خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/11/30 08:47:57
سرویس اقتصادی
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس:

صفر شدن تعرفه واردات میوه خیانت به کشاورزان است

جلال محمودزاده با بیان اینکه صفر شدن تعرفه واردات میوه خیانت بزرگی به کشاورزان و بخش کشاورزی است، گفت: متأسفانه همه ساله به بهانه عید نوروز تعداد محدودی از افراد اقدام به واردات میوه به کشور می کنند که این موضوع ضربه بزرگی به کشاورزان و بخش کشاورزی می‌زند.
صفر شدن تعرفه واردات میوه خیانت به کشاورزان است جلال محمودزاده با بیان اینکه صفر شدن تعرفه واردات میوه خیانت بزرگی به کشاورزان و بخش کشاورزی است، گفت: متأسفانه همه ساله به بهانه عید نوروز تعداد محدودی از افراد اقدام به واردات میوه به کشور می کنند که این موضوع ضربه بزرگی به کشاورزان و بخش کشاورزی می‌زند. https://cdn.icana.ir/d/019/5799.jpg صفر,شدن,تعرفه,واردات,میوه,خیانت,به,کشاورزان,است Icana

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: در واردات محصولات کشاورزی همیشه دو قشر تولید کننده و مصرف کننده مطرح هستند اما متأسفانه حاکمیت نگاه یک بعدی موجب شده که دولت بیش از تولیدکنندگان منافع مصرف کنندگان را در نظر بگیرد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تبعات ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، افزایش قیمت حامل های انرژی و افزایش قیمت تمام شده تولید، کشاورزان را تحت فشار گذاشته است، اظهار داشت: این در حالی است که مسئولان تنها به فکر رضایت مصرف کنندگان هستند و از همین رو اقدام به صفر کردن تعرفه واردات میوه در آستانه سال جدید کرده‌اند اما این موضوع بیش از آنکه به نفع مصرف کنندگان باشد به نفع تعداد محدودی وارد کننده و دلال و واسطه است.

وی با تأکید بر اینکه سیب و پرتقال تولید شده در کشور پاسخگوی نیاز داخلی است، افزود: به عنوان مثال هم اکنون در استان های کردستان و آذربایجان غربی مقدار زیادی از سیب باغداران بدون خریدار مانده و انبارها نیز پر از سیب های تولید شده است و در چنین شرایطی صفر کردن تعرفه واردات محصولی مانند سیب خیانت بزرگی به کشاورزان و بخش کشاورزی است و ضرر و زیان فراوانی را به قشر تولید کننده وارد می کند.

محمودزاده رانت بازی در بازار محصولات کشاورزی را تهدید بزرگی برای بخش کشاورزی دانست و گفت: به دلیل وجود همین تهدید بود که کمیسیون کشاورزی مجلس قانون بهره وری کشاورزی را تهیه و به تصویب رساند که ماده 16 این قانون بر کنترل شدید واردات محصولات کشاوزی تأکید دارد.

این نماینده مجلس هشتم اظهار داشت: به موجب ماده 16 قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی باید تولید و واردات میوه را هدایت کند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نباید در این موضوع هیچ دخالتی بکند اما متأسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت به این قانون عمل نمی کند و همین موضوع موجب سوء استفاده برخی از جو روانی شب عید برای واردات میوه شده است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: توصیه ما به مسئولان وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت این است که با مطالعه بیشتری در زمینه واردات میوه عمل کنند تا از بروز مشکلات برای کشاورزان و ضربه به بخش کشاورزی جلوگیری شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet