خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1390/12/01 08:08:00
سرویس اجتماعی
بشیر خالقی:

توسعه صادرات داروهای گیاهی با کیفی‌سازی محقق می‌شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خواستار توسعه تحقیقات پیرامون حوزه گیاهان دارویی شد و گفت: تنها در صورتی که تحقیقات کارشناسی از سوی متخصصان این امر صورت گیرد، می‌توان دارویی متناسب با تمام شاخص‌های علمی و بین‌المللی ایجاد و راه را برای صادرات داروهای گیاهی باز کرد.
توسعه صادرات داروهای گیاهی با کیفی‌سازی محقق می‌شود عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خواستار توسعه تحقیقات پیرامون حوزه گیاهان دارویی شد و گفت: تنها در صورتی که تحقیقات کارشناسی از سوی متخصصان این امر صورت گیرد، می‌توان دارویی متناسب با تمام شاخص‌های علمی و بین‌المللی ایجاد و راه را برای صادرات داروهای گیاهی باز کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/12393.jpg توسعه,صادرات,داروهای,گیاهی,با,کیفی‌سازی,محقق,می‌شود Icana

بشیر خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جایگاه چهارمی کشور در تنوع گیاهان دارویی در سطح جهان، افزود: تنوع اقلیمی ایران و به تبع آن پوشش متنوع گیاهی که موجب افزایش کیفیت، درصد و نوع عناصر موجود در گیاهان دارویی شده توان بسیار مناسبی را برای ورود ایران به تجارت بین‌المللی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی فراهم کرده است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که وجود منابع مناسب گیاهان دارویی باید مسئولان را به سرمایه‌گذاری در بخش تجاری و صنعتی‌سازی گیاهان دارویی وادارد، گفت: توسعه حوزه داروهای گیاهی به طور حتم موجب پویایی صنعت و اتقصاد کشور می‌شود.

وی با تأکید بر رشد 70 درصدی مصرف داروهای شیمیایی در کشور، افزود: این‌گونه آمارها نشانگر افزایش گرایش مردم به داروهای شیمیایی است، از این‌رو مسئولان باید برای کنترل مصرف این‌گونه محصولات چاره‌ای بیاندیشند، که هم‌اکنون بهترین راه افزایش و تنوع دادن به داروهای گیاهی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان این که مسئولان باید از دادن شعارهای غیرمتعارف اجتناب کنند، یاد‌آور شد: دادن شعار و وعده‌هایی مانند توسعه چشمگیر حوزه گیاهان دارویی و جایگزینی این حوزه با صادرات منابع انرژی خوب و شیرین است، اما وقتی که امکانپذیر نیست به طور حتم به بخش دارویی کشور ضربه‌های جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند.

خالقی خواستار توسعه تحقیقات پیرامون حوزه گیاهان دارویی شد و گفت: تنها در صورتی که تحقیقات کارشناسی از سوی متخصصان این امر صورت گیرد، می‌توان دارویی متناسب با تمام شاخص‌های علمی و بین‌المللی ایجاد کرد و راه را برای صادرات داروهای گیاهی باز کرد.

بر اساس آمار مرکز پژوهش‌های مجلس، کشور ما مانند 50 سال گذشته بیشتر در زمینه تولید عرقیات گیاهی فعالیت دارد و تنها طی دهه گذشته روی تولید حدود 170 نوع داروی گیاهی سرمایه‌گذاری کرده که آنها هم در بازار داخلی به فروش می‌رسند.

هر چند رتبه ایران در زمینه تولید گیاهان دارویی در طول سال‌های 1365 تا 1384 همواره در میان 10 کشور نخست و در ارزش صادرات این محصولات در طی این سال‌ها جزء پنج کشور اول دنیا بوده است، اما در چند سال اخیر ضمن افت میزان تولید، حضور ایران در تجارت بین‌المللی این گیاهان قابل قبول نبوده و کشور ما این عرصه را به رقبای دیگر واگذار کرده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet