هدر موبایل
1390/11/29 09:59:46
سرویس سیاسی
رحیمی: شورای نگهبان بداخلاقان انتخاباتی را تا شب انتخابات تعقیب کند

بی اخلاقی‌های انتخاباتی در سایه مصونیت قضایی

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دادستان و هیئت‌های نظارت بر انتخابات می‌توانند با دادن تذکر به نامزدها جلو برخی بی اخلاقی های انتخاباتی را بگیرند، گفت: مصونیت قضایی نامزدها نباید به ابزاری برای سوء استفاده برخی برای تخریب چهره ها تبدیل شود.
بی اخلاقی‌های انتخاباتی در سایه مصونیت قضایی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دادستان و هیئت‌های نظارت بر انتخابات می‌توانند با دادن تذکر به نامزدها جلو برخی بی اخلاقی های انتخاباتی را بگیرند، گفت: مصونیت قضایی نامزدها نباید به ابزاری برای سوء استفاده برخی برای تخریب چهره ها تبدیل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/13717.jpg بی,اخلاقی‌های,انتخاباتی,در,سایه,مصونیت,قضایی Icana

امین حسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه به جهت قضایی در دوران انتخابات بازداشت و تعقیب قضایی نامزدها ممنوع است، گفت: پیش بینی قانون گذار از دادن مصونیت قضایی به نامزدها این بوده کسانی نتوانند با توسل به برخی پرونده سازی‌ها نامزدی را از گردونه رقابت انتخاباتی حذف نمایند که البته پیش بینی درستی نیزاست.

نماینده مردم ملایر در مجلس هشتم با ابراز تاسف از سوء استفاده‌هایی که برخی نامزدها از این مصونیت قضایی می کنند، افزود: بسیاری از اقدامات تخریبی که از سوی برخی از نامزدها در زمان انتخابات و بویژه در طول  زمان تبلیغات  رسمی انجام می گیرد اقدامات خلاف قانون است که بعضا عنوان جزایی دارد و جرم محسوب شده و قابل تعقیب می باشد.

وی ادامه داد: بعد از  پایان مهلت قانونی زمان انتخابات، این افراد را می توان به جرم تخلفات زمان انتخابات مورد پیگرد قضایی قرار داد؛ بدین جهت دادستانها می توانند در مدت انتخابات دلایل را جمع آوری کرده و به محض اینکه زمان مصونیت قضایی نامزدها تمام شد متهم به تخلف انتخاباتی را با دلایل مستند مورد تعقیب قضایی قرار دهند.

 

 

شورای نگهبان بداخلاقان انتخاباتی را تا شب انتخابات تعقیب کند

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامیدر عین حال گفت: بحث پیشگیری از وقوع جرم یکی از وظایف دادستان هاست، این بدان معناست که اگر دادستان در مواردی مشاهده کند که نامزدی مرتکب تخلفاتی می شود که عنوان جزایی دارد می تواند به وی تذکر دهد که در صورت ادامه پیدا کردن تخلف برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

رحیمی با بیان اینکه با وجود بودن این ابزار پیشگیرانه متاسفانه دادستانها خود را درگیر این مسائل نمی کنند افزود: گرچه بسیاری از این تخلفات ممکن است عنوان جزایی نداشته باشد از جمله افترا و نشر اکاذیب که باید شرایطی داشته باشند تا جرم محسوب شوند اما معتقدم شورای نگهبان با این گستره وسیعی که از جهت هیئت‌های نظارتی در استان ‌‌‌‌ها و شهرستان ها دارد نباید تنها وظیفه بررسی صلاحیت ها را برعهده گیرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بر ضرورت نظارت جدی تر شورای نگهبان بر حسن جریان انتخابات  تاکید کرد و گفت: ناظرین شورای نگهبان در طول دوره تبلیغات انتخاباتی باید تخلفات و بد اخلاقی های انتخاباتی را کاملا رصد کنند تا اگر نامزدی مرتکب  تخلفاتی شد که در تایید رای وی متاثر است آنجا دخالت نمایند.

نماینده مردم ملایردر مجلس  شورای اسلامی یاد آور شد: حتی هیئت های نظارت هم می توانند به نامزدهایی که در امر تبلیغات مرتکب تخلف می شوند تذکر دهند و با ثبت این تخلفات در پرونده نامزدها در زمان تایید اعتبارنامه آنها لحاظ کنند.

وی با اشاره به مرسوم شدن روش هایی همچون تهمت و افترا زدن ها و تخریب چهره ها از هر راه ممکن و تبلیغات سوء برخی نامزدها علیه رقیب بر لزوم دقت نظر بیشتر نهادهای نظارتی بر این بد اخلاقی‌ها ی انتخاباتی تاکید کرد و بیان داشت: استفاده از اهرم تخریب، ظلم در حق سایر نامزدهاست چون این نامزدها به جای اعلام برنامه ها و توانمندیهای خود از ابزارهای غیر قانونی و آن هم برای نفی دیگران و اثبات خود استفاده می کنند؛ این موضوع قابل پیگرد قانونی و مشمول صدور احکام قضایی است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خلاء قانونی برای برخورد با این بی اخلاقی های انتخاباتی نداریم و قانون فعلی  پاسخ گوی این موضوع است، گفت: گرچه می توان به صراحت راجع به این موضوع قانون نوشت اما نهادهای نظارتی با قوانین موجود نیز می توانند جلو این اقدامات و قانون شکنی‌ها را بگیرند اما من معتقدم در این باره کوتاهی می شود./

 پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet