خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/11/29 14:35:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
گرانمایه پور:

تصمیم‌گیری قاطع مجلس در بخش‌های چالش‌برانگیز بودجه ضروری است

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه، غیرشفاف بودن منابع درآمدی قانون هدفمندی یارانه‌ها، کاهش واگذاری شرکت‌های دولتی، تقلیل منابع صندوق توسعه ملی و شکاف قیمتی نرخ ارز در لایحه بودجه سال آینده را منجر به تقلیل بودجه ۶۱۰ هزار میلیارد تومانی لایحه بودجه ۹۱ به ۵۱۰ هزار میلیارد تومان دانست.
تصمیم‌گیری قاطع مجلس در بخش‌های چالش‌برانگیز بودجه ضروری است یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه، غیرشفاف بودن منابع درآمدی قانون هدفمندی یارانه‌ها، کاهش واگذاری شرکت‌های دولتی، تقلیل منابع صندوق توسعه ملی و شکاف قیمتی نرخ ارز در لایحه بودجه سال آینده را منجر به تقلیل بودجه 610 هزار میلیارد تومانی لایحه بودجه 91 به 510 هزار میلیارد تومان دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/13112.jpg تصمیم‌گیری,قاطع,مجلس,در,بخش‌های,چالش‌برانگیز,بودجه,ضروری,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛اصغرگرانمایه‌پوربه ایسنا گفت:لایحه بودجه 91 دارای اشکالاتی است که باید با تدبیر رفع شود.

وی درج نشدن ردیف مستقل مربوط به هدفمندسازی یارانه‌ها را ازجمله اشکالات لایحه بودجه برشمرد و اظهار کرد:بزرگترین اشکال لایحه بودجه سال آینده،عدم درج تکلیف مشخص برای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و پیش‌بینی نشدن ارقام شفاف برای آن است.درصورتی که برای این موضوع مهم فکری اساسی نشود برای کشور مشکل به وجود خواهد آورد. بهتر بود به جای شیوه‌ای که در لایحه بودجه سال جاری در پیش گرفته شده است، هم‌چون قانون بودجه 90، منابع و مصارف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در لایحه بودجه 91 نیز درج می‌شد تا با شفافیت بیشتری به آن پرداخته می‌شد.

نماینده مردم کاشان افزود:ازاجرای سیاست‌های اصل 44 و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در قالب لایحه بودجه 91 خبری نیست. این در حالی است که مبلغ قابل توجهی از درآمدهای دولت از این ناحیه تامین می‌شود که در صورت توقف واگذاری‌ها یا تعدیل شدید آن از یک سو و افزایش بودجه شرکت‌های دولتی از سوی دیگر، به شدت بر منابع درآمدی دولت تاثیر منفی می‌گذارد، از این رو باید برای این چالش نیز فکری اساسی کرد.

وی عرضه ارز دو نرخی را از دیگر چالش‌های لایحه بودجه 91 برشمرد و اظهارکرد:در شرایطی که بانک مرکزی ارز 1226 تومانی عرضه می‌کند، لایحه بودجه سال 91 درخواست مجوز برای فروش ارز به نرخ 1150 تومان را دارد از این رو باید برای شکاف نرخ ارز مرجع و ارز بودجه 91 نیز فکری اساسی کرد.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه از درخواست دولت برای کاهش واریز درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی خبر داد و افزود: کاهش واریز درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی نیز از دیگر ایرادات لایحه بودجه 91 است. برای صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه 91 حتما باید ارقامی به تصویب برسد که مطابق با قانون برنامه پنجم توسعه باشد./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet