حلول ماه ربیع الاول
1390/11/29 13:34:58
سرویس اقتصادی
نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس:

واردات دام زنده به ضرر کشور و به نفع دلالان است

کاظم فرهمند با بیان اینکه سود اصلی واردات دام زنده به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود، گفت: متاسفانه هر سال در این مقطع زمانی به بهانه کمبود و گرانی گوشت قرمز، واردات دام زنده انجام می‌شود.
واردات دام زنده به ضرر کشور و به نفع دلالان است کاظم فرهمند با بیان اینکه سود اصلی واردات دام زنده به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود، گفت: متاسفانه هر سال در این مقطع زمانی به بهانه کمبود و گرانی گوشت قرمز، واردات دام زنده انجام می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/12193.jpg واردات,دام,زنده,به,ضرر,کشور,و,به,نفع,دلالان,است Icana

 نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه واردات دام زنده چندان به مصلحت کشور نیست، اظهار داشت: در یک ماه اخیر قیمت گوشت گوسفندی به شدت افزایش یافته و کمبود آن نیز در بازار احساس می‌شود و به همین دلیل سازمان دامپزشکی واردات دام زنده را در دستور کار قرار داده اما اگر واقعا کمبودی در بازار وجود دارد، واردات گوشت بسیار بهتر از واردات دام زنده است.

نماینده مردم بافق، مهریز، ابرکوه و خاتم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سال گذشته به دنبال واردات دام زنده از مرزهای شرقی، بیماری تب برفکی در دامداری‌ها بروز کرد که خسارات سنگینی نیز  در صنعت دامپروری برجا گذاشت و اگر قرار باشد این‌بار نیز واردات دام زنده بدون نظارت کافی و انجام قرنطینه انجام شود، باز هم مشکل‌ساز خواهد شد.

وی افزود: واردات گوشت قرمز بسیار معقول‌تر از واردات دام زنده است، زیرا علاوه بر اینکه مشکلات بیماری را به دنبال ندارد موجب شکستن نرخ گوشت قرمز می‌شود و از راهی شدن گاو‌های شیری به کشتارگاه‌ها به دلیل کمبود و گرانی علوفه جلوگیری می‌کند.

فرهمند با بیان اینکه واردات گوشت قرمز نیز باید با حساب و کتاب انجام شود، گفت: این کار باید براساس نیاز کشور صورت بگیرد و نباید هر کسی به شکل بی‌رویه اقدام به واردات گوشت قرمز کند تا مشکلاتی برای دامداران و تولیدکنندگان ایجاد نشود.

این نماینده مجلس هشتم با بیان اینکه هر ساله در این مقطع زمانی سودجویان به دنبال فرصتی برای کسب سود بیشتر هستند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد واردات دام زنده نیز برای عده‌ای دلال و واسطه سود زیادی به دنبال دارد و به همین جهت باید مسئولان به گونه‌ای بر واردات دام زنده نظارت کنند که اگر سودی هم وجود دارد، نصیب دامداران شود.

فرهمند افزود: دولت باید در واردات دام زنده به گونه‌ای عمل کند که این موضوع از طریق تشکل‌ها و اتحادیه‌های دامداران انجام شود.

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه اگر واردات دام زنده تغییری در قیمت و کمبود گوشت ایجاد نکند باید متوقف شود، گفت: واردات دام زنده و گوشت در صورتی در بازار تاثیرگذار است که تحت نظارت کامل دولت انجام شود و پس از واردات نیز از احتکار آن جلوگیری به‌عمل آید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet