هدر موبایل
1390/11/30 09:23:00
سرویس اجتماعی
سید سلمان ذاکر:

قانون اصلاح شده مجازات اسلامی بسیار مترقی‌تر از قانون پیشین است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم ضمن بیان برخی از تغییراتی که در قانون مجازات اسلامی صورت گرفته است، به رشد و ترقی مفاد قانونی در قانون جدید اشاره کرد و آن را بسیار مترقی‌تر از قانون قبلی اعلام کرد.
قانون اصلاح شده مجازات اسلامی بسیار مترقی‌تر از قانون پیشین است عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم ضمن بیان برخی از تغییراتی که در قانون مجازات اسلامی صورت گرفته است، به رشد و ترقی مفاد قانونی در قانون جدید اشاره کرد و آن را بسیار مترقی‌تر از قانون قبلی اعلام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/16168.jpg قانون,اصلاح,شده,مجازات,اسلامی,بسیار,مترقی‌تر,از,قانون,پیشین,است Icana

سید سلمان ذاکر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، گفت: اعمال برخی از تغییرات در مفاد اصلی قانون مجازات اسلامی، محتوای آن را بسیار مترقی‌تر از قانون قبلی کرده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در قانون مجازات اسلامی فعلی که به دستگاه قضایی کشور ابلاغ شده است، بیش از ده‌ها تغییر و اصلاح واژگانی و محتوایی صورت گرفته که قابل تأمل و تفکر است.

وی افزود: نوآوری‌های ایجاد شده در قانون جدید مجازات اسلامی بیشتر از قبل به شرایط متهمان و مجرمان توجه کرده و با در نظر گرفتن شرایط آنها، اعمال نظر می‌شود.

ذاکر از قانون مجازات اسلامی به عنوان پیشرفته‌ترین قانون موجود در کشور یاد کرد و گفت: از آن جهت این قانون را پیشرفته‌ترین قانون می‌دانند که تمام مسائل مطرح در آن افزون‌بر اعمال نظر قاضی، شرایط و ندامت مجرم را خیلی بیشتر ازقبل مورد توجه قرار داده است.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس تصریح کرد: این قانون که با نگاهی جدید به آن بررسی شده، بسیاری از لوایح و قوانین مهم کشور مانند لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و حتی لایحه حمایت از خانواده را زیر چتر خود قرار داده است.

وی با مثالی درباره یکی از مواد موجود در قانون مجازات اسلامی گفت: به عنوان مثال می‌توان به تغییرات قانون مجازات اسلامی برای مجرمان بین 9 تا 15 سال اشاره کرد که قبل از اصلاح قانون، تا حدودی قانون یکسان برای برخورد با تمام مجرمان وجود داشت اما با قانون جدید، بر اساس درجه بندی‌هایی که مشخص شده، مجرم را محاکمه می‌کنند.

ذاکر افزود: در قانون مجازات اسلامی اصلاح شده، برخورد با مجرمان 9 تا 15 سال بسیار خفیف و در حد قوانین تربیتی در نظر گرفته شده که این مسأله به قرار داشتن نوجوانان و کودکان در سن بحران، مطابقت پیدا کرده است.

به گفته این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی قانون‌گذار در مواردی که امنیت اجتماعی و مردم در خطر قرار نگرفته باشد، توان عفو و یا تخفیف در حد بسیار بالایی را دارد که این مزیت  را می‌توان یکی از بارزترین مزایای قانون مجازات اسلامی دانست.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قانون مجازات اسلامی که به مرور زمان دیگر در برخی جرایم قابل استفاده و کاربردی نبود، با اصلاحاتی که در آن صورت گرفت، به دستگاه قضایی کشور ابلاغ شد و منتظر تأیید و اجرای آن از سوی دادگستری خواهیم بود./

پایان پیام      

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet