg وارد,کردن,شوک,اقتصادی,به,بازار,موجب,رکود,اقتصادی,است Icana

سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، به زمان آغاز فاز دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها که بر اساس برخی اخبار ممکن است از اوایل سال آینده آغاز به کار کند، باید مطابق با انتظارات مجلس و طرح فوریتی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها که به تازگی در مجلس به تصویب رسید، باشد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: اما در صورتی که دولت بخواهد با افزایش قیمت حامل‌های انرژی در خارج از چارچوب قانون وارد عمل شود، با تورمی چند برابر در بازار کالا و ارز مواجه خواهیم بود.

وی ادامه داد: وارد کردن شوک اقتصادی به بازار موجب رکود اقتصادی و زیر فشار قرار گرفتن اقشار ضعیف و متوسط جامعه خواهد شد.

موسوی لارگانی یادآور شد: هدف مجلس شورای اسلامی از تصویب طرح یک فوریتی اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها در دی ماه امسال به منظور جلوگیری از افزایش ناگهانی قیمت‌ حامل‌های انرژی بود و دولت موظف به اجرای قانون هدفمندی مطابق با این طرح است.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس هشتم تصریح کرد: استفاده دولت از راهکارهای مختلف مانند افزایش یارانه نقدی برای فشار اقتصادی کمتر به مردم تنها توجیه اقتصادی ناکارآمدی است که منجر به بروز پیامدهای منفی خواهد شد؛ لذا مسئولان باید بر اساس آنچه در طرح اصلاح شده قانون هدفمندی یارانه‌ها آمده، وارد عمل شوند.

وی گفت: دولت بر مبنای این طرح مذکور، مکلف شده تا 50 درصد از درآمده‌ حاصل از اصلاح قیمت‌ها را از فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به بعد در بخش‌ها و موضوعات دیگر اختصاص دهد.

موسوی لارگانی درباره این موضوع‌های جدید که از سوی نمایندگان مردم ارائه شده، افزود: به عنوان نمونه یکی از مهمترین موضوعات، پرداخت بخشی از هزینه تسهیلات بانکی برای بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن و حمل و نقل برای اصلاح ساختار تولید آنها و بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب است که دولت را از دو برابر کردن واریز یارانه نقدی منع می‌کند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: حذف یارانه حامل‌های انرژی از سوی دولت و پرداخت آن از طرف مردم در ابتدای راه و بر اساس پیش‌بینی‌های درنظر گرفته شده، قرار بود تا طی یک شیب 5 ساله محقق شود اما هم اکنون دولت از اجرای این قانون مطابق با مسائل مطرح در آن، سرپیچی کرده و قیمت حامل‌های انرژی را در فاز اول با افزایش چند برابری مواجه کرد.

وی ادامه داد: این اقدامات افزایش تورم بی سابقه‌ای را در اقتصاد کشور به همراه داشت که نمایندگان مجلس را به ارائه طرح اصلاحی برای قانون هدفمندی یارانه‌ها در فاز دوم موظف کرد.

موسوی لارگانی با تأکید بر شرایط جدید در قانون اصلاح شده‌ی هدفمندی یارانه‌ها گفت: دولت بر اساس شرایط جدید موظف است قیمت حامل‌های انرژی را در سال 91 تا 20 درصد افزایش دهد و در صورت افزایش بیشتر از 20 درصد، با واکنش مجلس مواجه خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس هشتم با بیان اینکه نمی‌توان به گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر افزایش یارانه نقدی استدلال کرد، یادآور شد: باید منتظر اقدامات دولت در پایان سال 90 برای واریز نقدی یارانه‌ها و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده بود و در صورت بروز تخلفات با آن برخورد کرد.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اما به طور کلی دولت باید برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها برنامه‌ای را در پیش بگیرد تا مانند اجرای فاز اول، اقشار ضعیف جامعه متحمل فشار زیادی نشوند./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet