حلول ماه ربیع الاول
1390/12/01 11:59:00
سرویس اجتماعی
خلیل حیات‌مقدم:

قانون مجازات اسلامی جایگزین مناسبی برای لایحه قضازدایی است

دبیر اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه ضرورتی برای رسیدگی و تصویب لایحه قضازدایی احساس نمی‌شود، اصلاح قانون مجازات اسلامی و ابلاغ آن به قوه قضاییه را جایگزین خوبی برای این لایحه اعلام کرد.
قانون مجازات اسلامی جایگزین مناسبی برای لایحه قضازدایی است دبیر اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه ضرورتی برای رسیدگی و تصویب لایحه قضازدایی احساس نمی‌شود، اصلاح قانون مجازات اسلامی و ابلاغ آن به قوه قضاییه را جایگزین خوبی برای این لایحه اعلام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/16171.jpg قانون,مجازات,اسلامی,جایگزین,مناسبی,برای,لایحه,قضازدایی,است Icana

خلیل حیات‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، گفت: لایحه قضازدایی که پس از گذشته سه سال همچنان به نتیجه نرسیده و در کمیسیون قضایی متوقف شده است، با اصلاح قانون مجازات اسلامی دیگر نیازی به بررسی و تدوین آن به شکل جداگانه ندارد.

نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لایحه قضازدایی که معنای حبس زدایی و جرم زدایی را هم در آن شامل می‌شود، مجازات‌های اجتماعی و جرم‌زدایی در راستای سیاست حبس‌زدایی، کاهش عناوین مجرمانه، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس و تجدیدنظر در سیاست جنایی تقنینی را ارائه می‌کند.

به گفته وی، لایحه قضازدایی به منظور جلوگیری از توسل بی‌رویه به مجازات‌ها تهیه و فراهم شده است.

حیات‌مقدم افزود: این لایحه در 6 فصل و لایحه مجازات‌های اجتماعی در 13 ماده و 14 تبصره تدوین و برای تصویب به مجلس شوراس اسلامی تقدیم گردیده است.

 

قانون مجازات اسلامی نیاز به لایحه قضازدایی را برطرف می‌کند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: با توجه به اینکه قانون مجازات اسلامی با اصلاحاتی به قوه قضاییه داده شد و این دستگاه قضایی هم باید آن را پس از بررسی و تأیید به دادگستری ابلاغ کند، دیگر ضرورتی برای بررسی و تدوین و تصویب لایحه قضازدایی و جرم زدایی احساس نمی‌شود.

وی افزود: در اصلاحات قانون مجازات اسلامی، بیشتر از قبل به شرایط مجرمان توجه شده و با توجه به آن هم حکم نهایی را صادر می‌کنند، همچنین برخی از خصوصیات لایحه قضازدایی در قالب‌های دیگری، در قانون جدید مجازات اسلامی آورده شده و به همین خاطر بررسی جداگانه لایحه قضازدایی ضرورتی ندارد.

به گفته حیات‌مقدم، بررسی مواد لایحه در آیین دادرسی کیفری مسکوت مانده است و زمانی که ضرورت وجود آن احساس شود و یا خلأ آن را در قوانین شاهد باشیم، نیازی به رسیدگی این لایحه نخواهد بود.

نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان ویژگی‌هایی از قانون کنونی مجازات اسلامی افزود: قانون کنونی مزایا و محاسن برتری ر نسبت به قانون قبلی دارد که نمونه آن را می‌توان در مواد جزای عمومی و تعزیرات مشاهده کرد.

 

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در بطن قانون مجازات اسلامی

وی یادآور شد: جامعیت قانون مجازات اسلامی به حدی است که حتی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که در کمیسیون اجتماعی در دست بررسی است را در برمی‌گیرد.

تشکیل دادگاه برای اطفال و نوجوانان از سن 9 تا 15 سال و حکم تنبیهی تربیتی از سوی خانواده ها برای این گروه سنی از مجرمان با در نظر گرفتن درجه‌بندی موجود، همگی از جمله مسائلی است که به گفته حیات‌مقدم در قانون مجازات اسلامی مطرح شده است.

نماینده مجلس هشتم یادآور شد: با وجود موادی که برای رسیدگی به وضعیت کودکان و نوجوانان مجرم وجود دارد تا حدی می‌توان از نگرانی‌های مسئولان درباره عملکرد آهسته مجلس برای به تصویب رساندن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، کم کرد.

دبیر اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم قانون مجازات اسلامی را قانون جامعی دانست که مجلس را نسبت به لایحه قضازدایی و حبس زدایی بی‌نیاز می‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet