انتخابات ریاست جمهوری
1390/11/29 19:12:44
سرویس دیگر رسانه‌ها_
باهنرتاکید کرد؛

لزوم افزایش سهم حضور نمایندگان زن در مجلس

نایب رییس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تصویب قانونی مبنی بر لزوم حضور تعداد بیشتر نمایندگان زن در خانه ملت تاکید کرد.
لزوم افزایش سهم حضور نمایندگان زن در مجلس نایب رییس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تصویب قانونی مبنی بر لزوم حضور تعداد بیشتر نمایندگان زن در خانه ملت تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/1840.jpg لزوم,افزایش,سهم,حضور,نمایندگان,زن,در,مجلس Icana
به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛محمدرضا باهنر نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ساختار انتخاباتی و شرایط آن در وضعیتی است که بانوان در انتخاب کردن و رای دادن حضور پررنگ و تعیین‌کننده‌ای دارند اما در انتخاب شدن دچار مشکلاتی هستند،به باشگاه خبرنگاران گفت:تعداد نمایندگان زن در مجلس هشتم حدود 12 نفر بوده است که اکثریت آنان نیز از تهران انتخاب شدند.

نایب رئیس بهارستان با بیان اینکه درحوزه‌های تک نماینده که بیش از 180 کرسی مجلس را شامل می‌شوند، تنها آقایان هستند که به مجلس راه پیدا می کنند،گفت:زنانی که از حوزه های تک یا دو نماینده کاندیدا شده و به مجلس راه یافتند تنها دو یا سه نفر بودند و عموما زنان یا کاندیدای این حوزه‌ها نمی شوند و یا در صورت کاندیداتوری، رای مردم را کسب نمی کنند.

باهنر با تاکید بر لزوم اصلاح قانون انتخابات و افزایش سهم حضور نمایندگان زن درمجلس خاطرنشان کرد: پیشنهاد مشخص ما مبتنی بر تصویب قانونی است که در آن سهم ویژه‌ای برای بانوان در نظر گرفته شود تا 30 تا 40 نمایندگان زن در مجلس حضور یافته و یا حداقل یک سوم از نمایندگان حوزه های انتخابیه‌ی بالای سه نماینده، زن باشند.

باهنربا اشاره به احتمال رد این پیشنهاد اولیه ازسوی شورای نگهبان به دلیل مغایرت با اصل آزادی انتخاب گفت:درصورت ایراد شورای نگهبان براین پیشنهاد و ناتوانی مجلس برای رفع آن، در صورت ضرورت،امکان بررسی این پیشنهاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد.

وی با بیان اینکه اهتمام به امور زنان و خانواده یکی ازاولویت های مجلس است،تصریح کرد: نگاه ویژه‌ای به مسائل حوزه زنان درمجلس هشتم صورت گرفته که از جمله آنها می توان به برنامه پنجم و توجه آن به مسئله زنان سرپرست خانوار و اشتغال آنان در ماده 230 این قانون اشاره کرد و در صورتی که دولت احکام این ماده را اجرایی کند، قطعا کاری اساسی در این زمینه انجام شده است.
باهنر همچنین اقدامات مجلس هشتم در امور زنان و خانواده را بسیار مطلوب ارزیابی کرده و بر ضرورت تداوم این اقدامات و پیگیری آنان تاکید کرد.

وی درادامه افزود:ما هیچ وقت مدعی نیستیم تمامی وظایف خود را انجام داده ایم اما امور زنان و خانواده به نسبت مجالس گذشته بهبود داشته و در مجلس نهم نیز از این بهتر خواهد شد.

نماینده تهران دربهارستان در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح تشکیل کمیسیون ویژه زنان و خانواده،تشکیل این کمیسیون را مفید ندانسته و گفت: در صورت تشکیل چنین کمیسیونی، 13 کمیسیون ویژه آقایان و یک کمیسیون ویژه بانوان در مجلس وجود خواهد داشت که این مسئله ظلمی به بانوان است.

باهنر افزود:هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها باید برنامه استراتژیکی داشته باشند و بگونه‌ای مدیریت شوند که به وظایف خود به ویژه در امور زنان و خانواده جامه عمل بپوشانند و مسائل زنان دربرنامه راهبردی سالانه کمیسوینهای مجلس پیش‌بینی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet